ΜΠΑΣΚΕΤ: Αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων στο παρκέ το Σαββατοκύριακο 9/10 Δεκεμβρίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων στο παρκέ το Σαββατοκύριακο 9/10 Δεκεμβρίου

Η νίκη των Ικάρων επι του μέχρι χθες πρωτοπόρου Χαρίλαου Τρικούπη και η αναρρίχηση στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής, δεσπόζει στα αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων στο μπάσκετ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Κατα τ’ άλλα αναμενόμενη (μετά τις απουσίες) η ήττα των κοριτσιών του ΜΓΣ Πανσερραϊκός μέσα στο Αλεξάνδρειο από τον Αρη. Συνεχίζει να μη γνωρίζει το χρώμα της νίκης η ομάδα ανδρών του Ορφέα Νέου Σκοπού στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και πλέον είναι ορατό το φάσμα του υποβιβασμού στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Νικηφόρα συνέχισαν Πανσερραϊκός και ΑΟΣ στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ενώ στο εφηβικό πρωτάθλημα η πρωτιά θα κριθεί την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπυ των Ικάρων με τον Πανσερραϊκό.

A2 Εθνική Γυναικών

2ος Όμιλος 9η Αγνωστική (10/12)

  • Άρης Θεσσαλονίκης – Πανσερραϊκός 63-38
    • Δεκάλεπτα: 18-12, 32-21 Hμίχρονο, 53-26, 63-38 ΤΕΛΙΚΟ
    •  Διαιτητές: Μπάρδας – Αγαγιώτου
    •  Άρης Θεσσαλονίκης: Κουλακιώτης-Ξενίδης: Γράψα 12, Βεντούρα 12, Καραβέλη 10(3), Κωφοκώτσιου 6, Πλατσά 6, Αντωνιάδου 5, Βαντσιούρη 4, Γκρίτζαλη 4, Αβρονιδάκη 2, Κωστανάκη 2, Λαγκαδιώτου, Γκομπετζισβίλι 
    • Πανσερραϊκός Δώδος:Μπακιρτζίδου 15, Πελτέκη 5(1), Πιτσιάβα 4, Γκανάτσιου 4, Τσάντα 3, Βλάχβεη 2, Γκέκα 2, Σιδερίδου 2, Νασιάκου 1, Κίναλη, Χύσα, Μανάφη
  • ΑΕ Πυλαίας – Ηρακλής Θεσσαλονίκης 61-62
  • Ναύαρχος Βότσης – Ολύμπια Λάρισας 46-61
  • ΕΟ Σταυρούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 51-37
  • Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου – Τιτάνες Δράμας 61-54
  • Πιερικός/Αρχέλαος – Απόλλων Καλαμαριάς 45-37

Η Βαθμολογία σε 9 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 17β.560-458
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 17β. 524-393
  3. Τιτάνες Δράμας 15β. 524-449
  4. ΑΕ Πυλαίας 15β. 569-497
  5. Πανσερραϊκός 15β. 458-461
  6. Ολύμπια Λάρισας 14β. 487-443
  7. Απόλλων Καλαμαριάς 13β. 492-447
  8. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 13β. 485-453
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 12β.431-486
  10. *Ναύαρχος Βότσης 10β. 439-515
  11. ΕΟ Σταυρούπολης 10β 305-513
  12. Ασπίδα Ξάνθης 9 397-556

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ

Η Επόμενη Αγωνιστική (17/12) – 10η Αγωνιστική

  • Απόλλων Καλαμαριάς – Αναγέννηση . Ρυσίου, ΔΑΚ Καλαμαριάς
  • Πιερικός/Αρχέλας – ΑΕ Πυλαίας, Κλειστό Νέου Σιδηροδρομικού Σταθμού
  • Τιτάνες Δράμας – Άρης Θεσσαλονίκης, Γήπεδο Δ. Κραχτίδης
  • 1μμ. Πανσερραϊκός – Ναύαρχος Βότσης, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • Ολύμπια Λάρισας – ΕΟ Σταυρούπολης, Γήπεδο Αγ. Θωμά
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Γήπεδο Χρ. Χριστοδούλου

 

Β’ Εθνική Ανδρών

2ος Όμιλος  10η Αγωνιστική (10/12) 5μμ.

  • Φάρσαλα – Χαλκηδόνα 72-70
  • Ίκαροι Σερρών – Χαρίλαος Τρικούπης 75-66 
    • Δεκάλεπτα:23-17,37-37 Ημίχρονο, 56-56, 75-66 ΤΕΛΙΚΟ
    • Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης
    • Ίκαροι Σερρών: Ποργιόπουλος: Δαλαγκόζης 5 (1), Γρίψιος 12 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 14 (3), Γκάτζιας 7 (1), Φώτογλου 11 (1), Γκούτσιας, Στρατής, Θολιώτης 3 (1), Κακιούζης 23
    • Χαρίλαος Τρικούπης: Δημητριάδης:Γυφτάκης, Βουρνάς, Λειβαδάς, Ντόβας 6 (2), Ξηρός 3 (1), Μουράτογλου 9 (1), Σταυρόπουλος 9, Περρωτής 2, Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 7 (1), Αδαμόπουλος 10, Πολίτης 20 (2)
  • Στρατώνι – Γέφυρα 67-43
  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – Ευρώπη ’87 74-69
  • Ανατόλια – Ελίμεια 88-45
  • ΑΟ Αγρινίου – Τιτάνες Παλαμά 86-72
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ένωση Καβάλας 68-74

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά

Η Βαθμολογία (10 αγώνες)

  1. Ίκαροι Σερρών 18β. 741-675
  2. Χαρίλαος Τρικούπης 18β. 700-641
  3. Φάρσαλα 16β. 719-718
    Ένωση Καβάλας 16β. 698-601
  4. Ερμής Λαγκαδά 15β. 597-577
  5. Στρατώνι 15β. 658-629
  6. Ευρώπη ’87 15β. 630-597
  7. Μαχητές Δόξα Πεύκων 14β.625-633
  8. Χαλκηδόνα 13β. 675-721
  9. Ανατόλια 13β.683-625
  10. Ασπίδα Ξάνθης 13β. 605-620
  11. ΑΟ Αγρινίου 13β.589-616
  12. Γέφυρα 11β. 557-615
  13. Ελίμεια 10 β. 529-635
  14. Tιτάνες Παλαμά 10β. 595-698

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα 

Η Επόμενη Αγωνιστική (17/12) – 11η Αγωνιστική

  • Χαρίλαος Τρικούπης – Φάρσαλα, ΔΑΚ Μεσολλογγίου
  • Χαλκηδόνα – Στρατώνι, Γήπεδο Χαλκηδόνας
  • Γέφυρα – Ασπίδα Ξάνθης, Γήπεδο Γέφυρας
  • Ευρώπη’87 – Ερμής Λαγκαδά, Γυμναστήριο Ν. Μουδανιών
  • Ελίμεια – Μαχητές Δόξα Πεύκων, Γήπεδο Κοζάνης
  • Τιτάνες Παλαμά – Ανατόλια, Γήπεδο Παλαμά
  • Ένωση Καβάλας – ΑΟ Αγρινίου, Γήπεδο Καλαμίτσας

Ρεπό: Ίκαροι Σερρών

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος 9η Αγωνιστική (10/12)

  • ΠΣ Ευκαρπίας – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 87-69
  • ΜΕΝΤ – Αίαντας Εύοσμου 75-83
  • Κένταυρος Καλλικράτειας – ΓΣ Ελευθερούπολης 68-104
  • Αστέρας Σίνδου – Πολύγυρος 60-77
  • ΓΑΣ Κομοτηνής – Ορφέας Νέου Σκοπού76-52
    • Τα δεκάλεπτα: 14-15, 32-33 Ημίχρονο, 55-45, 76-52 ΤΕΛΙΚΟ
  • Απόλλωνας Καλαμαριάς – Μαντουλίδης 75-76
  • ΧΑΝΘ – Μακεδονικός 71-79

Η Βαθμολογία σε 9  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 17β. 727-616
  2. Πολύγυρος 16β.738-640
  3. Μακεδονικός 16β. 728-605
  4. ΜΕΝΤ 15β.708-644
  5. ΧΑΝΘ 14β. 675-628
  6. Απόλλωνας Καλαμαριάς 14β. 647-637
  7. ΠΣ Ευκαρπίας 14β. 694-634
  8. Αίαντας Εύοσμου 14β. 630-631
  9. ΓΑΣ Κομοτηνής 14β. 623-612
    Αστέρας Σίνδου 12β. 612-612
  10. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 12β. 569 -660
  11. Μαντουλίδης 12β. 636-699
  12. Κένταυρος Καλλικράτειας 10β. 572-691
  13. Ορφέας Νέου Σκοπού 9β. 488-738

