ΜΠΑΣΚΕΤ: Άνετα οι Ικαροι τα Μουδανιά, αλλά το … «κερασάκι» ήρθε από τη… Χαλκηδόνα! (φωτορεπορταζ)

Δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα το απόγευμα της Κυριακής (7/5) η ομάδα των Ικάρων καθώς νίκησε άνετα (77-34) την ομάδα των Μουδανιών (η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας).

Τα… ευχάριστα από την Χαλκηδόνα

Τα ευχάριστα νέα όμως ήρθαν από την Χαλκηδόνα, όπου εκεί η ομάδα της Α.Ε. Κομοτηνής (Τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα) ηττήθηκε από την ομώνυμη ομάδα με 70-59 και τέθηκε ουσιαστικά νοκ-άουτ από την διεκδίκηση της ανόδου. Στους δύο αγώνες που απομένουν (Ζέφυρος εκτός και ΑΕ Κομοτηνής εντός) αρκεί μια νίκη των Ικάρων (πιθανόν και…καμμία!!!) για να οδηγηθούν στην άνοδο στη Β’ Εθνική.

Ευκαιρία στους… “πιτσιρικάδες” από τον Ποργιόπουλο

Στο παιχνίδι με τα Μουδανιά, το οποίο διεξήχθη στο κλειστό της Ομόνοιας (στο κλειστό της Κοιλάδας διεξάγονταν αγώνες Πολεμικών τεχνών) η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου δεν συνάντησε κανέναν πρόβλημα καθώς παίζοντας πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, υποχρέωσε τους αντιπάλους σε απανωτά λάθη και άστοχες προσπάθειες. Χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο 10λεπτο η ομάδα του Παναγιωτόπουλου πέτυχε μόλις… ένα καλάθι (25-2).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια πίεση σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξευτεί με την λήξη του 1ου ημιχρόνου σε 51-16.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Κάπου εκεί ο Ποργιόπουλος απέσυρε τους περισσότερους βασικούς παίκτες κι έδωσε ευκαιρίες στο «νέο αίμα» της ομάδας, από το παιδικό, να πάρουν «γεύση» κι εμπειρίες από την κατηγορία.

Οι αντίπαλοι βλέποντας τη διαφορά στο σκορ, άρχισαν να … «χαλάνε» το παιχνίδι, με συνεχόμενα φάουλ και εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά τόσο στη σωματική διάπλαση, όσο και την διαφορά ηλικίας να προσπαθούν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να σημειωθεί «ρεκόρ» … αστοχίας (11-7). Ο Ποργιόπουλος διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για το παιχνίδι των αντιπάλων, αλλά εις μάτην!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο «κακό» ρυθμό για να λήξει τελικά με 77-34.

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΜΟΥΔΑΝΙΑ 77-34

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-2, 51-16, 62-23, 77-34
Διαιτητές:  Ζαχαριάδης-Λάλλα
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Ποριόπουλος): Σίμογλου 2, Γρίψιος Π 13(1), Τσέλιος 2, Γεωργιανός 8 (1) Τράκας 17 (3), Μποζοτζίδης 2, Γκούτζιας 6, Παρχαρίδης 4 (1), Θολιώτης 14 (4), Φώτογλου 9 (1), Σταματόπουλος Γρίψιος Χ.
ΜΟΥΔΑΝΙΑ(Παναγιωτόπουλος): Βέτσος 8, Τεζετζίδης 5 (1), Τσιγγελίδης 1, Χαριστός Κ 2, Κουτζούχας 7, Κοκκίνης 3 (1), Δερλαμπάς 4, Φιλοξενίδης 2, Χαριστός Σ 1.