ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2: Διπλό του Πανσερραϊκού μέσα στην Ξάνθη και… κορυφή

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2: Διπλό του Πανσερραϊκού μέσα στην Ξάνθη και… κορυφή

Οι λιονταρίνες του Πανσερραϊκού συνέχισαν το καλό ξεκίνημα που είχαν στην πρεμιέρα τους στην Α2 κατηγορία του πρωταθλήματος μπάσκετ. Αυτή τη φορά «θύμα» τους η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης, η οποία πρόβαλε αντίσταση για ένα ημίχρονο.

Η συνέχει όμως ανήκε στις παίκτριες του Κώστα Δώδου οι οποίες με σκόρερ τις Τσάντα, Πελτέκη και Κουτούση πέρασαν μέσα από την Ξάνθη σαν σίφουνας, έχοντας την κυριαρχία κάτω από τα καλάθια. Οι Κουτούση, και Μπακιρτζίδου  ανάγκασαν της αντιπάλους να επιχειρούν μόνο από την περιφέρεια (6 τρίποντα εύστοχα) και κατέκτησαν δίκαια το ροζ φύλο αγώνα.

2η Αγωνιστική – 22/10/2017

  • Ασπίδα Ξάνθης – Πανσερραϊκός 47-62

Διαιτητές: Γραικός, Αθανασιάδης
Tα Δεκάλεπτα: 8-15, 27-28 Ημίχρονο, 38-45, 47-62 Τελικό
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Τσακίρη 2, Κουτρουβέλη 2, Καρακώστα 4(1), Σακουλάκη 8, Κάραλη 2, Σιγιώργη 6, Παπαευαγγέλου 10(3), Βαρελτζή 5, Σουλιώτη 7(1), Καραλίδου Β. 1, Χαλκίδου.
Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 4, Πιτσιάβα 9, Τσάντα 11 (1), Μπακιρτζίζου 8 , Χύσα, Πελτέκη 11, Κουτούση 10, Κίναλη 4, Γκανάτσιου, Σιδερίδου, Νασιάκου, Βλάχβεη

  • ΑΕ Πυλαίας – Ολύμπια Λάρισας 64-53
  • ΕΟ Σταυρούπολης – Απόλλων Καλαμαριάς 34-61
  • Ναύαρχος Βότσης – Πιερικός/Αρχέλαος 70-57
  • Άρης Θεσσαλονίκης – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 45-41
  • Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Τιτάνες Δράμας 65-59

 

Η Βαθμολογία σε 2 ματς

  1. Απόλλων Καλαμαριάς 4β. 116-75
  2. Πανσερραϊκός 4β. 116-95
  3. ΑΕ Πυλαίας 4β. 120-100
  4. Άρης Θεσσαλονίκης 4β. 114-90
  5. Τιτάνες Δράμας 3β. 120-92
  6. Ολύμπια Λάρισας 3β. 114-109
  7. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 3β. 113-13
  8. Ναύαρχος Βότσης 3 111-112
  9. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 2β. 88-101
  10. Πιερικός/Αρχέλαος 2 106-129
  11. Ασπίδα Ξάνθης 2 92-123
  12.   ΕΟ Σταυρούπολη 2 61-122

 

Η Επόμενη Αγωνιστική (29/10)

  • Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου – Ναύαρχος Βότσης
  • Πιερικός/Αρχέλαος – ΕΟ Σταυρούπολης
  • Απόλλων Καλαμαριάς – Ηρακλής Θεσσαλονίκης
  • Τιτάνες Δράμας – Ασπίδα Ξάνθης
  • Πανσερραϊκός – Ολύμπια Λάρισας (ΔΑΚ Κοιλάδας 1.00μ.μ.)
  • ΑΕ Πυλαίας – Άρης Θεσσαλονίκης