ΜΠΑΣΚΕΤ Α2 γυναικών: Στο τέλος οι παίκτριες του ΜΓΣ Πανσερραϊκός έβγαλαν την… “λέαινα” που έκρυβαν μέσα τους και… (φωτορεπορταζ)

... άφησαν το Ν.Ρύσιο στήλη… άλατος (53-52)

Ένα ακόμη παιχνίδι της ομάδας γυναικών του ΜΓΣ Πανσερραϊκός προσέφερε στους θεατές αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά στο τέλος έφυγαν από το Κλειστό της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων με το χαμόγελο στο πρόσωπο, καθώς οι λιονταρίνες αναδείχθηκαν νικήτριες της ομάδας της Αναγέννησης Ν.Ρυσίου με 53-52.

Το μεσημέρι της Κυριακής (3/12) τα κορίτσια του Κώστα Δώδου για μια ακόμη φορά, μπήκαν στο παρκέ του Κλειστού Γηπέδου της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων …  «τρακαρισμένες» και ασυντόνιστες.

Κακή αρχή…

Δίνοντας στις φιλοξενούμενες, την δυνατότητα να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και να προηγηθούν αρχικά (0-9)  και στη συνέχεια 3-16(7:22). Με το δεκάλεπτο να κλείνει 10-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο το Νέο Ρύσιο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και μέχρι το 14.00′ αύξησε τη διαφορά στο +13 (16-29).

Η αρχηγός του Πανσερραϊκού Λένια Κουτούση πήρε πρωτοβουλίες και με δικές της  ενέργειες έκανε ένα 8-0 και μείωσε σε 24-29 με το ημίχρονο να κλείνει 27-35.

Οι τελευταίες δυο βολές της Κουτούση που έκριναν τον αγώνα
ενα κουβάρι οι παίκτριες με την ανέλπιστη νίκη

Μπάσκετ Α2 γυναικών ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Ν.Ρύσιο 53-52
Το καλάθι της Τσάντα που γυρισε το παιχνίδι για πρώτη φορά 52” πριν τη λήξη
Η πεντάδα των λέαινων που έκανε την ανατροπή
Ο Δημήτρης Γιαννάκη συστήνει ψυχραιμία μετά τον αιφνιδιασμό που έφερε το Νέο Ρύσιο ξανά μπροστά στο σκορ 9” πριν τη λήξη

Η ώρα της… Τσάντα

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τα κορίτσια του Νέου Ρυσίου να προσαρμόζουν την άμυνά τους πάνω στην Κουτούση, άλλα ήταν η ώρα της Αφροδίτης Τσάντα να βγάλει τις «λιονταρίνες» από τη δύσκολη θέση κατορθώνοντας να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο (37-38, 6:10) και την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με το ταμπλό να γράφει 39-42.

Ολική επαναφορά και διπλή ανατροπή

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Νέο Ρύσιο να αυξάνει τη διαφορά στους 7 πόντους (42-49), τις «κόκκινες να μειώνουν σε 44-49 και στη συνέχεια το σκορ να παγώνει για ένα δίλεπτο καθώς και οι δύο πλευρές υπέπεσαν σε λάθη στην επίθεση (σ.σ. οι διαιτητές εκαναν δύο απανωτά λάθη δίνοντας ανάποδα σφυρίγματα υπέρ του Νέου Ρυσίου)

Τρία λεπτά πριν την λήξη το σκορ ήταν 45-50, αλλά ο Πανσερραϊκός με πρωτοβουλία της Τσάντα πέρασε μπροστά στο σκορ 51-50 (52’’ πριν τη λήξη). Οι παίκτριες του Κ.Δώδου έβγαλαν και άμυνα και ενώ εκδήλωσαν άστοχη επίθεση, η Εμμανουηλίδου βγήκε στον αιφνιδιασμό και 9’’ πριν τη λήξη έκανε την ανατροπή για το Νέο Ρύσιο γράφοντας στο ταμπλό του γηπέδου 51-52.

Ο Κώστας Δώδος πήρε τάιμ άουτ με τις παίκτριες του Πανσερραϊκού να είναι εμφανώς απογοητευμένες από την εξέλιξη του αγώνα, ενώ ο παράγοντας της ομάδας Δημήτρης Γιαννάκης τις εμψύχωνε λέγοντας πως τίποτα δεν έχει χαθεί και ‘εδειχνε το ταμπλό με τον χρόνο των 9’’’ που απέμεινε.

Η ψυχραιμία της Κουτούση στις βολές

Πράγματι με την επαναφορά της μπάλας αυτή ήρθε μέσα στη ρακέτα στα χέρια της Κουτούση που δέχθηκε το αντικανονικό μαρκάρισμα από δύο αντίπαλες. Οι διαιτητές σφύριξαν το αδιαμφισβήτητο φάουλ με τον χρόνο στο ταμπλό να δείχνει 2’’. Η αρχηγός ψύχραιμη ευστόχησε και στις δύο βολές και ξαναέβαλε τις «λιονταρίνες» μπροστά στο σκορ. Στα 2’’ που απέμειναν οι παίκτριες του Νέου Ρυσίου το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να πετάξουν την μπάλα προς το ταμπλό και φυσικά να αστοχήσουν. Οι «λιονταρίνες» έγιναν ένα κουβάρι στο γήπεδο από τους πανηγυρισμούς για την ανέλπιστη νίκη.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Λάλλα

Δεκάλεπτα: 10-21, 27-35 (ημ.), 39-42, 53-52

Πανσερραϊκός (Δώδος): Χύσα 4, Τσάντα 15 (3), Μπακιρτζίδου 2, Πελτέκη 8 (1), Κουτούση 18, Πιτσιάβα 6 (2), Κίναλη.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Μύρβαλη): Καμπίτση 3 (1), Εμμανουηλίδου 13 (3), Καλομιτσίνη 11, Κουλακιώτη 10, Ψαρρά 5 (1), Τζίκου 4, Παπαδάκη 6, Βασλαματζή.