ΜΠΑΣΚΕΤ –ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2: Με «πύργο» την Κουτούση ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός υπέταξε τον Ηρακλή 54-48 (φωτορεπορταζ)

Με το δεξί ξεκίνησαν οι «λιονταρίνες» στην πρεμιέρα  του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών της Α2 κατηγορίας κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Ηρακλή  την νίκησαν με 54-48.

“Αγχωμένο” ξεκίνημα

Το μεσημέρι της Κυριακής 15/10 στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων τα κορίτσια του Κώστα Δώδου μπήκαν εμφανώς «τρακαρισμένα» στο παρκέ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο κατέρριψαν κάθε ρεκόρ …αστοχίας σημειώνοντας μόλις 4 πόντους και αυτούς από τη γραμμή των φάουλ.

Οι παίκτριες του Ηρακλή εκμεταλλευόμενες την εμφανή διαφορά ύψους από τις «κόκκινες», πήραν εύκολα τα ριμπάουντ, από τα άστοχα σουτ και προηγήθηκαν με 0-9  στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 4-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» βρήκαν τα πατήματα στο γήπεδο και με ένα σερί 6-0 έφεραν το παιχνίδι  στον πόντο (10-11, στο 12’.40’’ ) τα κορίτσια του Τζιότζιου, όμως με σουτ από κοντινή απόσταση ξέφυγαν στο σκορ με 13-20 (στο 14’.10’’) με το ημίχρονο να τις βρίσκει μπροστά με 20-24.

1η αγωνιστική της Α2′ Εθνικής στο μπάσκετ γυναικών με νίκη για τις “λιονταρίνες” Δεκάλεπτα: 4-11, 20-24, 42-35, 54-48

“Πύργος” η Κουτούση

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην Κουτούση (20 πόντοι) που πήρε την ομάδα στις πλάτες της και νικώντας κατά κράτος τις ψηλές του Ηρακλή,  έφερε την ομάδα μπροστά στο σκορ (31-30 στο 25′). Το 3ο δεκάλεπτο το τελείωσε ιδανικά η Νεκταρία Πιτσαβά με εκπληκτικό τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο που εκτίναξε τη διαφορά στους 7 πόντους (42-35), μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κώστας Δώδος διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά που είχε αποκτήσει η ομάδα και κυκλοφορώντας την μπάλα γύρω από την αντίπαλη ρακέτα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +11 (50-39, 35′.00’’).

Ο Ηρακλής δεν κατέθεσε τα οπλα και επιχείρησε να αντεπιτεθεί, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 50-46 (στο 36’.25’’), οι «λιονταρίνες» είχαν πλέον αυτοπεποίθηση και κατέκτησαν τη νίκη με 54-48.

Παράπονα για τη διαιτησία από τον Ηρακλή

Ο προπονητής του Ηρακλή κ.Τζιότζιος είχε παράπονα από τη διαιτησία και διαμαρτυρήθηκε πολλές φορές στην τελευταία περίοδο.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Κώστας Δώδος σε δηλώσεις του στο SerresBasket.gr είπε:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Είχαμε αρκετό άγχος στο πρώτο ημίχρονο, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, ενώ η άμυνα ζώνης του Ηρακλή μας δημιούργησε προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο απελευθερωθήκαμε από το άγχος, βάλαμε τα σουτ και κερδίσαμε δίκαια».

Δεκάλεπτα: 4-11, 20-24, 42-35, 54-48

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λάλλα

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 8, Τσάντα 11, Πελτέκη 3 (1), Κουτούση 20, Πιτσιάβα 12 (2), Κίναλη, Μπακιρτζίδου, Χύσα, Γκανάτσιου.

Ηρακλής (Τζιότζιος): Ελευθεριάδου 2, Παπαβασιλείου 7 (1), Γιαννοπούλου 10, Γιαννούδη 11 (1), Δημητριάδου 7, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 9, Μυγδαλιά.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στη σελίδα μας στο facebook

Με το δεξί ξεκίνησαν οι «λιονταρίνες» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών της Α2 κατηγορίας κόντρα στην αν…