ΜΠΑΣΚΕΤ Α2 Γυναικών Τιτάνες-Πανσερραϊκός: Απαράδεκτος ο αγωνιστικός χώρος – Σοβαρός τραυματισμός δύο παικτριών των ομάδων (φωτορεπορτάζ)

Ο τραυματισμός της Νίκης Χωλοπούλου (ρήξη χιαστών;;;) απο την πλευρά του Πανσερραϊκού και της Ελευθερίας Γαϊτάνη (ρηξη χιαστών και αυτή!!!) απο πλευράς των Τιτάνων Δράμας, εξαιτίας της κακής κατάστασης του παρκέ του γηπέδου (έχει κόλλες με αποτέλεσμα να …κολλάνε τα πόδια των αγωνιζομένων πανω σε αυτό) επισκίασαν το αποτέλεσμα του αγώνα, της  5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ  γυναικών της Α2 Εθνικής

το παρκέ του γηπέδου με τις …κολλες, που έχει ως συνέπεια τον σοβαρό τραυματισμό των δύο παικτριών των ομάδων

Κόλλες (!!!) στο παρκέ

Η γκαρντ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός τραυματίσθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και αποχώρησε με πόνους στο αριστερό της πόδι από το παιχνίδι. Η Χωλοπούλου αναμένεται τις προσεχείς ημέρες να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, και οι ευχές όλων είναι να μην έχουν πειραχθεί οι χιαστοί, καθώς σε αυτή τη περίπτωση, θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση και πολύμηνη αποθεραπεία που θα την οδηγήσει σε αποχή από την αγωνιστική δράση για το υπόλοιπο πρωτάθλημα. Ανάλογη είναι και η κατάσταση της αθλήτριας των Τιτάνων Ελευθερίας Γαϊτανη.

Η στιγμή του τραυματισμού της Νίκης Χωλοπούλου
Α2 Μπάσκετ Γυναικών Τιτάνες Δράμας-ΜΓΣ Πανσερραϊκός 56-44
Η Γαϊτάνη αποχωρεί σφαδάζοντας από τους πόνους

Ξεκίνημα χωρίς την Κουτούση

Στο αγωνιστικό οι «λιονταρίνες» στην έξοδό τους στη Δράμα το μεσημέρι της Κυριακής (12/11) γνώρισαν την ήττα από την ομάδα των Τιτάνων Δράμας, αφού από τη μια ξεκίνησαν τον αγώνα χωρίς την αρχηγό Λένια Κουτούση (Για οικογενειακούς λόγους δεν ταξίδεψε στη Δράμα), ενώ στη διάρκεια του αγώνα ο ραυματισμός-σοκ της Χωλοπούλου επηρέασε αγωνιστικά την ομάδα

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ με 11-12.  Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να κοντράρονται στα ίσα και ήρθε ο τραυματισμός της Χωλοπούλου για να ανατρέψει τα δεδομένα δίνοντας την ευκαιρία στις αντιπάλους να ξεφύγουν στο τέλος του ημιχρόνου με 9 πόντους (29-20).

Το Β’ ημίχρονο βρήκε τις γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντάς την στο τέλος της 3ης περιόδου στο +23 (50-27). Στην 3η περίοδο ήρθε ο τραυματισμός της παίκτριας των Τιτάνων με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που την έπαθε η Χωλοπούλου (κόλλησε το πόδι της στο παρκέ) και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο σφαδάζοντας από τους πόνους.

Ο τραυματισμός της Γαϊτανη ήρθε να επηρεάσει αυτή τη φορά τη Δραμινή ομάδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 12 πόντους 56-44

Δηλώσεις Δώδου

Για την εμφάνιση του Πανσερραϊκού στο ντέρμπι με τους Τιτάνες Δράμας μίλησε στο SerresBasket.gr ο προπονητής των «κόκκινων» Κώστας Δώδος δηλώνοντας τα εξής:

«Ξεκίνησαμε καλά στο παιχνίδι και ελέγχαμε το ρυθμό έχοντας ένα μικρό προβάδισμα. Δυστυχώς στις αρχές της δεύτερης περιόδου τραυματίσθηκε η Χωλοπούλου. Αυτό το γεγονός μας σόκαρε. Όλη η ομάδα έπεσε ψυχολογικά και δεν καταφέραμε να συνέλθουμε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε η διαφορά. Στη τελευταία περίοδο παλέψαμε, ρίξαμε τη διαφορά, αλλά ήταν δύσκολο να γυρίσει το ματς. Επίσης είχαμε και την απουσία της Κουτούση, η οποία βοηθάει αρκετά στο σκοράρισμα. Εύχομαι να μην έχει πάθει μεγάλη ζημιά η Νίκη. Αυτό μας ενδιαφέρει όλους στην ομάδα».

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Γιαννουλής
Δεκάλεπτα: 11-12, 29-20 (ημ.), 50-27, 56-44

Τιτάνες (Καρατσομπάνης): Τερπλίδου, Μαραγκού 8, Καριώτη, Σαμολαδά 10(2), Γαϊτάνη Α. 10, Τζιαμπάζη 14(4), Γαϊτάνη Ε. 5(1), Γιαντσιώρη 9, Αθανασιάδου, Βαρσάμη, Αρσένογλου Μ.

Πανσερραϊκός (Δώδος): Τσάντα 13 (3), Πελτέκη 3, Πιτσιάβα 9 (1), Χύσα 2, Κίναλη, Μπακιρτζίδου 8, Νασιάκου 2, Γκανάτσιου 1, Χωλοπούλου 6.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Δράμας στη σελίδα μας στο facebook

Τιτάνες-ΠανσερραϊκόςΑ2 Μπάσκετ Γυναικών Τιτάνες Δράμας-ΜΓΣ Πανσερραϊκός 56-44