 

Η Επόμενη Αγωνιστική (17/12) -10η Αγωνιστική

  • Μακεδονικός – Κένταυρος Καλλικράτειας, Γήπεδο Μακεδονικού
  • Πολύγυρος – ΧΑΝΘ, Γήπεδο Πολυγύρου
  • Αστέρας Σίνδου – ΓΑΣ Κομοτηνής, Γήπεδο Σίνδου
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – ΠΣ Ευκαρπίας, Γήπεδο Ελευθερούπολης
  • ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΜΕΝΤ, ΔΑΚ Κομοτηνής
  • Αίαντας Ευόσμου – Απόλλων Καλαμαριάς, ΔΑΚ Ευόσμου
  • Μαντουλίδης – Ορφέας Νέου Σκοπού

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος – 10η Αγωνιστική

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου

  • ΑΕ Δοξάτου Δράμας – ΑΟ Σερρών 46-95
    • Τα δεκάλεπτα 17-27,27-51 Ημιχ.36-74,46-95 ΤΕΛΙΚΟ
    • Ζενίθ 88.8. Α.Ο.Σ.(Μπουτάκογλου): Ασημάκης 40 (6), Καρακώστας 15 (1), Μποζουτσίδης 10 (2), Λαδιάς 8 (2), Δεληγιάννης 7 (1), Σταμπουλής 7, Τζουμαϊλής 4, Μητρούδης 4.Ρούπελ
  • Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 88-35
  • ΑΟ Ηράκλειας – ΚΑΟ Δράμας 51-93
  • Απόλλων Δράμας – Παγγαίο ΠΓΣ 57-92

Κυριακή 10 Δεκεμβρίου

  • Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκός 63-104
  • ΑΟ Προσοτσάνης – Μακεδόνες Κρηνίδων 64-53

 Η Βαθμολογία σε 10 ματς

  1. Πανσερραϊκός 20β. 823-517 —
  2. ΚΑΟ Δράμας 19β.758-495 —
  3. ΑΟ Σερρών 18β. 790-532 —
  4. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 16β. 714-560 —
    Παγγαίο ΠΓΣ 16β. 624-590 —
  5. Απόλλων Δράμας 14β. 583-728 —
  6. ΑΟ Προσοτσάνης 15β. 580-584
  7. Τιτάνες Δράμας 14β. 603-636 —
  8. ΑΟ Ηράκλειας 12β. 564-688
  9. Μακεδόνες Κρηνίδων 12β. 603-741
  10. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 9β. 459-635 —
  11. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 8β. 458-833 —

ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 

Η Επόμενη Αγωνιστική (16-17/12) – Πρωτάθλημα Ανδρών – Α’ Όμιλος – 11η Αγωνιστική

  • ΚΑΟ Δράμας – Απόλλων Δράμας
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – ΑΟ Ηράκλειας
  • Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΕ Δοξάτο Δράμας
  • Πανσερραϊκός – Ρούπελ ΑΓΣ
  • ΑΟ Σερρών – Τιτάνες Δράμας

 

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος 7η Αγωνιστική

Σαββάτο 9 Δεκεμβρίου

  • Ορφέας Νέου Σκοπού – Πανσερραϊκός 40-62
  • AE Σερρών – Ίκαροι Σερρών 53-72  Τα δεκάλεπτα 10-12,23-36 Ημιχ.39-51,53-72 ΤΕΛΙΚΟ

Κυριακή 10 Δεκεμβρίου

  • ΑΟ Σερρών – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 41-52, Tα δεκάλεπτα: 13-15, 22-27 Hμίχρονο, 35-39, 41-52 ΤΕΛΙΚΟ

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου – 6η Εξ Αναβολής Αγωνιστική

  • 45μμ.Πανσερραϊκός – ΑΕ Σερρών, Γυμναστήριο Ομόνοιας
  • 30μμ. Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου – Ορφέας Νέου Σκοπού, Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου 

 

