MΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Μετάλλια και Διακρίσεις για τα Λιοντάρια στη σκιά του θανάτου του 18χρονου κολυμβητή του Ν.Ο Αμφιθέας, Δημήτρη Παυλογιάννη

MΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Μετάλλια και Διακρίσεις για τα Λιοντάρια στη σκιά του θανάτου του 18χρονου κολυμβητή του Ν.Ο Αμφιθέας, Δημήτρη Παυλογιάννη

Σοκ και Θρήνος επικρατεί στον χώρο του υγρού στίβου, καθώς ο 18χρονος κολυμβητής του Ν.Ο Αμφιθέας, Δημήτρης Παυλογιάννης, απεβίωσε αιφνίδια την Κυριακή το πρωί, για λόγους που δεν έχουν διευκρινιστεί μέχρι αυτή την ώρα.

Γύρω στις 12:30 ο νεαρός κολυμβητής, ο οποίος βρισκόταν στη Θεσσαλονίκη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών Τεχνικής Κολύμβησης, αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία ενώ βρισκόταν στην πισίνα του ξενοδοχείου, στο οποίο είχε καταλύσει. Οι άνθρωποι που βρίσκοταν κοντά του εκείνη την ώρα του προσέφεραν τις πρώτες βοήθειες και αμέσως κάλεσαν ασθενοφόρο, το οποίο κατέφτασε σε 5 λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια ο άτυχος αθλητής διακομίστηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ, όπου δυστυχώς διαπιστώθηκε ο θάνατος του.

Ο Δημήτρης Παυλογιάννης αποτελούσε έναν από τους πιο φερέλπιδες αθλητές της Τεχνικής Κολύμβησης και χθες, μάλιστα, κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 800 μέτρα επιφάνειας, σημειώνοντας χρόνο 07:20.69.

Κατά τη σημερινή τέταρτη μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κατηγοριών, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

Τεχνική Κολύμβηση: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατηγοριών και Πανελλήνιοι αγώνες προαγωνιστικών

Θεσσαλονίκη 5-8/7/18 Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο

ΑΝΔΡΕΣ

  • Στέλιος Χατζηηλιάδης 2ος 50μ. Διπλά Πέδιλα  19.95, 2ος 100μ. Διπλά Πέδιλα και Ασημένια Μετάλλια
  • Λευτέρης Γιανανκίδης Άκυρος 50μ. Επιφάνειας Ανδρών

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

  • Ηλιάνα Κώστογλου 7η 100μ. Επιφάνειας, 49.27, 9η 50μ. Επιφάνειας 21.96

ΕΦΗΒΟΙ

  • Βασίλης Ναυροζίδης 4ος 1.500μ Επιφάνειας 14.10.27, 5ος 200μ Επιφάνειας 1.32.80, 5ος 400μ Επιφάνειας 3.27.49,  6ος 800μ. Επιφάνειας 7.24.19
  • Βασίλης Μίχος 6ος 50μ. Επιφάνειας 18.42, 7ος 200μ Επιφάνειας 1.35.31,7ος 50μ. Απνοή 17.11, 8ος 100μ. Επιφάνειας 41.40
  • Θανάσης Σερέτης 12ος 400μ. Διπλά Πέδιλα 3.59.22, 16ος 200μ. Διπλά Πέδιλα 49.66, 19ος 50μ Διπλά Πέδιλα 22.78, 22ος 100μ. Διπλά Πέδιλα 50.13
  • Χρήστος Καρακασίδης 10ος 50μ. Απνοή 17.66,  11ος 100μ. Επιφάνειας 43.56, Άκυρος 50μ. Επιφάνειας
  • Πλούταρχος Τζεβελέκος 16ος400μ. Διπλά Πέδιλα 4.28.12,  Υπέρβαση 15μ. 50μ Διπλά Πέδιλα

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

  • Ηλιάνα Βακιρτζή 1η 50μ. Απνοή 18.31 και Χρυσό Μετάλλιο, 5η 50μ. Επιφάνειας 20.55, 16η 100μ. Επιφάνειας 49.50
  • Κωνσταντίνα Σκουλίδου 8η 50μ Διπλά Πέδιλα 24.71, 10η 50μ. Απνοή 19.63, 13η 100μ. Διπλά Πέδιλα 54.49
  • Ελευθερία Γεωργιάδου 11η 400μ Επιφάνειας 4.08.85, 12η 100μ. Επιφάνειας 47.91,  12η 200μ. Επιφάνειας 1.47.95
  • Κωνσταντίνα Αχτσή 13η 100μ. Υποβρύχιο 50.74,  14η 50μ. Επιφάνειας, 19η 100μ. Επιφάνειας 51.47, 20η Κωνσταντίνα Αχτσή 50μ. Απνοή 21.65

ΠΑΙΔΕΣ

  • Κώστας Τζιόγας 3ος 50μ. Απνοή 17.53 Χάλκινο Μετάλλιο, 4ος 100μ Υποβρύχιο 43.08, 5ος 400μ. Υποβρύχιο 3.55.97,  8ος 400μ. Επιφάνειας 3.47.16
  • Νίκος Πλατνάρης 2ος  50μ. Επιφάνειας 18.74 και Ασημένιο Μετάλλιο, 4ος 50μ. Απνοή 17.56, 6ος 100μ. Επιφάνειας 42.06,  7ος 200μ. Επιφάνειας 1.39.78
  • Χρυσόστομος Τζεβελέκος 11ος 100μ. Διπλά Πέδιλα 52.54, 13ος 200μ Διπλά Πέδιλα 2.01.05, 14ος 50μ. Διπλά Πέδιλα 24.06
  • Δήμος Τυχάλας 19ος 50μ. Διπλά Πέδιλα 24.86

