X

ΜΠΑΣΚΕΤ Α2-ΜΓΣ Πανσερραϊκός: Οι «λιονταρίνες» έδειξαν τα «νύχια» τους στον ΑΡΗ (58-55) (φωτορεπορταζ)

ΜΓΣ Πανσερραϊκός-ΑΡΗΣ 58-55

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός επικράτησε με 58-55 του Αρη, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ Γυναικών.

Νευρικό ξεκίνημα με ρεσιτάλ αστοχίας

Το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (18/3) στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ομόνοιας ξεκίνησε με τις «λιονταρίνες» να κάνουν για άλλη μια φορά νευρικό ξεκίνημα και στο 7’ λεπτό του αγώνα είχαν σημειώσει μόλις 2 πόντους, ενώ δέχθηκαν 8. Στο τελευταίο τρίλεπτο ξεμπλοκαρίστηκαν και έτσι το 1ο δεκάλεπτο έληξε 8-12.

Οι “πύργοι” έβαλαν τις “κόκκινες” στο παιχνίδι

Το δεύτερο δεκάλεπτο  ξεκίνησε με τα κορίτσια του Πανσερραϊκού να έχουν βρει τα πατήματά τους στο παρκέ της Ομόνοιας και έχοντας κυριαρχία κάτω από τα δύο καλάθια, χάρη στους δύο πύργους Κουτούση και Μπακιρτζίδου, έκαναν ένα 14-6 και πήραν κεφάλι στο σκορ 22-18 στο 16’:21’’. Το ημίχρονο έκλεισε με 26-23.

Η… ώρα της Πιτσιάβα

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήρθε η ώρα της Πιτσιάβα που με διαδοχικά καλάθια από την περιφέρεια έδωσε έναν αέρα +9 πόντων. Τότε μπήκε στο παιχνίδι της ευστοχίας και η Κουτούση, κάτω από το καλάθι και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 (42-29),26’:20’’.

Στο σημείο αυτό οι «λιονταρίνες», θεώρησαν πως είχαν καθαρίσει το παιχνίδι και έπεσαν σε διαδοχικά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στις παίκτριες του ΑΡΗ να ξαναμπούν στο παιχνίδι κάνοντας ένα 2-10 και να κλείσουν την 3η περίοδο με το ταμπλό να δείχνει 44-39.

Η αντίδραση του ΑΡΗ και ο εκνευρισμός με τους διαιτητές

Οι παίκτριες του ΑΡΗ μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποφασιστικότητα και κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ 48-50 στο 34’:17’’ Ο εκνευρισμός όμως των παικτριών των «κιτρίνων» από τα σφυρίγματα των διαιτητών,  τους ώθησε σε συμπεριφορές ανάρμοστες, απέναντι στο διαιτητικό δίδυμο που τους χρέωσε με απανωτές τεχνικές ποινές, που όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί πλήρως ο Πανσερραϊκός, αφού στις βολές ήταν άστοχος.

Παρ’όλα αυτά η Πελτέκη βρήκε το χέρι της από την περιφέρεια και με διαδοχικούς πόντους έφερε τις «λιονταρίνες» μπροστά στο σκορ με 55-51 στο 37’:30’’

Θρίλερ το τελευταίο τρίλεπτο

Οι παίκτριες του ΑΡΗ εκμεταλλεύτηκαν για άλλη μια φορά τις βεβιασμένες επιλογές των παικτριών του Πανσερραϊκού και ισοφάρισαν 55-55 στο 38’’:25’’ Στην αμέσως επόμενη φάση η Γράψα του ΑΡΗ έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά έχασε σίγουρο καλάθι, τα έβαλε με τους διαιτητές και χρεώθηκε τεχνικη ποινη.

Η Πελτέκη με μία βολή έκανε το 56-55 στο 39′. Οι παίκτριες του ΑΡΗ έκαναν βιαστική επίθεση και επιχείρησαν να καθαρίσουν το ματς με τρίποντο, ήταν όμως άστοχες, στην αντεπίθεση η Πελτέκη δέχθηκε φάουλ, ήταν όμως άστοχη στις βολές. Η Κουτούση μάζεωε το ρημπάουντ και πήρε το φάουλ σε νεκρό χρόνο. Στις βολές ήταν εύστοχη και το παιχνίδι έληξε με 58-55

Ο Αρης έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία καθώς όπως υποστηρίζει, Βαντσιούρη, Καραβέλη, Γράψα, Γκρίτζαλη, Γκομπετζισβίλι, βγήκαν με πέντε φάουλ, ενώ σφυρίχτηκαν τέσσερις τεχνικές ποινές σε βάρος του.

Προπονήτρια των «κιτρίνων» δηλώθηκε στα χαρτιά η αρχηγός Αθηνά Αντωνιάδου, καθώς η Μαρία Βαχαροπούλου έμεινε στη Θεσσαλονίκη, λόγω ξαφνικής αδιαθεσίας συγγενικού της προσώπου, ενώ ουσιαστικά την ομάδα κοουτσάρισε η Βεντούρα που λόγο τραυματισμού στο χέρι δεν αγωνίζεται.

Δεκάλεπτα: 8-12, 26-23, 44-39, 58-55

Διαιτητές: Λάλλα-Γιαννούλης Στ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Σιάκκα): Πιτσιάβα 16(2), Μίχου 2, Πελτέκη 15(2), Κουτούση 18, Μπακιρτζίδου 2, Νασιάκου 5(1), Κίναλη, Σιδερίδου.

ΑΡΗΣ (Αντωνιάδου): Καραβέλη 7, Κωστανάκη 3(1), Γράψα 14(2), Βαντσιούρη 5(1), Αντωνιάδου 17, Γκρίτζαλη 7, Γκομπετζίσβίλι 5, Πλατσά, Λαγκαδιώτου.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στη σελίδα μας στο facebook

Τα αποτελέσματα

• Τιτάνες Δράμας-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 15-26(13), 18-36(20), 48-73(τελικό)
  • Απόλλων Καλαμαριάς-Πιερικός Αρχέλαος 16-6(10), 30-16(20), 55-46(30), 71-58(τελικό)
  • Ασπίδα Ξάνθης-ΕΟ Σταυρούπολης 43-36(τελικό)
  • Ολύμπια Λάρισας-Ναύαρχος Βότσης 12-10(10), 33-24(20), 42-33(30), 56-44(τελικό)
  • Πανσερραϊκός-Αρης 8-12(10), 26-23(20), 44-39(30), 58-55(τελικό)
  • Ηρακλής-ΑΕ Πυλαίας 41-20(20), 52-35(30), 62-47(τελικό)