ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττες παντού (!!!) για τις σερραϊκές ομάδες το Σαββατοκύριακο 19/20 Μαϊου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττες παντού (!!!) για τις σερραϊκές ομάδες το Σαββατοκύριακο 19/20 Μαϊου

Β’ Εθνική Ανδρών

30η Τελευταία Αγωνιστική (19-20/5/18) 5μμ.

Σάββατο 19/5/18

  • Στρατώνι – Ελίμεια 79-61
  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – ΑΟ Αγρινίου 65-53

Κυριακή 20/5/18

  • Ανατόλια – Γέφυρα 94-72
  • Χαλκηδόνα – Ευρώπη ’87 61-67
  • Φάρσαλα – Τιτάνες Παλαμά 96-79
  • Ίκαροι Σερρών – Ένωση Καβάλας 51-63
    • Τα Δεκάλεπτα: 15-19, 29-33 Ημίχρονο 40-53, 51-63 ΤΕΛΙΚΟ
    • Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7, Σιδερίδης 1, Γεωργιανός 7, Τράκας 4, Γκάτζιας 13(3), Φώτογλου, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 3, Κακιούζης 16
    • Ένωση Καβάλας (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκι 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 5(1), Ταγάρης 5, Μπανάσης, Αθανασιάδης 6(2), Κούμλελης 9, Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης, Παππάς, Χονδρόπουλος 16.
  •  Ερμής Λαγκαδά – Ασπίδα Ξάνθης 65-56

Ρεπό: Χαρίλαος Τρικούπης

Τελική Βαθμολογία (30 ματς)

  1. Ένωση Καβάλας 50β. 2137-1863
  2. Χαρίλαος Τρικούπης 50β. 2039-1791
  3. Ευρώπη ’87 49β. 1936-1723
  4. Ίκαροι Σερρών 48β. 2007–1788
  5. Ανατόλια 48β. 2202-1946
  6. ΑΟ Αγρινίου 43β. 1844-1799
  7. Ερμής Λαγκαδά 43β.  1888-1886
  8. Στρατώνι 43β. 1885-1859
  9. Μαχητές Δόξα Πεύκων 42β. 1919-1939
  10. Φάρσαλα 40β. 1986-2071
  11. Γέφυρα 38β. 1787-1977
  12. Χαλκηδόνα 37β. 1839-1990
  13. Ασπίδα Ξάνθης 36β. 1807-1957
  14. Ελίμεια 34β. 1773-2060
  15. Τιτάνες Παλαμά 29β. 1939-2339
  • Την Άνοδο στην Α2 εξασφάλισαν η Ένωση Καβάλας και ο Χαρίλαος Τρικούπης
  • Στην Γ’ Εθνική υποβιβάστηκαν η Ασπίδα Ξάνθης, η Ελίμεια Κοζάνης και οι Τιτάνες Παλαμά

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος 26η Τελευταία Αγωνιστική (20/5/18)

  • ΧΑΝΘ – Κένταυρος Καλλικράτειας 70-53
  •  Αίαντας Εύοσμου – ΓΑΣ Κομοτηνής 60-53
  •  Αστέρας Σίνδου – ΠΣ Ευκαρπίας 62-63
  •  Πολύγυρος – ΜΕΝΤ 69-79
  • Μακεδονικός – Απόλλωνας Καλαμαριάς82-76
  •  ΓΣ Ελευθερούπολης – Ορφέας Νέου Σκοπού 79-42
    • Δεκάλεπτα: 20-11, 32-25 Ημίχρονο, 60-34, 79-42 ΤΕΛΙΚΟ
  • ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – Μαντουλίδης 68-73

 

Τελική Βαθμολογία σε 26 ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 50β. 2209-1763
  2. Μακεδονικός 48β. 2057-1784
  3. Πολύγυρος 44β. 2125-1924
  4. ΧΑΝΘ 43β. 1939-1714
  5. Αίαντας Εύοσμου 42β. 1938-1684
  6. ΜΕΝΤ 42β. 2071-1967
  7. ΠΣ Ευκαρπίας 40β. 2054-1951
  8. Μαντουλίδης 39β. 1877-1828
  9. Απόλλωνας Καλαμαριάς 38β. 1862-1923
  10. ΓΑΣ Κομοτηνής 38β. 1833-1786
  11. Αστέρας Σίνδου 35β. 1761-1855
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 32β. 1729-1952
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 29β. 1623-2012
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 25β. 1318-2253
  • Την Άνοδο στην Β’ Εθνική εξασφάλισαν ο ΓΣ Ελευθερούπολης και ο Μακεδονικός
  • Στα τοπικά Πρωταθλήματα υποβιβάστηκαν ο Αστέρας Σίνδου, ο ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής, ο Κένταυρος Καλλικράτειας και ο Ορφέας Ν. Σκοπού

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών – Β ΦΑΣΗ

3ος Αγώνας

Τετάρτη 16 Μαΐου 6μμ.

