ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ηττα του Ορφέα από τον Πολύγυρο- Οι Ίκαροι στο φινάλε πήραν τη νίκη από την Αγία Βαρβάρα

μπασκετ γ εθνικηΠέρασε και από τις Σέρρες ο Πολύγυρος, κερδίζοντας στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής, τον Ορφέα Νέου Σκοπού με 71-75. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (24-23), οι παίκτες των Πεγιά-Παπαδόπουλου πάτησαν «γκάζι» και βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων. Στη συνέχεια, κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, παρά την πίεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 24-23, 35-46, 55-61, 71-75
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας
Ορφέας Νέου Σκοπού Σερρών (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (4), Καβαργύρης 10, Κουτσιαντζής, Αξαρλής , Τσανάκας 6 (2), Καδής 17 (3), Καντζουρίδης, Χατζηπέτρου, Ιωσηφίδης 1, Κηπουρός 2, Γκουτζιομήτρος 8, Σουλούγκας 4.
Πολύγυρος (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Μαρκίδης 7, Χαρτόπουλος 21 (4), Δ. Ζαγορίτης-, Παπασαραφιανός 11 (2), Κρομήδας 2, Βογιατζής 9 (3), Α. Ζαγορίτης 3 (1), Χρηστίδης 4, Αποστολίδης, Πιπιλιάρης 15, Κοτζαγιάννης 3 Στοιβαχτάρης.

Στο φινάλε οι Ικαροι
Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, οι Ίκαροι έδειξαν ψυχραιμία και θέληση στο τέλος και πήραν μια σημαντική βαθμολογικά νίκη. Το τελικό σκορ 57-53 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους δυο αντιπάλους να έχουν σημαντικά προβλήματα ευστοχίας, μη προσφέροντας και το απαιτούμενο θέαμα στους φιλάθλους, που γέμισαν και πάλι το ΔΑΚ Σερρών!
Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει δυνατά και οι 9 καμικάζι του coach Δημητριάδη να αιφνιδιάζουν τους γηπεδούχους. Οι Ίκαροι έχοντας και αυτοί τις δικές τους απουσίες, ανέκαμψαν και κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου που έκλεισε με σκορ 34-30 υπέρ της Αγίας Βαρβάρας.
Στο Γ΄ δεκάλεπτο οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου μπήκαν και πάλι νευρικά, χάνοντας ξεμαρκάριστα σουτ, βολές και εύκολα lay up, δημιουργώντας κλίμα ανασφάλειας και επιτρέποντας στην Καβάλα να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι και στο +8 (35-43). Το κλειδί της νίκης ήταν και πάλι η άμυνα, με τους Ικάρους να δέχονται μόλις 19 πόντους σε όλο το β΄ ημίχρονο. Λίγο πριν το τέλος οι παίκτες της Αγίας Βαρβάρας είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σκορ σε 55-55 αλλά ο Κουμλελης αστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές και έτσι ήρθε η νίκη με σκορ 57-53, που προβλημάτισε όμως όσους την παρακολούθησαν.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 30-34, 44-45, 57-53
Διαιτητές: Τσούλης-Τσανακτσίδης
ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποριόπουλος): Στογίλκοβιτς, Καλογεράτος 10 (2), Τράκας 14, Χορτομάρης 14 (2), Γκούζιας 2, Παπαδόπουλος 4, Γρίψιος 13, Γεωργιανός, Φραγκούλης, Δημητρακάς.
ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ (Δημητριάδης- Παπαδόπουλος): Μπάμπουλης 2, Σιώπης 3, Μητρούλης 2, Ράμμος 11, Γ. Σουλίδης 3, Κουμλέλης 21 (1), Φασουλάς 11 (1), Σαρικλόγλου, Μπανάσας.