ΜΠΑΣΚΕΤ Α2-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Με διπλό χτύπημα από την εκρηκτική Χωλοπούλου έκλεψε τη νίκη από την Ολύμπια! (φωτορεπορτάζ)

Συγκινήσεις που μόνο το μπάσκετ μπορεί να προσφέρει γνώρισαν οι φίλαθλοι (περίπου 300) που βρέθηκαν στην εξέδρα του ΔΑΚ Σερρών το μεσημέρι της Κυριακής 29/10 και παρακολούθησαν τον αγώνα της Α2 κατηγορίας του μπάσκετ γυναικών.

Εκει που το παιχνίδι, 25’’ πριν τη λήξη, νόμισες ότι είχε τελειώσει καθώς οι Λαρισαίες προηγούνταν με 42-44 και η μεν Κουτούση στεκόταν άτυχη σε λέι-απ κάτω από το καλάθι, ενώ η Πελτέκη αστοχούσε σε τρίποντο, καθώς η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι, ενώ στα δύο διαδοχικά φάουλ που έκαναν οι «Λιονταρίνες» οι Λαρισαίες ήταν άστοχες και στις 4 βολές, ο χρόνος που έμεινε ήταν μόλις 3,5’’.

Η μεγάλη ανατροπή

Ο Δώδος πήρε τάιμ άουτ, στην επαναφορά από τα πλάγια, η Πελτέκη πάσαρε στη Χωλοπούλου, η οποία με ένα εκρηκτικό ρυθμό διέσχισε το μισό γήπεδο σε 2,9’’ και εκτελώντας ένα σουτ λίγο μέσα από την γραμμή του τριπόντου πέτυχε το καλάθι «της απελπισίας» και κέρδισε και το φάουλ, στέλνοντας παίκτριες, πάγκο και θεατές στα …ουράνια. Μετά από αυτή την επίθεση δεν ήταν δυνατόν να χάσει την ελεύθερη βολή που εκτέλεσε την Ολύμπια της Λάρισας και έδωσε το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλο αγώνα στην ομάδα, που βρίσκεται μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας.

Το παιχνίδι

Η Ολύμπια, έχοντας τρεις «πύργους» και με πρωταγωνίστρια τη Κουτσουνούρη μπόρεσε να κοντράρει τις Κουτούση και Μπακιρτζίδου και να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο με την περίοδο να λήγει 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» με επικεφαλής την αρχηγό Κουτούση έβγαλαν τις άμυνες, ενώ στην επίθεση η αρχηγός σκόραρε διαρκώς, έχοντας τη βοήθεια της Τσάντα που οργάνωνε το παιχνίδι και της Πιτσάβα που “τρύπωνε” στην αντίπαλη άμυνα και διεκδικούσε τις χαμένες μπάλες. Ετσι οι «λιονταρίνες» πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 20-19, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 22-21.

Τα Δεκάλεπτα: 12-17, 22-21 Ημίχρονο, 36-31, 45-44 ΤΕΛΙΚΟ
Πανσερραϊκός (Δώδος):
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι – Νοφάραστ):

Η ώρα της Χωλοπούλου

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η ώρα της Χωλοπούλου, να τρέξει την ομάδα και να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι φέρνοντας την ομάδα του Κώστα Δώδου μπροστά με 7 πόντους (32-25) και την 3η περίοδο να κλείνει με 36-31.

Η καταστροφική 4η περίοδος

Η 4η περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για τις «κόκκινες» καθώς επιθετικά έπαθαν «αφλογιστία». Η Ολύμπια το εκμεταλλεύτηκε και με καλάθια από τις Σουλιώτη και Μπενέκη γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε στο +5 (39-44) στο 38’15’’.

Εκεί ήρθαν τα «πάνω-κάτω» που περιγράψαμε στην αρχή και ήρθε η ανέλπιστη νίκη.

Κορυφαίες από τις «λιονταρίνες» οι Κουτούση, Χωλοπούλου, Πιτσιάβα, Τσάντα.

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Λάλλα

Τα Δεκάλεπτα:
12-17, 22-21 Ημίχρονο,  36-31, 45-44 ΤΕΛΙΚΟ

Πανσερραϊκός (Δώδος): Κουτούση 17, Χωλοπούλου 13(1), Τσάντα 9, Πιτσιάβα 4, Μπακιρτζίδου 2, Πελτέκη, Χύσα, Κίναλη, Γκανάτσιου

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι – Νοφάραστ): Σουλιώτη 12, Κουτσουνούρη 11(1), Μπενέκη 11, Σολωμού 5(1), Μαγδαλιανίδου 2, Παπαστεργίου 2, Σκαρλή 1, Λιάσκου, Μιχαηλίδου

Αναλυτικό φωτορεπορταζ από τον απίστευτο σε εξέλιξη αγώνα στη σελίδα μας στο facebook

ΜΓΣ Πανσερραϊκος-Ολύμπια Λάρισας 45Τα Δεκάλεπτα: 12-17, 22-21 Ημίχρονο, 36-31, 45-44 ΤΕΛΙΚΟΠανσερραϊκός (Δώδος):Κουτο…

Posted by Ανεξάρτητος on Sunday, October 29, 2017

Τα ΤΕΛΙΚΑ Αποτελέσματα της 3ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος A2 Εθνικής Γυναικών