Η Επόμενη Αγωνιστική (16-17/12) – Πρωτάθλημα Εφήβων – Α’ Όμιλος – 8η Αγωνιστική

  • Ορφέας Ν. Σκοπού – ΑΟ Σερρών
  • Ίκαροι Σερρών – Πανσερραϊκός
  • Ρούπελ ΑΓΣ – ΑΕ Σερρών

 

H Βαθμολογία σε 7 ματς

  • Ίκαροι Σερρών 13β. 482-320
  • Πανσερραϊκός 12β. 441-306 
  • Ορφέας Νέου Σκοπού 9β. 341-330
  • ΑΕ Σερρών 8β. 341-335
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 8β. 309–367
  • ΑΟ Σερρών 7β. 249–505

*Ίκαροι Σερρών και ΑΟ Σερρών με ματς περισσότερο

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων Τελική Φάση

  • Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση

Η Επόμενη Αγωνιστική (16-17/12) – Πρωτάθλημα Νεανίδων – Τελική Φάση – 4η Αγωνιστική

  • Πανσερραϊκός – Ένωση Καβάλας
  • Τιτάνες Δράμας – Πάνθηρες Καβάλας
  • Ρεπό: Ασπίδα Ξάνθης 2001

 Η Βαθμολογία σε 3 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 5β 168-131
  2. Πάνθηρες Καβάλας 4β 121-49
  3. Πανσερραϊκός 4β 113-183
  4. Τιτάνες Δράμας 3β 94-87
  5. Ένωση Καβάλας 2β 54-100

 

Πρωτάθλημα Παίδων Α’ Όμιλος  Η 9η Αγωνιστική

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου

  • Ίκαροι Σερρών – ΓΣ Σέρρες 2017 68-29

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου

  • ΑΟ Ηράκλειας – Ορφέας Νέου Σκοπού 29-48
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – ΑΕ Σερρών (Μετατίθεται για τις 22/12)
  • Πανσερραϊκός – ΑΕ Λευκώνα 45-44

Κυριακή 10 Δεκεμβρίου

 

Η Βαθμολογία σε 9 ματς

  1. Ορφέας Νέου Σκοπού 17β. 579-337
  2. ΑΕ Σερρών 16β. 719-217
  3. Ίκαροι Σερρών 16β. 547-349
    Πανσερραϊκός 13β. 420-576
  4. ΑΟ Ηράκλειας 12β. 407-473
  5. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 11β. 355-510
  6. ΑΕ Λευκώνα 10β. 323-516
  7. ΓΣ Σέρρες 2017 10β. 302-674

Ρούπελ ΑΓΣ και ΑΕ Σερρών με ματς λιγότερο

 

Η Επόμενη Αγωνιστική (16-17/12) – Πρωτάθλημα Παίδων – Α’ Όμιλος – 10η Αγωνιστική

  • ΑΕ Σερρών – ΑΟ Ηράκλειας
  • ΑΕ Λευκώνα – Ρούπελ ΑΓΣ
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Πανσεραϊκός
  • Ορφέας Ν. Σκοπού – Ίκαροι Σερρών

 

Πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ Όμιλος  Η 5η Αγωνιστική

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου

  • Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκός 67-38 
    • Τα δεκάλεπτα: 12-8, 31-17 Ημίχρονο, 57-26, 67-38 ΤΕΛΙΚΟ
    • Δώδος: Βλάχβεη Μ. 18(1), Κεφαλά 8, Πλεύρη 8, Δαμιανάκου 2, Παπούδα 2, Μηλιούδη, Βλάχβεη Φ., Τζενετίδου
  • Τιτάνες Γυναικών Δράμας – Αστέρας Καβάλας 18-58

Ρεπό: Ίκαροι Σερρών

Η Βαθμολογία σε 5 ματς

  1. Αστέρας Καβάλας 8β. 266 -140
  2. Τιτάνες Δράμας 7β. 278-188
  3. Πανσερραϊκός 6β. 197-176
  4. Ίκαροι Σερρών 5β. 116-207
  5. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 4β.111-257

Η Επόμενη Αγωνιστική (16-17/12) – Πρωτάθλημα Κορασίδων – Α’ Όμιλος – 6η Αγωνιστική

  • Τιτάνες Δράμας – Αστέρας Καβάλας
  • Ίκαροι Σερρών – Πανσερραϊκός
  • Ρεπό: Tιτάνες Γυναικών Δράμας