ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανάσα για τους Ικάρους, έκαναν το καθήκον οι «Λιονταρίνες», θεαματική βελτίωση στο φινάλε για τα «Λιοντάρια» με τ’ αμαξίδια

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανάσα για τους Ικάρους, έκαναν το καθήκον οι «Λιονταρίνες», θεαματική βελτίωση στο φινάλε για τα «Λιοντάρια» με τ’ αμαξίδια

Τα πρωταθλήματα οδεύουν προς το φινάλε τους. Τα «λιοντάρια» με τα αμαξίδια, παρά την ήττα τους από τον Ηρόδικο, έδειξαν θεαματική βελτίωση στο παιχνίδι τους (σ.σ. οι περισσότεροι από τους αθλητές δεν είχαν σχέση με το μπάσκετ μέχρι πριν ένα χρόνο) και μια αγωνιστική πριν το τέλος του Πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΑ, έδωσαν υποσχέσεις για του χρόνου.

Οι «λιονταρίνες» από την άλλη έκαναν το καθήκον τους και νίκησαν στη Δράμα τους Τιτάνες εξασφαλίζοντας ουσιαστικά για δεύτερη χρονιά την παραμονή τους στην Α2 Εθνική κατηγορία. Απομένει το παιχνίδι με τον ουραγό Ολυμπιακό Βόλου την ερχόμενη Κυριακή για να πανηγυρίσουν στο ΔΑΚ μαζί με τους φίλους της ομάδας.

Οι Ικαροι πετυχαίνοντας νίκη επί της Λαμίας στην… Καρδίτσα πήραν μια ανάσα και ελπίζουν στα τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια να σώσουν την κατηγορία.

Να σημειωθεί πως για πρώτη φορά φέτος μπόρεσαν και γυρισαν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των Πρωταθλημάτων έχουν ως εξής:

22o ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΟΣΕΚΑ

Βόρειος Όμιλος  7η Αγωνιστική (13-14/4/19)

Σάββατο 13/4

  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής 38-49
    • Τα Δεκάλεπτα 6-13, 22-29, 38-49
    • ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Καριοφυλλάκη) Γέργος 14, Καπούλας 14, Δαμάσκος 6, Γκέρης 4, Βασιλειάδου, Βαφειάδης, Γρίψιος, Κανακάρης
    • ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής (Λεχούδης) Παπαδόπουλος Χ. 15, Αράπογλου 12, Παπαδόπουλος Γ. 8,  Γκάτζης 6,Λεχούδης 2
  • ΑΟ Καβάλας – ΑΣ Αργοναύτες Βόλου 53-43

Ρεπό ΓΕ Τρικάλων

Βαθμολογία (7 ματς)

  1. ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής 10β. 303-269
  2. ΓΕ Τρικάλων 9β. 259-218
  3. ΑΟ Καβάλας 9β. 296-234
  4. ΑΣ Αργοναύτες Βόλου 8β 287-290
  5. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 6β. 209-325

Επόμενη 8η Αγωνιστική (20-21/4/19)

  • ΑΣ Αργοναύτες Βόλου – ΓΕ Τρικάλων
  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός- ΑΟ Καβάλας

Ρεπό ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στη σελίδα μας στο facebook


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  21η Αγωνιστική (13-14/4/19)

Κυριακή 14/4 1μμ

  • Άρης Θεσσαλονίκης – Απόλλων Καλαμαριάς 51-58
  • Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκός 39-62
    • Τα Δεκάλεπτα 8-16, 15-27, 26-43, 39-62
    • Τιτάνες Δράμας (Καγιάογλου) Μαμαλιγκατζή 17(4), Καργιώτη 9(1), Ντελή 6, Τερτλίδου 5, Παλάδα 2, Βαρσάμη, Κολοκυθά, Κοσκερίδου, Τσοκανταρίδου, Φιλιππίδου
    • Πανσερραϊκός (Τατιτζικίδης) Θανοπούλου 12, Κουτούση 9, Γκανάτσιου 8, Τσάντα 7(1), Χωλοπούλου 7, Μίχου 6, Πελτέκη 5, Βάννα 3(1) Δαμιανάκου 2, Μπακιρτζίδου 2, Πιτσιάβα 1, Χύσσα,
  • Ολυμπιακός Βόλου – Παναθλητικός Συκεών 38-92
  • ΑΕ Πυλαιας – Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης 74-64
  • Ολύμπια Λάρισας – Πιερικός/Αρχέλαος 66-62
  • ΠΑΣ Γιάννενα – Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 58-49

Βαθμολογία (21 Ματς)

