X

ΜΠΑΣΚΕΤ-ΚΥΠΕΛΛΟ: Οι Ικαροι στο νησί των Φαιάκων και στο… βάθος … Παναθηναϊκός στο ΔΑΚ!

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27/7, στα γραφεία της ΕΟΚ, η κλήρωση για τη φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ ανδρών και γυναικών, όπου συμμετείχαν οι Ικαροι Σερρών που αγωνίζονται για δεύτερη χρονιά στη Β’ Εθνική.

Η κληρωτίδα έφερε αντιμέτωπους τους Ικάρους με τους Κερκυραίους, στην οποία σημειωτέων θα αγωνίζεται και ο μέχρι πρότινος αρχηγός της ομάδας των Ικάρων Πέτρος Γρίψιος, που συμφώνησε πριν λίγες ημέρες με την Κερκυραϊκή ομάδα.

Ο αγώνας νοκ-αουτ θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου, στο πλαίσιο της 1ης φάσης του θεσμού.
Ενώ, σε περίπτωση πρόκρισης της ομάδας του Κώστα Σίσκου, τότε, μετά από τρεις ημέρες, την Τετάρτη (19/9) θα υποδεχτεί, τον Αίολο Τρικάλων, που πέρυσι υποβιβάστηκε από τη Basket League στην Α2 ανδρών.

Αν ξεπεραστεί το εμπόδιο των Φαιάκων, η σερραϊκή ομάδα θα δώσει το καθένα από τα επόμενα τέσσερα (νοκ-άουτ) παιχνίδια στο Κλειστό της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αν υποτεθεί πως η σερραϊκή ομάδα ξεπεράσει όλα τα εμπόδια των 5 αγωνιστικών, θα έρθει αντιμέτωπος στις αρχές Οκτωβρίου με τον… Παναθηναϊκό στο ΔΑΚ.

Ουδέν νεώτερο από το μεταγραφικό μετωπο

Βέβαια να σημειώσουμε πως ενω ο Αυγουστος είναι προ των πυλών, η σερραϊκή ομάδα, πλην του νέου προπονητή, δεν έχει ανακοινώσει καμμία νέα μεταγραφή, ή μεταβολή στο ρόστερ της ομάδας, σε αντίθεση με άλλες χρονιές.

Αναλυτικά η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας

Α΄Φάση, 1η αγωνιστική (16/9)

1ος Όμιλος

  • 1.Κόρινθος-Δούκας
  • 2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
  • 3.Μανδραϊκός-Παπάγου
  • 4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας
  • 5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός
  • 6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος
  • 7.Τρίτων-Πανελευσινιακός
  • 8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος

2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

  • 9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου
  • 10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας
  • 11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας
  • 12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων
  • 13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας
  • 14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου
  • 15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο
  • 16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2η αγωνιστική (19/9)

  • 17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων
  • 18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης
  • 19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων
  • 20.Νικητής 6-Ιπποκράτης
  • 21.Νικητής 14-Κόροιβος
  • 22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας
  • 23.Νικητής 12-Καβάλα
  • 24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.
  • 25.Νικητής 8-Ψυχικό
  • 26.Νικητής 13-Εθνικός
  • 27.Νικητής 5-Απόλλων Π.
  • 28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017
  • 29.Νικητής 1-Καρδίτσα
  • 30.Νικητής 2-Αμύντας
  • 31.Νικητής 3-Καστοριά
  • 32.Νικητής 11-Μαρούσι

3η αγωνιστική (22-23/9)

  • 33.Νικητής 26-Νικητής 23
  • 34.Νικητής 31-Νικητής 32
  • 35.Νικητής 24-Νικητής 20
  • 36.Νικητής 19-Νικητής 22
  • 37.Νικητής 27-Νικητής 18
  • 38.Νικητής 25-Νικητής 30
  • 39.Νικητής 17-Νικητής 28
  • 40.Νικητής 21-Νικητής 29

4η αγωνιστική (26/9)

  • 41.Νικητής 39-Νικητής 37
  • 42.Νικητής 38-Νικητής 36
  • 43.Νικητής 40-Νικητής 34
  • 44.Νικητής 33-Νικητής 35

5η αγωνιστική (29/9)

  • 45.Νικητής 41-Νικητής 44
  • 46.Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10)

  • 47.Ρέθυμνο-Κύμη
  • 48.Ολυμπιακός-Χολαργός
  • 49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός
  • 50.Προμηθέας Π.-Άρης
  • 51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου
  • 52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο
  • 53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
  • 54.Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11)

  • 55.Νικητής 47-Νικητής 51
  • 56.Νικητής 53-Νικητής 54
  • 57.Νικητής 50-Νικητής 49
  • 58.Νικητής 48-Νικητής 52

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2

ανεξάρτητος :

Τα σχόλια απενεργοποιημένα