ΜΠΑΣΚΕΤ: Αγχωτική νίκη των Ικάρων στο ντέρμπυ με τον Ζέφυρο (φωτορεπορτάζ)

Αγχωτική νίκη των Ικάρων που βρίσκονται στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο πρώτο παιχνίδι του 2017 κόντρα στο 3ο Ζέφυρο. Το απόγευμα της Κυριακής 15/1 στο κατάμεστο απο κόσμο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων (ΔΑΚ Σερρών), έγινε ένα πολύ κακό παιχνίδι από άποψη θεάματος, αλλά για γερά νεύρα, όσο αναφορά την εξέλιξη του σκορ.

Οι παίκτες του Ποριόπουλου έσπασαν τα στεφάνια, έφτασαν όμως δύο ξεσπάσματα, ένα στο πρώτο δεκάλεπτο κι ένα στο 3ο για να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλο αγώνα, απέναντι σ’ένα Ζέφυρο που επέδειξε σχεδόν απόλυτη ευστοχία στις βολές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Δάρατζη που διετέλεσε έφορος των Ικάρων όταν η ομάδα αγωνιζόταν στην Α2.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Το κακό παιχνίδι φάνηκε από την αρχή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι με τους παίκτες να είναι εκνευριστικά άστοχοι και το σκορ ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να θυμίζει …παιδικό πρωτάθλημα. Σε αυτό το σημείο οι παίκτες του Ποριόπουλου «γκάζωσαν»  με Φωτογλου και Θολιώτη και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 18-8. Να σημειωθεί πως οι 6 από τους 8 πόντους του Ζέφυρου ήταν από βολές.

Το δεκάλεπτο των… 6 πόντων!

Το 2ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστρεπτικό για τους Ικάρους, καθώς οι παίκτες στο γήπεδο έπαιζαν χωρίς νεύρο κι έχαναν, αυτά που δεν χάνονται, σημειώνοντας μόλις …6 πόντους(!!!). Αποτέλεσμα έδωσαν το δικαίωμα, στους εξίσου κακούς παίκτες του Ζέφυρου, όχι μόνο να μπούνε στο παιχνίδι, αλλά να κλείσουν στην εκπνοή του ημιχρόνου παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 24-25.

Η… τετράλεπτη μεταμόρφωση

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι παίκτες του Ποριόπουλου εμφανίστηκαν στο παρκέ μεταμορφωμένοι και με ηγέτες τον Γεωργιανο και Τράκα με ένα κρεσέντο  4 μόλις λεπτών μετέτρεψαν το 24-25 σε 44-29 και στη συνέχεια μετά την απόσυρση του Γρίψιου (συμπλήρωσε 4 φάουλ) ξαναέπεσαν σε… λήθαργο με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει 45-41.

Η σωστή διαχείριση έφερε το ροζ φύλο

Στο 4ο δεκάλεπτο έγινε σωστή διαχείριση από τον προπονητή των κυανοκίτρινων, ο οποίος ξαναπέρασε στο παιχνίδι τον Γρίψιο, και παρά την εκνευριστική ευστοχία των παικτών του Ζέφυρου από τη γραμμή των φάουλ, η ομάδα των Ικάρων είχε πάντα μια διαφορά 4 έως 6 πόντων την οποία και κράτησε έως στο τέλος του αγώνα.

Οι διαιτητές προσπάθησαν να κρατήσουν το παιχνίδι σφυρίζοντας πολύ εύκολα το φάουλ, ανέχθηκαν όμως τις συνεχείς οχλήσεις και διαμαρτυρίες του πάγκου του Ζέφυρου κι έπρεπε να φτάσει στο 3ο δεκάλεπτο για να δώσουν τεχνική ποινή.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ- ΖΕΦΥΡΟΣ 66-61

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-8, 24-25, 45-41, 66-61
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποριόπουλος): Γρίψιος 5, Γεωργιανός 15 (2), Τράκας 20 (3),  Σταματόπουλος 2, Παρχαρίδης 1, Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου 13 (1), Γκούτζιας.
ΖΕΦΥΡΟΣ(Τσολάκης): Αλεξανδρίδης 9 (1), Ουρκέρογλου 1, Τσούντος 13 (2) Καμπακάκης , Πατίκας 5 (1), Τσιόγκας 5, Μυστηλιάδης 14 (1), Μυλωνάς 11,  Μυτιληναίος 3 (1), Σταφυλάς, Φωτιάδης.

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook (136 φωτος)

Ανετη νίκη για τον Ορφέα στη Νεάπολη

Δεν συνάντησε πρόβλημα ο Ορφέας Ν.Σκοπού κόντρα στη Νεάπολη καθώς με ηγέτη τον Πεχλιβάνη ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 59-70

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20,32-37,46-55, 59-70.
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Θωμόπουλος
ΝΕΑΠΟΛΗ (Μπούμπας – Τασόπουλος) : Νικολαίδης 4, Αποστολίδης 17, Φαρμάκης 4, Χύτας 7, Ζειμπέκης 11 (3), Χριστοφόρης 7 (1), Χριστοδούλου 5, Δημητρόπουλος, Τσιώρας 1, Ταουκίδης 3.
ΟΡΦΕΑΣ (Κοκολιός) : Πεχλιβάνης 26 (5), Ιακωβίδης 14 (2), Κουντσιαντζής, Χατζηκυριακίδης 1, Χατζής 11, Αποστόλου 2, Τσανάκας, Καβαργύρης 16, Χατζηανδρέου, Ιωσηφίδης, Σύρλας.

Τριπλέτα κορυφής

Με 80-29 επί των Νέα Μουδανιών ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του μέσα στο 2017 ο Παναθλητικός, που παρέμεινε στην κορυφή του 2ου Ομίλου Βορρά της Γ’ Εθνικής.

Ισόβαθμοι με την ομάδα των Συκεών παρέμειναν οι Ίκαροι και η ΑΕ Κομοτηνής περνώντας με 61-50 από την έδρα του Μαντουλίδη. Με τη σειρά της, η Χαλκηδόνα διέσυρε την Αγία Βαρβάρα με 79-40, ενώ ο ΓΑΣ Κομοτηνή κέρδισε το Μακεδονικό με 70-66 και ο Ορφέας Νέου Σκοπού τη Νεάπολη με 70-59. Στο άλλο ματς της 12ης αγωνιστικής, που ήταν 11η χρονικά, ο Αστέρας Καβάλας επικράτησε με 91-82 του Ιωνικού Ιωνίας.