ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Σ’ένα δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» του ΜΓΣ Πανσερραϊκός «κατασπάραξαν» τον ΕΟ Σταυρούπολης (φωτορεπορταζ)

Μεσα σε ένα δεκάλεπτο τα κορίτσια του Κώστα Δώδου καθάρισαν το παιχνίδι Κυπέλλου Ελλάδας στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Α’ Γύρου κόντρα στον ΕΟ Σταυρούπολης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων το μεσημέρι της Κυριακής 17/9.

Υπεροπλία κάτω από τα καλάθια

Η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός έχοντας υπεροπλία κάτω από τα καλάθια, καθάριζε εύκολα τις φάσεις και με ηγέτιδα στην επίθεση την Πελτέκη (19 πόντους με 1 τρίποντο αν και αγωνίστηκε μονο για 25 λεπτά) πήρε γρήγορα διαφορά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 42-14 (τριπλ σκόρ!).

Σε δαιμονιώδη φόρμα η Πιτσαβά κινούνταν συνεχώς σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ μαρκάροντας τις αντιπάλους και διεκδικώντας κάθε αμφισβητούμενη φάση.

“Φρένο” και δοκιμές στο β’ ημίχρονο

Στο β’ ημίχρονο ο Κώστα Δώδος χαμήλωσε το σχήμα και έδωσε χρόνο σε όλα τα κορίτσια της ομάδας. Έτσι από τη μια η αστοχία στην επίθεση και από την άλλη το χάσιμο τον ρημπάουντ στην άμυνα, έδωσε το δικαίωμα στα κορίτσια του ΕΟ Σταυρούπολης να μειώσουν την ψαλίδα στο σκορ και να αποκλειστούν από την επόμενη φάση μόνο με 60-36.

Η Καλαμαριά επόμενος αντίπαλος

Επόμενος αντίπαλος για τον ΜΓΣ Πανσερραϊκός η ομάδα της Καλαμαριάς σε αγώνα που θα διεξαχθεί την Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2017 στο ΔΑΚ Σερρών

ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΕΟ Σταυρούπολης 60-36

Δεκάλεπτα: 23-10, 42-14 ημιχ. 56-22, 60-36 Τελικό

Πανσερραϊκός (Δώδος): Πιτσιάβα 2, Τσάντα 8, Πελτέκη 19 (1), Κουτούση 12, Χύσα 4, Μπακιρτζίδου 6, Γκανάτσιου 4, Βλάχβεη 1, Μανάφη 2, Νασιάκου 2, Σιάκκα, Σιδερίδου.

Σταυρούπολη (Δρακουλίδης): Γρηγοριάδου 7, Μουρατίδου 3, Χαλκίδου 9, Καραγιαννίδου 5, Πεχλιβανίδου Δ. 2, Πεχλιβανίδου Σ. 6 (1), Βέκιου 4 (1), Γούτη, Αντωνιάδου, Ντερκαραμπετιάν, Χατζηστρατή.

Πλήρες φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook (159 φώτος)

Μεσα σε ένα δεκάλεπτο τα κορίτσια του Κώστα Δώδου καθάρισαν το παιχνίδι Κυπέλλου Ελλάδας στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής…