ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Πρώτη ήττα για τις «λιονταρίνες» του ΜΓΣ Πανσερραϊκός απο την Πυλαία (φωτορεπορτάζ)

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ γυναικών, γνώρισαν το μεσημέρι της Κυριακής (5/11) τα κορίτσια του Κώστα Δώδου, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι λιονταρίνες ξεκίνησαν το παιχνίδι μη μπορώντας να βρουν τα πατήματα στο παρκέ του Κλειστού της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, και δέχθηκαν πολλά εύκολα καλάθια από τις αθλήτριες της Πυλαίας, οι οποίες αφού έκλεβαν εύκολα τη μπάλα, έβγαιναν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας με λέι άπ εύκολα καλάθια.

Ετσι στο πρώτο δεκάλεπτο απέκτησαν προβάδισμα 9 πόντων (11-20) το οποίο διατήρησαν και στο 2ο δεκάλεπτο, αφου η είσοδος της Χωλοπούλου στο παιχνίδι εξισορρόπησε την διαφορά, κυρίως στην άμυνα, δεν μπόρεσε όμως να την υπερκαλύψει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πετύχουν στο δεύτερο δεκάλεπτο από μόλις 6 πόντους η κάθε μια (17-26)

Επίθεση στο 2ο ημίχρονο

Στο 3ο δεκάλεπτο φάνηκε η ομάδα να βρίσκει τα πατήματα στο παρκέ και με μια επίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο κατόρθωσε να πλησιάσει στους τρεις πόντους, 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όμως οι αντίπαλες με ένα τρίποντο και ένα δίποντο, αύξησαν την διαφορά ξανά κι εκεί έληξε και το παιχνίδι.

Από την ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός ξεχώρησαν για ακόμη μια φορά η Κουτούση και η Χωλοπούλου, ενώ βοήθησαν και η Τσάντα (2 τρίποντα) με την Μπακιρτζίδου και την Πιτσαβά. Μακριά από τον καλό της εαυτό η Πελτέκη, η οποία στα σουτ που πραγματοποίησε στάθηκε άτυχη βρίσκοντας «σίδερο», κάτι που φάνηκε να την επηρέασε αφού στη συνέχεια φαινόταν διστακτική στο να πάρει το παιχνίδι πάνω της.

Γενικά από την ομάδα έλειψε το περιφερειακό σουτ που τόσο βοήθησε πέρυσι την ομάδα.

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Γιαννουλής

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 17-26 Ημίχρονο, 33-41, 51-64 ΤΕΛΙΚΟ

Πανσερραϊκός (Δώδος):Κουτούση 16, Χωλοπούλου 15 (1), Τσάντα 11 (2), Μπακιρτζίδου 8, Πελτέκη 1, Πιτσιάβα, Χύσα

Πυλαία (Λίτσου): Καραμπατζάκη 19 (1), Λάλου 19, Στάμπη 10 (2), Παπαρδέλα 7 (1),  Τζήμου 6, Μπάλλα 2, Κατσαμούρη 1, Πετρίδου

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στη σελίδα μας στο facebook

Α2 ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Πυλαία 64-51

Posted by Ανεξάρτητος on Sunday, November 5, 2017

Τα ΤΕΛΙΚΑ Αποτελέσματα της 4ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος A2 Εθνικής Γυναικών και η Βαθμολογία