  • ΚΑΟ Δράμας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 56-61
  • Αστέρας Καβάλας – ΑΟ Σερρών 62-53
    • Τα Δεκάλεπτα: 24-17, 36-32 Ημίχρονο 53-45, 62-53 ΤΕΛΙΚΟ
    • Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης – Σχοινάκης): Παπαζώτος 15 (2), Ιωαννίδης 13 (1), Μπόζης 11 (1), Χαριζάνης 6 (1), Μυζίου 6, Παπαδόπουλος 5, Τσάμης 4, Γεωργιάδης 2, Θανάσης, Μακαρατζής, Μανδάλης, Σουλίδης
    •  ΑΟ Σερρών (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 21, Καρακώστας 15 (1), Τζουμαϊλής 9 (2), Λαδιάς 3 (1), Χορτομάρης 3 (1), Δεληγιάννης 2, Μποζουτσίδης, Παπαδόπουλος

 

Σάββατο 19 Μαΐου

  •  Πανσερραϊκός – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 67-78
    • Τα Δεκάλεπτα: 14-16, 37-34 Ημίχρονο 50-52, 67-78 ΤΕΛΙΚΟ
    • Πανσερραϊκός (Φώτης Κοκολιος): Γεωργιανός 16(3), Καρασαββίδης 15, Φραγκούλης 9(3). Κοπίλης 8(2), Παρχαρίδης 6(2), Αποστολίδης 4, Σταματόπουλος 4, Χατζηανδρέου 2, Χατζηστεφάνου 2, Τσανάκας 1,  Ιακωβίδης
    • Δημοκρίτειο Α.Σ:(Δήμητρα Δόλωμα): Στασινόπουλος 24, Οικονομάκης 14, Ζολώτας 10(2), Λάππας 8, Γυακιωτάκης 7(1), Κώστας 6, Πολίτης 4, Νταγιάντης 2, Φραντζεσκάκης 2, Χατζηπαυλίδης 1, Σαριμπαλίδης

FINAL -4- ΧΩΡΙΣ ΣΕΡΡΑΪΚΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ

  • O Λεύκιππος Ξάνθης προκρίθηκε με 2-0 κόντρα στο Παγγαίο ΠΓΣ
  • Ο ΑΟ Σερρών αποκλείστηκε με 2-1 καθώς ηττήθηκε από τον Αστέρα Καβάλας στο 3ο ματς με 62-53
  • Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε το Break μέσα στη Δράμα και με νίκες 1-2 προκρίθηκε κόντρα στον ΚΑΟΔ
  • O Πανσερραϊκός αποκλείστηκε με 1-2 καθώς ηττήθηκε από το Δημοκρίτειο Κομοτηνής στο 3ο ματς με 67-78

Γ’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ – ΦΑΣΗ

  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αστέρας Καβάλας
  • Λεύκιππος Ξάνθης –  Δημοκρίτειο Κομοτηνής

ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: 

 

21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΣΕΚΑ

Η 13η Αγωνιστική (19-20/5/18)

Σάββατο 19/5/18

  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας 44-62
  • Ηρόδικος Κομοτηνής – Ίρις Καβάλας 50-71
  • Αργοναύτες Βόλου – Άρης Θεσσαλονίκης 26-47

Ρεπό: Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας

Η Βαθμολογία (σε 13 ματς)

  1. Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας 20β. 668-331
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 20β.  573-428
  3. Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας» 20β. 606-528
  4. Αργοναύτες Βόλου 16β. 486-553
  5. Ίρις Καβάλας 15β. 577-498
  6. Ηρόδικος Κομοτηνής 10β. 310-529
  7. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 10β. 277-630

 

14η Τελευταία Αγωνιστική (26-27/5/18)

  • Άρης Θεσσαλονίκης – Ηρόδικος Κομοτηνής
  •  Ίρις Καβάλας – ΜΓΣ Πανσερραϊκός
  • Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας – Αργοναύτες Βόλου

Ρεπό: Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας»

Οι αναμετρήσεις Ηρόδικος Κομοτηνής – ΜΓΣ Πανσερραϊκός και Ίρις Καβάλας – Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο (2-3/6/18)