ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’Εθνικη: Οι Ίκαροι 4Χ4, πέρασαν πανηγυρικά και από τη Νεάπολη!

Ικαροι-4x4Με περίσσιο θράσος οι Ίκαροι κατάφεραν να υποτάξουν την ομάδα της Νεάπολης στην Θεσσαλονίκη και να πάρουν την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Το τελικό 59-54, που ήρθε πιο εύκολα από ότι δείχνουν οι αριθμοί, επιβεβαιώνει την ανοδική πορεία της Σερραϊκής ομάδας, που δουλεύει πολύ στις προπονήσεις και δικαιώνεται στους επισήμους αγώνες. Πλέον τα χαμόγελα έχουν επιστρέψει για τα καλά και το πλάνο τη διοίκησης προχωρεί κατά γράμμα.

Ο Αγώνας:

Οι Ίκαροι ταξίδεψαν στο κλειστό της Νεάπολης με προβλήματα καθώς, οι Παπαδόπουλος και Καλογεράτος σχεδόν δεν προπονήθηκαν όλη την εβδομάδα, ενώ ο Χορτομάρης δεν ταξιδέψε ποτέ με την αποστολή, επειδή ταλαιπωρήθηκε με  γαστρεντερίτιδα. Παρά τα προβλήματα όμως, ο Στέργιος Ποργιόπουλος, ετοίμασε πολύ καλά την ομάδα και με κλειδί την καλή άμυνα (όπως και στα περισσότερα ματς) κατάφερε να κρατήσει τη Νεάπολη κάτω από τους 60 πόντους και να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη.

Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου δεν προμήνυε το κλειστό μπάσκετ που παίχτηκε στα υπόλοιπα 30’ λεπτά αγώνα. Οι Ίκαροι μπήκαν δυνατά και με μπροστάρη τον ανανεωμένο Γριψιο αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Στην β’ περίοδο ο coach Γκενογλου, προβλημάτισε τους Ικάρους με την πιεστική του ζώνη και ανάγκασε τους Σερραίους σε πολλά λάθη. Το επιμέρους σκορ ήταν 10-0 σε κάποιο σημείο και το ημίχρονο έληξε με ένα καλάθι διαφορά, υπέρ των Ίκαρων.

Στο β΄ ημίχρονο μίλησε η άμυνα κυρίως της Σερραϊκής ομάδας, που έκλεισε τα ατού των γηπεδούχων και τους οδήγησε σε τραβηγμένα σουτ και φυσικά στην αστοχία. Τρακας και Γκουτζιας, ενίσχυσαν τον Γριψιο στο σκοράρισμα ενώ οι τραυματίες Καλογεράτος και Παπαδόπουλος έδωσαν σπουδαίες μάχες στο φινάλε, για να έρθει το ροζ φύλλο αγώνα. Μέχρι και το 37’ ο αγώνας ήταν ντέρμπι αλλά κάπου εκεί, ένα κρίσιμο ριμπάουντ με καλάθι, δυο καλές άμυνες και η φρεσκάδα των μικρών, όπως του Φραγκούλη, ανέβασαν την διαφορά στο +10, που ροκανίστηκε όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα για να έρθει το τελικό σκορ, 59-54 υπέρ των Ικάρων.

Τα Σημεία:

# Όταν πηγαίνεις να αγωνιστείς με αρκετά προβλήματα, αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι η εμφάνιση και όχι τόσο το αποτέλεσμα. Όταν όμως καταφέρνεις να ξεπεράσεις και τα προβλήματα και να κερδίσεις παλικαρίσια τότε, κερδίζεις το αληθινό χειροκρότημα του κόσμου. Όπως συνέβη, σε αυτή τη νίκη των Ικάρων.

EYKARPIA-IKAROI# Ο coach Ποργιό, αφουγκράζεται πλέον, πολύ καλά τους παίκτες του και δικαιώνεται με τις επιλογές του. Τακτικά η ομάδα έχει πλάνο και φαίνεται, ενώ στην διαχείριση των παικτών, πιστώνεται την ανοδική πορεία ορισμένων, που μέχρι πέρυσι παρέμεναν ερωτηματικά.

# Η διοίκηση ήταν και πάλι εκεί (στηρίζει και στα καλά και στα άσχημα αποτελέσματα) με τους Γιάννη Δεσποτιδή και τον γιατρό Νάσο Παπαδόπουλο να μην χάνουν αγώνα, ενώ πάντα δίνει την δική του πινελιά με αρχοντικό στυλ… ο κομψός, Ηλίας Νικολαΐδης.

# Κανείς δεν πετάει στα σύννεφα από τις επιτυχίες αυτές, απλά τα χαμόγελα έχουν επιστρέψει στα χείλη των παραγόντων. Η υπομονή που έκαναν όλοι μέχρι να αρχίσει να ρολάρει το πλάνο της αλλαγής άξιζε, ενώ τώρα αρχίζουν να βγαίνουν τα πρώτα συμπεράσματα. Ταμείο θα γίνει στο τέλος, αλλά εάν υπάρχει αυτή η συνέχεια, τότε η επόμενη σεζόν θα είναι πιο εύκολη για τους «κυανοκίτρινους».