ΜΠΑΣΚΕΤ Α2 γυναικών-ΜΓΣ Πανσερραϊκός: Νίκη αφιερωμένη στη… Νίκη! (φωτορεπορτάζ)

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα γυναικών του ΜΓΣ Πανσερραϊκός (μετά από τις δύο συνεχόμενες ήττες από ΑΕ Πυλαίας και Τιτάνες Δράμας) το μεσημέρι της Κυριακής 19/11 στο ΔΑΚ Σερρών κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Τρακαρισμένες από τον τραυματισμό της Νίκης

Για να φτάσουν στη νίκη τα κορίτσια του Κώστα Δώδου χρειάστηκε να ξεπεράσουν τον τραυματισμό σοκ της Νίκης Χωλοπούλου στην Δράμα (Επάθε ρήξη χιαστών, όταν το πόδι της κόλλησε στον κακό αγωνιστικό χώρο, υποβλήθηκε ήδη σε πετυχημένη επέμβαση και αναρρώνει στο σπίτι της στην Πτολεμαϊδα, χάνοντας τη φετινή αγωνιστική χρονιά)

Οι «λιονταρίνες» μπήκαν εμφανώς τρακαρισμένες στο παρκέ του ΔΑΚ Σερρών και για 26 ολόκληρα λεπτά παρακολουθούσαν τις αντιπάλους τους να προηγούνται συνεχώς στο σκορ χωρίς να φαίνεται ότι μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι.

…Παιδικό σκορ στο 1ο δεκάλεπτο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ… αστοχίας και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το… παιδικό 8-9(!!!)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Απόλλωνα Καλαμαριάς με εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια ξέφυγαν στο σκορ εξασφαλίζοντας αρχικά μια απόσταση ασφαλείας 8 πόντων (15-23,17’:29’’). Οι «κόκκινες» έμοιαζαν ασύνδετες σε άμυνα και επίθεση και προσπαθούσαν με ατομικές κυρίως  προσπάθειες να κλείσουν την ψαλίδα  με τ ο ημίχρονο να κλείνει με 21-26.

Οι «λιονταρίνες» δείχνουν τα… «νύχια» τους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» μπήκαν μεταμορφωμένες στον αγώνα, έδειξαν ομαδικότητα και ισοφάρισαν προσωρινά σε 28-28, οι παίκτριες της Καλαμαριάς αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενες και δύο ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών (που ήταν πολλοί κακοί) κατάφεραν να ξεφεύγουν και πάλι στο σκορ με 28-33 (25’:45’’).

Όμως η επίθεση είχε ήδη ξεκινήσει και το συγκρότημα του Κώστα Δώδου, «λειτουργώντας» υποδειγματικά, με ηγέτιδα και σκόρερ την αρχηγό Λία Κουτούση να καθαρίζει τα ρημπάουν σε άμυνα και επίθεση. Σε συνεργασία με την Μπακιρτζίδου έκαναν πάρτι κάτω από το καλάθι των αντιπάλων, ενώ η Τσάντα και Πιτσαβα βομβάρδιζαν από την περιφέρεια. Η Πελτέκη περιορίστηκε στον «άχαρο» ρόλο να μαρκάρει πετυχημένα τα ατού των αντιπάλων.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τις «κόκκινες» να προηγούνται με 40-37.

Αμυνα… άμυνα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κώστας Δώδος έσφιξε την άμυνα υποχρεώνοντας τις αντιπάλους να πέφτουν σε λάθη και να χάνουν την μπάλα, ενώ Κουτούση και Μπακιρτζίδου συνέχισαν να «φορτώνουν» με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Ετσι κάνοντας ένα 8-0 ξέφυγαν 48-37 στο 36’ και κάπου εκεί το παιχνίδι έληξε, με το ροζ φύλο αγώνα να πηγαίνει στις λιονταρίνες

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Λάλλα

Τα Δεκάλεπτα: 8-9, 21-26 Ημίχρονο, 40-37, 53-44 ΤΕΛΙΚΟ

Πανσερραϊκός (Δώδος): Κουτούση 19, Τσάντα 15 (2), Μπακιρτζίδου 8, Πιτσιάβα 7 (1), Πελτέκη 2, Κίναλη 2, Χύσα, Σιάκκα

Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Παλάνη 11 (2), Διαμαντίδου 9 (1), Τσίτσου 6, Θωμαρεϊς 4, Παπαιωάννου 4, Καϊμακτσή 4, Οικονόμου 3 (1), Ιγγλέζου 3 (1), Σιφναίου