ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Μετά τη νέα ήττα, είναι πλέον αργά για τους Ικάρους;

Η 7η ήττα του Σαββάτου (14/12) σε 9 παιχνίδια στην Α2 του μπάσκετ έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι τα αποτελέσματα της ομάδας

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρώτου γύρου και οι Ικαροι βρίσκονται με το ένα πόδι στην Β’ Εθνική του μπάσκετ. Η 7η ήττα του Σαββάτου (14/12) σε 9 παιχνίδια στην Α2 του μπάσκετ έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι τα αποτελέσματα της ομάδας, που τόσες χαρές μας χάριζε μέχρι πέρυσι. Οι ήττες της ομάδας δεν ήταν από αυτές που κάποιος θα μπορούσε να τις χαρακτηρίσει «μπασκετικές» (που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες), αλλά ήττες ταπεινωτικές με διαφορές «αστρονομικές» (+24 από το Ψυχικό, +26 από την ΑΕΚ, +33 από τον ΟΦΗ) και μάλιστα από ομάδες που δεν μπορείς να πεις ότι έπαιζαν άλλης κλάσης μπάσκετ.

Η Διοίκηση καλείται να λάβει άμεσα αποφάσεις, εκμεταλλευόμενη και τη Χριστουγεννιάτικη διακοπή του Πρωταθλήματος (Επόμενο παιχνίδι στις 4/1 με την Καβάλα), αν δεν θέλει να δει την ομάδα να υποβιβάζεται και «μαθηματικά» πριν το τέλος του α’ γύρου, γιατί ήδη στα μάτια των φιλων της ομάδας έχει ήδη υποβιβαστεί!.

Ο αγώνας με το Παγκράτι

Το Σάββατο (14/12) οι Ικαροι αντιμετώπιζαν το Παγκράτι, στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων, με τους φιλοξενούμενους να προέρχονται κι αυτοί από αγώνες με συνεχείς ήττες. Τι κι αν για μια ακόμη φορά οι παίκτες και ο προπονητής που υποσχέθηκαν ότι θα τα «δώσουν όλα» για τη νίκη. Η υπόσχσή τους κράτησε μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και με τους Μποχωρίδη – Κουτίνα – Λυμπερόπουλο να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια (6 τρίποντα) βρέθηκαν να προηγούνται με 23-8 (3:16) και δόθηκε η εντύπωση στους φίλους της ομάδας ότι θα καθάριζαν νωρίς το παιχνίδι κι επιτέλους θα έφευγαν με χαμόγελα από το κλειστό, μετά από πολύ καιρό. Η περίοδος έκλεισε με τους Ικάρους να προηγούνται 28-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και μόνο ο Κουτρούλιας από το Παγκράτι προσπαθούσε και κατάφερε να έχει την ομάδα του Παγκρατίου κοντά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με 44-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες των Ικάρων, αδικαιολόγητα «έσβησαν τις μηχανές» (θεωρώντας ότι έληξε το παιχνίδι;) δίνοντας το δικαίωμα στο Παγκράτι να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και να βρεθεί για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (46-52, 4:25). Οι Ικαροι φάνηκαν να «ξυπνούν» και με τους Σταμπουλή και Ναούμη πήραν προσωρινά προβάδισμα πέντε πόντων (58-53, στο 1:50), η λύση για το Παγκράτι ήρθε από τον Βασιλόπουλο, ό οποίος μεδύο διαδοχικά τρίποντα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με την περίοδο να τελειώνει με 60-62.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Παγκρατιώτες αφού είδαν ότι μπορούν να χτυπήσουν το παιχνίδι, φορτσάρισαν και με ένα σερί 0-11 σκόρπισαν τους Ικάρους στο παρκέ και έφεραν την θλίψη στην εξέδρα (60-73, 6:50). Ο προπονητής των Ικάρων ξέμεινε από ιδέες και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στους 5 πόντους, για να λήξει το παιχνίδι με 86-91 και το Παγκράτι να φεύγει με ένα παληκαρίσιο διπλό από τις Σέρρες.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Πουρσανίδης – Λαζαρίδης

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 44-39 (ημ.), 60-62, 86-91

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 13 (3), Σταμπουλής 10 (2), Δήμας 4 (1), Λυμπερόπουλος 16 (4), Κουτίνας 21 (2),  Συμεωνίδης 6, Σιώπης 2, Ναούμης 13 (1), Κίντερ 1, Γεωργιανός.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Δέδες 23 (4), Βασιλόπουλος 20 (4), Ψαρόπουλος 11 (1), Ράπτης 3, Κουτρούλιας 26, Μιχαλόγλου 6, Πετρόπουλος 2, Μπουραζάνης, Καλλής, Νικολακόπουλος, Δερμιτζάκης, Αγγελόπουλος.