ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ Εθνική: Αγχωτική νίκη των Ικάρων-Ηττα του Ορφέα Ν.Σκοπού

Αγχωτική νίκη, πέτυχαν οι Ικαροι καθώς, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κατάφεραν στο τελευταίο δίλεπτο να επικρατήσουν της Γαλάτιστας με 75-71. Οι παίκτες του Ποργιόπουλου με καθοριστικά ριμπάουντ ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιου και υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε ήττα.

Στα θετικά της ομάδας των Ικάρων οι 75 πόντοι που πέτυχαν στην επίθεση και η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Πέτρου Γρίψιου που σημείωσε και 16 πόντους (2 τρίποντα)

Όπως σημειώνει ο προπονητής της ομάδας Στ.Ποργιόπουλος: «Αν θέλουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη στο Ζέφυρο ,πρέπει να δουλέψουμε πάνω στα λάθη μας(κυρίως αμυντικά) όλη την εβδομάδα».

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ 75-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 34-35, 55-55, 75-71
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Γρέκος
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος):
Καλογεράτος 15 (3), Γεωργιανός 19, Τράκας 8, Παπαδόπουλος Γ. 2, Φραγκούλης, Θολιώτης 11 (3), Γρίψιος 16 (2), Χορτομάρης, Γκουντζιάς 4, Δεληγιαννίδης, Καραμπέκης.
ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ (Καραμουσαλίδης): Ρίζος, Κουλαξής 11 (1), Γρηγορίου 15 (1), Δάγκας 4, Γιαχανατζής 6 (1), Ακρίτιδης 6, Καρανώτας 14, Τσακίρης, Πέτρουλας 3, Καραϊσκος 12.

Ο Ορφέας Νέου Σκοπού έχασε εντος έδρας απο τον ΓΑΣ Κομοτηνής, καθώς η αντίσταση των παικτών του Κοκολιού εξαντλήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Νέου Σκοπού βρέθηκε να προηγείται με τρεις πόντος, στη συνέχεια όμως η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση καθώς σκόραραν και οι 11παίκτες που έπαιξαν στο παρκέ του κλειστου του Νέου Σκοπού, πήραν διαφορά ασφαλείας 12 πόντων στο ημίχρονο την οποία και κράτησαν ως το τέλος του αγώνα
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ- ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 65-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 34-46, 51-59, 65-76
Διαιτητές: Δαμίγος-Παπαθανασίου