  1. Παναθλητικός Συκεών 42β. 1476-994
  2. ΠΑΣ Γιάννενα 38β. 1308-949
  3. ΑΕ Πυλαιας 38β. 1518-1160
  4. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 37. 1268-1031
  5. Απόλλων Καλαμαριάς 33β. 1133-1016
  6. Άρης Θεσσαλονίκης 32β. 1270-1070
  7. Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης 30β. 1279-1189
  8. Πανσερραϊκός 28β. 1065-1202
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 28β. 1148-1250
  10. Ολύμπια Λάρισας 27β. 957-1251
  11. Τιτάνες Δράμας 24β. 975-1420
  12. Ολυμπιακός Βόλου 21β. 790-1655

Επόμενη 22η Αγωνιστική (20-21/4/19)

  • Απόλλων Καλαμαριάς – Τιτάνες Δράμας
  • Αναγέννηση Ν. Ρυσίου – Άρης Θεσσαλονίκης
  • Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου
  • Παναθλητικός Συκεών – ΑΕ Πυλαιας
  • Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης – Ολύμπια Λάρισας
  • Πιερικός/Αρχέλαος – ΠΑΣ Γιάννενα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 26η Αγωνιστική (Κυριακή 14/4 5μμ.)

  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – ΧΑΝΘ 56-51
  • ΓΣ Φάρσαλα – Γέφυρα 90-69
  • Μακεδονικός – ΣΑΑΚ Ανατόλια 61-86
  • Φαίακας Κέρκυρας – Ερμής Λαγκαδά 54-88
  • Στρατώνι – Χαλκηδόνα 86-76
  • ΓΣ Νίκη Βόλου – ΓΣ Ελευθερούπολης 76-73
  • Έσπερος Λαμίας – Ίκαροι Σερρών 68-70
    • Τα Δεκάλεπτα 21-17, 42-34, 54-52, 68-70
    • Έσπερος Λαμίας ( Σοφογιάννης) Παπαργυρόπουλος 21(1), Τεπετίδης14(1), Κατσαρές 10(3), Ρούζιος 7(1), Ολύμπιος 5(1), Στολγκίκοβιτς 5(1), Παπανικολάου 3(1), Πάππος 3(1), Αργύρης
    • Ίκαροι Σερρών ( Σίσκος) Κακιούζης 25(), Θολιώτης 10(2), Παπαδόπουλος 9(1), Γεωργιανός 7, Καραμπέκης 7, Κάτος 5(1), Φώτογλου 5, Σιδερίδης 2, Δαλαγκόζης
  • ΑΟ Αγρινίου – Φίλιππος Βέροιας 78-78κδ 89-85

 

Βαθμολογία (26 ματς)

  1. ΣΑΑΚ Ανατόλια 50β. 2143-1799
  2. ΑΟ Αγρινίου 45β. 1943-1799
  3. ΓΣ Ελευθερούπολης 44β. 1881-1694
  4. Φίλιππος Βέροιας 42β. 1827-1814
  5. ΧΑΝΘ 41β. 1864-1772
  6. Μαχητές Δόξα Πεύκων 40β. 1773-1741
  7. Ερμής Λαγκαδά 40β. 1846-1746
  8. Χαλκηδόνα 38β. 1754-1807
  9. Έσπερος Λαμίας 37β. 1763-1854
  10. ΓΣ Φάρσαλα 37β. 1884-1886
  11. Γέφυρα 36β. 1823-1874
  12. Φαίακας Κέρκυρας 36β. 1719-1967
  13. ΓΣ Νίκη Βόλου 36β. 1822-1902
  14. Στρατώνι 36β. 1768-1839
  15. Ίκαροι Σερρών 35β. 1763-1820
  16. Μακεδονικός 31β.1669-1928

Επόμενη 27η Αγωνιστική (20-21/4/19)

  • ΧΑΝΘ – ΓΣ Φάρσαλα
  • Γέφυρα – ΑΟ Αγρινίου
  • Ίκαροι Σερρών – Φίλιππος Βέροιας
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – Μαχητές Δόξα Πεύκων
  • ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΓΣ Νίκη Βόλου
  • Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός
  • Χαλκηδόνα – Φαίακας Κέρκυρας
  • Έσπερος Λαμίας – Στρατώνι

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (13-14/4/19), καθώς Πανσερραϊκός, ΓΣ Σέρρες 2017, Αστέρας Καβάλας  και Εθνικός Αλεξανδρούπολης προκρίθηκαν στους 4 της Διοργάνωσης κόντρα στους αντιπάλους τους με σκορ 2-0.

