ΜΠΑΣΚΕΤ- Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Καταιγιστικοί οι Ικαροι νίκησαν με +26 την Ελευθερούπολη, Ηττα Ορφέα από τον Ζέφυρο με βροχή… τριπόντων

Με την 13η αγωνιστική ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος του 2ου ομίλου του Βορά της Γ’ Εθνικής. Οι σερραϊκές ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με τους Ικάρους να πετυχαίνουν εμφατική νίκη με +26 πόντους απέναντι στην Ελευθερούπολη, τον δε Ορφέα να γνωρίζει την ήττα από τον Ζέφυρο δεχόμενος καταιγισμό τριπόντων (13)!
Ο ΒΑΟ πάλεψε ώστε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στον ΓΑΣ Κομοτηνή, όμως η ομάδα από την Θράκη ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε με 82-66.
Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στον όμιλο ΧΑΝΘ και Ασπίδα Ξάνθης, που επιβλήθηκαν των ΜΓΣ Κομοτηνής (79-75 στην παράταση) και Χαλκηδόνας (84-57), αντίστοιχα.
Με 13 τρίποντα ο Ζέφυρος πέρασε σαν σίφουνας μέσα από το Νέο Σκοπό
Ορφέας Ν. Σκοπού-Ζέφυρος 75-86
Δεκάλεπτα: 26-29, 43-42, 59-67, 75-86
Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 9 (1), Δεμερτζής 8 (1), Σουλούγκας 11 (3), Χατζής 13 (3), Παπάς 3 (1), Καβαργύρης 6, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 23 (2), Τσανάκας, Κουτσιαντζής.
Ζέφυρος (Κοντονάσιος): Μυλωνάς 15, Αλεξανδρίδης 7 (2), Κλουντζός 8 (1), Μήτσικας 18 (3),

Ίκαροι Σερρών-ΓΣ Ελευθερούπολης 93-67
Οι Ικαροι ξεκινησαν εκρηκτικά το παιχνίδι σημειώνοντας ντάμπλ σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (24-12) για να τραβήξουν χειρόφρενο στη συνέχεια και να κλείσουν το ημίχρονο με 41-39. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πάτησαν ξανά γκάζι μην αφήνοντας τους Καβαλιώτες περιθώρια αντίδρασης, έχοντας για πρώτο σκορερ τον Γεωργιανό (22), ενώ ο Καλογεράτος βομβάρδιζε από την περιφέρεια (12 πόντοι με τρία τρίποντα).
Δεκάλεπτα: 24-12, 41-39, 74-57, 93-67
Ίκαροι Σερρών (Ποριόπουλος): Καλογεράτος 12 (3), Γεωργιανός 22, Τράκας 20 (1), Γ. Παπαδόπουλος 3, Θολιώτης 9, Κάτος, Εξουζόγλου, Καραμπέκης 2, Γρίψιος 19 (1), Γκουτζιάς 6, Βουρλίδας.
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Παπαζούδης 6, Ανίσογλου 3 (1), Καρατσομπάνης 15 (1), Ρότσας 5 (1), Γκούμας 7, Αδαμόπουλος 2, Αμπεριάδης, Δανίκας 11, Πανδής 18.

14 ΒΑΟ 14 1-12 902-1003
(*) Η Χαλκηδόνα έχει -3 βαθμούς. Ως τελικό αποτέλεσμα του αγώνα Αρετσού-Χαλκηδόνα υπολογίζεται το σκορ τη στιγμή της διακοπής (32-19).