ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Κακή εμφάνιση των Ικάρων και ήττα από την ουραγό Νίκη Βόλου

Ικαροι-παρκεΗ ουραγός ομάδα του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποίησε νίκη-έκπληξη κόντρα στους «κυανοκίτρινους» που εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων για 20 λεπτά και μοιραία δεχτήκαν την «βαριά» ήττα. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι οι μισοί παίκτες των Ικάρων σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Κουκας-Τοτσιος-Συμεωνιδης-Γεωργιανος) αλλά παρόλα αυτά η ομάδα δεν κέρδισε.

Στο α’ δεκάλεπτο οι δυο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 16-13, στο β’ όμως, πάτησαν «γκάζι» και με άμυνα «γρανίτη», εγκλώβισαν τα ατού της Σερραϊκής ομάδας και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το εντυπωσιακό 43-20!

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το γ’ δεκάλεπτο με τον Στάθη Καμαρακη και τον Στέργιο Ποργιοπουλο να μην μπορούν να επαναφέρουν την ομάδα σε τροχιά νίκης. Η front line των Ικάρων μετρούσε μια σημαντική απουσία, αυτή του Μιλισεβιτς, και προστέθηκε κατά την διάρκεια του αγώνα ακόμα μια, αυτή του Χάρη Βοιβατοπουλου, δυσχεραίνοντας ακόμα περισσότερο την προσπάθεια για come back!

Έστω κι έτσι όμως, η ψυχή της ομάδας μίλησε στο φινάλε του αγώνα, που με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε την διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους. Η καταπόνηση όμως και η θέληση των γηπεδούχων ήταν μεγαλύτερη έτσι χάθηκε ένας «εύκολος» στα χαρτιά αγώνας.

Ο πρώτος στόχος της ομάδας, που ήταν η άνετη παραμονή επετεύχθει. Ο δεύτερος που ίσως πρόεκυπτε ανάλογα με τις νίκες πλέον απομακρύνεται.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ. – Παντελίδης – Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 43-20, 64-45, 79-70.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 15 (3), Κουτίνας 26 (10/12 β., 5/8 διπ., 2/6 τριπ., 9 ριμπ., 4 κλ.), Στάμος 4, Καραγκιολίδης 8 (2), Μαλτέσιος 6, Θεοδωράκος 2, Μυστιλιάδης 15 (3).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 15 (3/13 τριπ.), Τότσιος 22 (2), Καπινιάρης 4, Συμεωνίδης 15 (1), Νικολούδης 2, Γεωργιάνος 10 (2), Ιωσηφίδης, Βοιβατόπουλος 2.

Η βαθμολογία (σε 17 αγώνες): Φιλαθλητικός 33, Ν. Κηφισιά 33, Τρίκαλα 32, Κόροιβος 30, Ίκαροι Σερρών 29, Λαύριο 28, Παγκράτι 27, Αγ. Παρασκευή 27, Ερμής Λαγκαδά 25, Αρκαδικός 24, Ηράκλειο 23, ΟΦΗ 23, Δόξα Λευκάδας 22, Νίκη Βόλου 22.

Η επόμενη  αγωνιστική (19η, 09/03): Παγκράτι – Αρκαδικός, Τρίκαλα – Νίκη Βόλου, Ίκαροι Σερρών – Δόξα Λευκάδας, Ν. Κηφισιά – Ερμής Λαγκαδά, Ηράκλειο – Κόροιβος, Λαύριο – ΟΦΗ, Φιλαθλητικός – Αγία Παρασκευή.