Αντίθετα ο Ορφέας Νέου Σκοπού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού

 ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

1η Αγωνιστική (20-21/4/19)

  • Αστέρας Καβάλας – Πανσερραϊκός
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

2η Αγωνιστική (4-5/5/19)

  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αστέρας Καβάλας
  • Πανσερραϊκός – ΓΣ Σέρρες 2017

3η Αγωνιστική (10-11/5/19)

  • Αστέρας Καβάλας – ΓΣ Σέρρες 2017
  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Πανσερραϊκός

4η Αγωνιστική (17-18/5/19)

  • Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας
  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΓΣ Σέρρες 2017

5η Αγωνιστική (24-25/5)

  • Αστέρας Καβάλας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Πανσερραϊκός

6η Αγωνιστική (1-2/6/19)

  • Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Αστέρας Καβάλας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 

  • Ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση για το Φετινό Πρωτάθλημα

Τελική  Βαθμολογία (14 Ματς)

  1. Αστέρας Καβάλας 24β. 558-322
  2. Ένωση Καβάλας 22β. 476-288
  3. Ασπίδα Ξάνθης 2001 19β. 400-304
  4. Πανσερραϊκός 16β. 287-349
  5. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 16β.355-413
  6. ΓΑΣ Κομοτηνής 0β. 0-200
  7. Ίκαροι Σερρών 0β. 0-220β

Ρεπό: Ένωση Καβάλας


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Σάββατο 13/4

Θέσεις 3-4

  • Πανσερραϊκός/Αριστοτέλειο – Λεύκιππος Ξάνθης 71-54
    • Τα Δεκάλεπτα 26-12, 42-29, 57-45, 71-54
    • Πανσερραϊκός/Αριστοτέλειο  (Ιωσηφίδης-Μπότσιος) Βασιλείου, Δάρατζης, Δρουμαλιάς, Ιωαννίδης, Καντάς, Κολοβής, Λάτσιος, Μελαδιανός, Ξακουστός, Παυλίδης, Ράγιας, Φραγκάκης
    • Λεύκιππος Ξάνθης (Καζάκος) Ιωαννίδης, Καλεντερίδης, Μαρσίδης, Μουργόπουλος, Παπατζέλος, Πεχλιβανίδης, Πλέσιας, Σαββίδης, Τσιρχόγλου, Χαλήλ,

Θέσεις 1-2

  • Αρίωνας Ξάνθης – Αστέρας Καβάλας 46-51

 Ο Πανσερραϊκός/Αριστοτέλειο κατέλαβε την 3η θέση στο φετινό Πρωτάθλημα, ενώ ο Αστέρας Καβάλας κατέκτησε το φετινό Πρωτάθλημα


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

Τελική Φάση

4η Αγωνιστικη Κυριακή 14/4

  • Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης Πάνθηρες Καβάλας 42-38
  • Αστέρας Καβάλας – Ορφέας Νέου Σκοπού
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ένωση Καβάλας (20/4)

Βαθμολογία (4 Ματς)

  1. Ένωση Καβάλας 14β 186-122
  2. Ασπίδα Ξάνθης 13β. 175-122
  3. Αστέρας Καβάλας 11β 176-119
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 10β. 110-182
  5. Πάνθηρες Καβάλας 9β 157-210
  6. Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 9β 163-222
Πάνθηρες Καβάλας και Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης με ματς περισσότερο

5η Αγωνιστική

  • Ορφέας Νέου Σκοπού – Ασπίδα Ξάνθης
  • Πάνθηρες Καβάλας – Αστέρας Καβάλας
  • Ένωση Καβάλας – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολη

6η Αγωνιστική

  • Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Νέου Σκοπού
  • Αστέρας Καβάλας – Ένωση Καβάλας
  • Ασπίδα Ξάνθης – Πάνθηρες Καβάλας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ 7η Αγωνιστική (13-19/4/19)

Σάββατο 13/4

  • ΑΕ Σερρών – Ίκαροι Σερρών

Κυριακή 14/4

  • Πανσερραϊκός – Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 54-44

Παρασκευή 19/4

  • 8μμ. ΑΕ Λευκώνα ΑΟ Ηράκλειας, Γήπεδο Ομόνοιας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ 4η Αγωνιστική (13-14/4/19)

Σάββατο 13/4

  • Ίκαροι Σερρών – Πάνθηρες Καβάλας ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ 5η Αγωνιστική (13-14/4/19)

Σάββατο 13/4

  • ΑΕ Λευκώνα LSA2 – Ίκαροι Σερρών

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

4η εξ Αναβολής Αγωνιστική

Σάββατο 13/4

  • ΓΑΣ Βισάλτης Νιγρίτας – Ίκαροι Σερρών

5η Αγωνιστική (13-14/4/19)

Κυριακή 14/4

  •  Ίκαροι Σερρών – Πανσερραϊκός

Γράψτε το σχόλιό σας...

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.