ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Έκοψε τα… φτερά των ΙΚΑΡΩΝ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

4η ήττα για τους Ικάρους στο Πρωτάθλημα της Α2 στο μπάσκετ

Την 4η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 67-59, γνώρισε η ομάδα των Ικάρων με αντίπαλο τον ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ ανδρών, το απόγευμα του Σαββάτου (23/11) στην Βέροια.

Η ομάδα των Ικάρων ξεκίνησε καλά τον αγώνα εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Βέροιας και επέβαλαν τον ρυθμό τους  επικρατώντας στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-19. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα βρήκαν τον καλό τους εαυτό, πίστεψαν περισσότερο στην νίκη και με μεγαλύτερο πείσμα κατάφεραν αφού ισορρόπησαν το παιχνίδι 47-47 στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν ολοκληρωτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 20 πόντους έναντι μολις 12 των Ικάρων και πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο ο Τόμιτς που σημείωσε 19 πόντους (1 τρίποντο), ο Κιτσούλης με 17 και ο Ακεψιμαΐδης με 16 (1 τρίποντο).

Ενώ από τους Ικάρους οι μόνος που προσπάθησε ήταν ο Μποχωρίδης που πέτυχε 22 πόντους με 2 τρίποντα.

Διαιτητές : Πουρσανίδης Κ, Λαζαρίδης και Θεοδώρου.

Δεκάλεπτα: 14-19, 32-30, 47-47, 67-59

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Βασιλείου, Τόμιτς 19 (1), Ακεψιμαϊδης 16 (1), Σαμαράς, Μοτσιόπουλος, Κούρτης 2, Σιζόπουλος, Κούρτης 3 (1) Κιτσούλης 17, Μαυρόγιαννης 2, Κασαμπαλής, Βαρυτιμιάδης, Μπρόζος 10 (1).

Ίκαροι Σερρών (Οικονόμου): Μποχωρίδης 22 (2), Δήμας 2, Λυμπερόπουλος 8 (2), Κουτίνας 2, Συμεωνίδης 8, Σιώπης 11 (2), Ναούμης 6

Την επόμενη αγωνιστική οι Ικαροι υποδέχονται την ΑΕΚ σ’ένα δύσκολο και καθοριστικό παιχνίδι στο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.