ΜΠΑΣΚΕΤ ΙΚΑΡΟΙ: Η Χαλκηδόνα υποτάχθηκε στο ταλέντο των παικτών του Ποργιόπουλου (71-58) (φωτορεπορταζ)

Το απόγευμα της Πρωταπριλιάς οι Ίκαροι εμφανίστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι από το πρώτο και σχεδόν έως το τελευταίο λεπτό, κόντρα στην Χαλκηδόνα, σημειώνοντας μια άνετη νίκη με σκορ 71-58.

Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους σε άμυνα και επίθεση, ενώ και ο πάγκος έδειξε πιο έτοιμος από ποτέ δίνοντας διάρκεια στο παιχνίδι της ομάδας.

Κάπως έτσι, η Χαλκηδόνα δεν είχε καμμιά ελπίδα απέναντι σ’ αυτή την ομάδα, κάτι που φάνηκε και μετά το πρώτο τάιμ άουτ όπου οι φωνές του Τουλούμη στους παίκτες του ακουγόταν σε όλο το ΔΑΚ, στη συνέχεια όμως, όταν είδε ότι οι παίκτες του δεν μπορούσαν απλά να ανταπεξέλθουν στο παιχνίδι των παικτών του Ποργιόπουλου, «πέταξε» νωρίς «λευκή πετσέτα» στο παρκέ και περίμενε απλά να τελειώσει το παιχνίδι.

24η Αγωνιστική Β’ Εθνική

Eνός λεπτού σιγή για  Βιντζηλαίο και Βράγγα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του επίτιμου αντιπρόεδρου της ομοσπονδίας Μιχάλη Βιντζηλαίου, όσο και την απώλεια του Γιώργου Βράγγα παίκτη του Ερμή Λαγκαδά, ο οποίος προχθές (30/3) έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 23 ετών έπειτα από μάχη με την επάρατη νόσο.

Καταιγιστικοί Ικαροι στην επίθεση

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση, έγραψαν ένα εύκολο 9-0 με τρεξίματα, κλεψίματα και εύστοχα σουτ, αφήνοντας την Χαλκηδόνα για 4 λεπτά χωρίς καλάθι και φυσικά αναγκάζοντας την, να κυνηγήσει το σκορ, από νωρίς. Ο Φώτογλου με τον Γκάτζια μπήκαν δυνατά στο α΄ δεκάλεπτο, έφτασαν την διαφορά μέχρι και στο +14 (16-2), ενώ στα τελευταία 3 λεπτά, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κυρίως στην επίθεση ενώ στην άμυνα δεχτήκαν ένα σερί 5-0 (τους 3 από τους 5 πόντους με βολές), για να κλείσει το δεκάλεπτο 16-7 υπέρ των Ικάρων.

Στην δεύτερη περίοδο, έπρεπε να κυλήσουν δυο ολόκληρα λεπτά μέχρι να σκοράρει μια από τις δυο ομάδες και συνολικά 5’ λεπτά για τους Ικάρους που ευστόχησαν πρώτοι στο 12’ για το 18-7, ενώ με καλάθι και φάουλ του Γκάτζια το σκορ έγινε 21-9.

Οι “ρεζέρβες” ενθουσίασαν την εξέδρα

Ο Ποργιόπουλος βλέποντας τις αδυναμίες των αντιπάλων, βρήκε την ευκαιρία, να δοκιμάσει διάφορα σχήματα στο παιχνίδι, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες του… «πάγκου», που άρπαξαν τη ευκαιρία και ξεδίπλωσαν τις δυνατότητές τους μέσα στο παρκέ του ΔΑΚ.

Ο Γρίψιος ήταν ο καλύτερος όλων στην περίοδο αυτή και με συμπαραστάτες τον Δαλαγκόζη (που με 2 συνεχόμενα τρίποντα κέρδισε τα επιφωνήματα της εξέδρας) και τον Γκάτζια, που είχε κέφια, οι Ίκαροι έφτασαν γρήγορα στο 30-14 και μετέπειτα στο 37-19.

Ένας Τράκας από τα… παλιά!

Οι  Ίκαροι, βρέθηκαν για τουλάχιστον 2’ λεπτά στο φινάλε, με πεντάδα, που δεν έχει ξανααγωνιστεί σε επίσημο ματς (Δαλαγκόζη, Τράκα, Φώτογλου, Γρίψιο και Γκούτζια), ενώ ο έμπειρος  Γιάννης Κακιούζης, βλέποντας την «όρεξη» των συμπαικτών του, «τράβηξε χειρόφρενο» σημειώνοντας μόλις δυο πόντους στο ημίχρονο. Ο Ηλίας Τράκας, εμφανίστηκε με πιο σταθερά πατήματα στο παρκέ, (έπειτα από τα προβλήματα του τραυματισμού που είχε) και πέτυχε στον λιγο χρόνο συμμετοχής που είχε επτά πόντους με ένα τρίποντο.

Η… άτυχη Χαλκηδόνα, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -15 (37-22).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως ακριβώς σταμάτησε… με νέα πρόσωπα στην 5αδα των Ικάρων, που έδωσαν φρεσκάδα και ώθηση στους Σερραίους και τους Γκάτζια και Γρίψιο να… πυροβολούν από παντού!

Ο Κακιούζης χρεώθηκε  από τους διαιτητές (αυστηρή απόφαση) ένα αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο τον «πείσμωσε» και μέσα σε 1’:40’’ έβαλε 7 πόντους ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 52-30.

Το κάρφωμα του Γκάτζια

Η φάση του αγώνα έγινε στο 28ο, λεπτό, όταν ο Άγγελος Γκάτζιας, έκανε μια δυναμική επέλαση και κάρφωσε με δύναμη την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι για το 60-35, φτάνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της +25. Το δεκάλεπτο έκλεισε 64-40.

Το μέλλον των Ικάρων είναι… εδώ!

Στην τελευταία περίοδο, ο κόσμος είδε κάτι από τα προσεχώς… σε όποια κατηγορία κι αν αγωνίζονται οι Σερραίοι τη νέα χρονιά. Δαλαγκόζης, Σιδερίδης, Τοπάλης και Πιπιλιός, με μέσο όρο ηλικίας τα 17,5 έτη, έπαιξαν αρκετά μαζί και μπορεί η ομάδα να σημείωσε μόλις 7 πόντους, ενώ δέχτηκε 18, αλλά δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο.

Αντίθετα έβγαλε υγεία ως οργανισμός, δοκιμάζοντας τις αντοχές των μικρών, δίνοντας την δυνατότητα για να χειροκροτήσει η εξέδρα τα… δικά της παιδιά στην κυριολεξία και φυσικά να ξεκουράσει τις παλιοσειρές, που πλέον έχουν άλλους 5 τελικούς. Τελικό σκορ 71-58, σε άριστο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες και τα επιτελεία των δυο ομάδων.

Ευχάριστα νέα από το…Ανατόλια

Τα ευχάριστα ήρθαν στο τέλος καθώς η ήττα του Πευκοχωρίου από το Ανατόλια, το απομακρύνει από την διεκδίκηση της ανόδου αφήνοντας, τρεις διεκδικητές (Τρικούπης, Καβάλα, Ικαροι) για … δύο θέσεις.