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

  • Σταματία Καλογήρου 6η 100μ Υποβρύχιο 50.62, 8η 50μ. Απνοή, 15η 50μ. Επιφάνειας 24.40, 17η 100μ. Επιφάνειας 54.65

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α’

  • Νίκος Δαβίτης 1ος 50μ. Απνοή 18.52 Χρυσό Μετάλλιο, 3ος 50μ. Επιφάνειας 21.03 Χάλκινο Μετάλλιο, 4ος 200μ Επιφάνειας 1.48.16, 5ος 100μ. Επιφάνειας 46.38
  • Γιώργος Καζακίδης 6ος 100μ Υποβρύχιο 57.31,  9ος 50μ. Επιφάνειας 24.35
  • Βασιλης Καρακασίδης 10ος 50μ. Επιφάνειας 24.86, 7ος 400μ Διπλά Πέδιλα 5.05.23, 12ος 100μ. Επιφάνειας 58.76

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α

  • Μάρθα Νησούδη 4η 50μ. Επιφάνειας 24.04,5η 50μ. Απνοή 22.94,  7η 100μ. Επιφάνειας 53.95, 12η 200μ. Επιφάνειας 2.05.01
  • Ευδοξία Ναυροζίδου 9η 50μ. Επιφάνειας 25.53, 12η 7η 100μ. Επιφάνειας 56.20, 13η200μ. Επιφάνειας 2.08.21

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β’

—-

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β

  • Ελευθερία Καραμούτσου 4η 50μ. Επιφάνειας 23.39, 5η 100μ. Επιφάνειας 54.72, 9η 200μ. Επιφάνειας 2.06.04
  • Πασχαλία Τζιόγα 11η 50μ. Επιφάνειας 25.15, 12η 100μ. Επιφάνειας 56.23, 15η 200μ. Επιφάνειας 2.08.81
  • Μαρία Σοφία Δόξα 9η 200μ. Διπλά Πέδιλα 2.17.08, 10η 50μ. Διπλά Πέδιλα 28.13, 10η 100μ. Διπλά Πέδιλα 1.01.82
  • Κοραλία Λώτη 11η 50μ. Διπλά Πέδιλα 28.88, 12η 100μ. Διπλά Πέδιλα 1.03.66

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΓΟΡΙΑ

  • Θωμάς Πίγκας 10ος 100μ. Διπλά Πέδιλα 1.15.02, 12ος50μ. Διπλά Πέδιλα 33.93
  • Φ. Μανωλίδης – Τζιμηνόπουλος 11ος 50μ. Διπλά Πέδιλα 33.67
  • Ραφαήλ Κόκκινος 12ος 50μ Επιφάνειας 29.93
  • Δήμος Τυχάλας 17ος 100μ. Διπλά Πέδιλα 55.65
  • Παναγιώτης Λίγκας Εγκατέλειψε 100μ. Διπλά Πέδιλα

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ


ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ

  • 5η θέση 4Χ100 Επιφάνειας Ανδρών με τους Θανάση Σερέτη, Βασίλη Νάνου, Θεοφάνη Κόκκινο, Στέλιο Χατζηηλιάδη και χρόνο 2.45.01
  • 6η θέση 4Χ100μ. Διπλά Πέδιλα Ανδρών Γυναικών Μεικτό με τους Στέλιο Χατζηηλιάδη, Ηλιάνα Κώστογλου, Κωνσταντίνα Κώστογλου, Θεοφάνη Κόκκινο και χρόνο 3.30.19
  • 2η θέση 4Χ50μ. Επιφάνειας Εφήβων – Νεανίδων Μεικτό με τους Χρήστο Βαλαλά, Κωνσταντίνα Σκουλίδου, Ηλιάνα Βακιρτζή,  Βασίλη Μίχο και χρόνο 1.16.25 και Ασημένιο Μετάλλιο
  • 5η θέση 4Χ100μ. Επιφάνειας Εφήβων με τους Χρήστο Βαλαλά, Βασίλη Ναυροζίδη, Βασίλη Μίχο, Χρήστο Καρακασίδη και χρόνο 2.44.80
  • 11η θέση 4Χ100μ. Διπλά Πέδιλα Εφήβων – Νεανίδων Μεικτό με Πλούταρχο Τζεβελέκο, Κωνσταντίνα Αχτσή, Κωνσταντίνα Σκουλίδου, Θανάση Σερέτη και χρόνο 3.35.53
  • 5η θέση 4Χ100 Επιφάνειας Παίδων με τους Νίκο Πλατνάρη, Βασίλη Καρακασίδη, Νίκο Δαβίτη, Κωστα Τζιόγα και χρόνο 3.10.57
  • 5η θέση 4Χ50μ. Επιφάνειας Παίδων –  Κορασίδων Μεικτό με τους Νίκο Πλατνάρη, Σταματία Καλογήρου, Μάρθα Νησούδη Κώστα Τζιόγα με χρόνο 1.24.55
  •  4η θέση 4Χ50μ. Επιφάνειας Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’  Μεικτό με τους Νίκο Δαβίτη Γιώργο Καζακίδη, Μάρθα Νησούδη Ευδοξία Ναυροζίδου και χρόνο 1.33.57