ΜΠΑΣΚΕΤ Έφηβοι: Οι ΙΚΑΡΟΙ νικητές του ντέρμπυ με τον ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 59-56

Ικαροι-Πανσερραϊκός-Εφηβοι-2014Νικητές οι Ικαροι με σκορ 59-56 στο τοπικό ντέρμπυ του μπάσκετ μεταξύ  των εφηβικών ομάδων των Ικάρων και του ΜΓΣ Πανσερραϊκός για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Σάββατο (25/10) το απόγευμα.

Ηταν η πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα για τους έφηβους του ΜΓΣ Πανσερραϊκός, σε ένα ματς ντέρμπυ από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι παίχτες του Πασχάλη Ρούλη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους παίχτες των Ικάρων, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 10-15, όμως οι κίτρινοι ισορρόπησαν το ματς κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 17-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι όροι αντιστράφηκαν και οι Ικαροι κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά που έφτασε σε διψήφια νούμερα κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 με σκορ 39-28 υπέρ τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ικαροι διατηρησαν το προβάδισμα με σκορ 53-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των «λιονταριών» να περάσουν στην επίθεση και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο -6 , 5 λεπτά πριν τη λήξη (53-47) και στο -2 (56-54) στο 3′:30” πριν το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 56-56, βάζοντας φωτιά στο ματς.

ΜΓΣ Πανσερραϊκος-εφηβοι-μπάσκετ-2014-15_n
Η ομάδα των εφήβων του ΜΓΣ Πανσερραϊκος

Στο 1’40” έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν και στην αμέσως επόμενη επίθεση οι Ίκαροι με τρίποντο του Μηνά βρέθηκαν στο +3 και προηγήθηκαν με 59-56.

Το σκορ δεν άλλαξε στον υπόλοιπο χρόνο καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ… αστοχίας στις ελεύθερες βολές με τις δύο ομάδες να χάνουν από 4 η καθεμία!!!

Η τελευταία φάση ανήκε στα Λιοντάρια όπου 8” αστόχησαν στις δύο βολές, κατάφεραν να πάρουν το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Καραπαναγιωτίδης δεν μπόρεσε να βρει στόχο για να οδηγήσει το ματς στην παράταση.