X

ΜΠΑΣΚΕΤ-ΙΚΑΡΟΙ: Η Μεγάλη νίκη στα Μουδανιά ανοίγει τον δρόμο για την … άνοδο στην Α2 !!!

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν και αν κάποια στιγμή φάνηκε να χάνουν τον προσανατολισμό τους, οι Ίκαροι κέρδισαν, το απόγευμα της Κυριακής 29/4 στα Μουδανιά με 67-78 το Πευκοχώρι.

Νίκη με +9 οδηγεί στην 2η θέση

Μία νίκη που βάζει τις βάσεις για την άνοδο, καθώς μετά την ήττα της Καβάλας από το Ανατόλια, το πρωτάθλημα γίνεται «ροντέο» και αν οι Σερραίοι την τελευταία αγωνιστική νικήσουν τους «αργοναύτες» στο κλειστό της κοιλάδας με διαφορά 9 πόντων, τότε είναι αυτοί που θα πανηγυρίσουν την άνοδο από την 2η θέση!

Κλείδωσε η 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ

Έτσι κι αλλιώς με το σημερινό ροζ φύλλο αγώνα οι Ίκαροι έχουν «κλειδώσει» την 3η θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ και με το πρόγραμμα να είναι ευνοϊκό στις επόμενες αγωνιστικές, βάζουν πλέον στο κάδρο το ματς με την Καβάλα.

Φανταστικό 3ο δεκάλεπτο

Όσον αφορά τον αγώνα, ένα φανταστικό 3ο δεκάλεπτο ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στους «κυανοκίτρινους», καθώς μέχρι εκείνη την ώρα το ματς δεν φαινόταν δικό τους. Με αμυντική προσήλωση ωστόσο και με σπουδαία και καθοριστικά καλάθια από τους Θολιώτη και Γρίψιο, βρήκαν τον τρόπο να φέρουν τον αγώνα στα μέτρα τους και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα για τους Ικάρους

Οι Ίκαροι μπήκαν δυνατά στο ματς και παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με ένα γρήγορο 6-2, κατάφεραν με καλή άμυνα και μυαλωμένες επιθέσεις να πάρουν ένα πρώτο προβάδισμα με 8-10 και στην συνέχεια να την φτάσουν και στο +9(11-20) με πόντους από Κακιούζη και Γεωργιανό. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι διαιτητές που με το ζόρι έβαλαν και πάλι το Πευκοχώρι στο ματς δίνοντας ανύπαρκτα φάουλ, βήματα και ανάποδα άουτ με αποτέλεσμα να γίνει η ανατροπή και οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα με 21-20.

Ωστόσο στο φινάλε του 10λεπτου με ένα φάουλ πάνω στον Γρίψιο και μία τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο, το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια και οι Σερραίοι πήγαν στον πάγκο με το σκορ στο 23-24.

Το Πευκοχώρι αντεπιτίθεται

Στην 2η περίοδο το Πευκοχώρι μπήκε πιο αποφασισμένο και γύρισε και πάλι το ματς κάνοντας το 28-24, με τους Ικάρους ωστόσο να παραμένουν κοντά στο σκορ και με ένα σημαντικό τρίποντο του Φώτογλου να πλησιάζουν στο 30-29.

Οι διαιτητές ωστόσο συνέχισαν με τα περίεργα σφυρίγματα και δίνοντας εκατέρωθεν αντιαθλητικά φάουλ οδήγησαν τις ομάδες σε αρκετές βολές, με τους Σερραίους να είναι άστοχοι και την διαφορά να φτάνει στην μεγαλύτερη της τιμή για τους γηπεδούχους(38-29).

Οι παίκτες του Ποργιόπουλου έκαναν αρκετά λάθη, δεν γυρνούσαν σωστά την μπάλα, έδειχναν να μην έχουν επιθετικό πλάνο, αλλά παρόλα αυτά έβγαλαν καρδιά στο παρκέ και με συνεχόμενα τρίποντα από Σιδερίδη και Φώτογλου μείωσαν σε 38-35, αλλά η πίεση του Πευκοχωρίου απέφερε και πάλι εύκολα λάθη στους φιλοξενούμενους οι οποίοι άνοιξαν την διαφορά και πάλι κάνοντας το 41-35 και με ένα buzzer beater στο φινάλε πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-36.

Η επιστροφή των Ικάρων στο 3ο δεκάλεπτο

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έσφιξαν στην άμυνα και με ένα σερί 1-7 μάζεψαν την διαφορά μέχρι το 26΄(45-43), ενώ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Κακιούζη στον αιφνιδιασμό το έφεραν και στα ίσα(47-47) στην συνέχεια.

Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε καλάθι-καλάθι, με τους Σερραίους να παίρνουν μετά από ώρα το προβάδισμα 2’26» πριν το φινάλε με τρίποντο του Γρίψιου(53-54), ενώ ακολούθως με μία περίτεχνη προσπάθεια και μία βολή του Γκούτζια, αλλά και ένα έμμεσο τρίποντο του Γρίψιου, η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-60.

Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό.

Οι Ίκαροι με κακές επιλογές στην επίθεση και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως έμειναν χωρίς πόντο σε όλο το 5λεπτο με το άγχος να μεγαλώνει, ωστόσο δύο σπουδαία καλάθια του Θολιώτη, ένα τυχερό και ένα από το high post υπό πίεση, έκανε το 61-64 και ήταν αρκετά για να γυρίσουν την ψυχολογία.

Το άγχος μεταφέρθηκε στους γηπεδούχους που έκαναν άστοχες επιθέσεις και έδωσαν ώθηση τους Ίκαρους που 2’46» πριν το φινάλε έφτασαν στο +9 με τρίποντο του Γεωργιανού βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Τα σουτ της απελπισίας στα τελευταία λεπτά από το Πευκοχώρι δεν βρήκαν στόχο και έτσι ήρθε τελικά η νίκη με 67-78.

Δεκάλεπτα: 23-24, 44-36, 57-60

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζίμα
Eυρώπη ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης, Tσιμπής 15(2), Tζουβάρας 8(2), Mαυρίδης 10,Καραμπέκης 4, Mυλωνίδης 2 , Kιγμέτογλου 7 Σικαλίδης 1 , Θεοδωρίδης 12, Δανάκης 8
Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 13(1), Σιδερίδης 3(1), Γεωργιανός 13(2), Τράκας, Γκάτζιας 13(1), Φώτογλου 9(2), Γκούτζιας 2, Θολιώτης 7(1), Κακιούζης 18