ΜΠΑΣΚΕΤ Α2-ΜΓΣ Πανσερραϊκός: Χόρεψε… τάγκο (54-41) την Ασπίδα Ξάνθης (φωτορεπορτάζ)

Ευκολο μεσημέρι είχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός, αφού την Κυριακή 21/1 αντιμετώπιζε στο παγωμένο Κλειστό της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων την ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης η οποία δεν έχει «γευτεί» ακόμη τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Απο νωρίς οι “λιονταρίνες” καθάρισαν το παιχνίδι

Τα κορίτσια του Κώστα Δώδου με την είσοδο στο παρκέ έδειξαν τις διαθέσεις τους να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι, (απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε στις Σέρρες με μολις 8 παίκτριες) και χωρίς να φορτσάρουν πήραν από τα πρώτα λεπτά διαφορά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 18-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πανσερραϊκου έδειξε σημάδια χαλάρωσης με αποτέλεσμα να δεχθεί 13 πόντους ενώ η επίθεση κόλλησε στους 11 με το ημίχρονο να λήγει 29-21.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Ασπίδα Ξάνθης (54-41)

Στο τριτο δεκάλεπτο ο Κώστας Δώδος, βλέποντας την ομάδα της Ξάνθης να μην μπορεί να χτυπήσει το παιχνίδι, έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στα κορίτσια του πάγκου, αποσύροντας τις ψηλές  και δοκίμασε διάφορα σχήματα με το δεκάλεπτο να τελειώνει 39-25.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ, οι παίκτριες του Καρά Αχμετ αύξησαν την ευστοχία τους από την περιφέρεια, αλλά μέχρι εκεί, καθώς δεν απείλησαν σε κανέναν σημείο τον νικητή.

Πρώτη σκόρερ η Πελτέκη

Η Ευαγγελία Πελτέκη αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ της ομάδας και του αγώνα (15 πόντους με 2 τρίποντα) για πρώτη φορά φέτος και φάνηκε να βρίσκει την αυτοπεποίθηση της στο σουτ, πράγμα που αναμένεται χρήσιμο στην πορεία του Πρωταθλήματος, μετά τις απώλειες της ομάδας στην περιφέρεια (Χωλοπούλου, Τσιαντα).