ΜΠΑΣΚΕΤ: ΜΓΣ Πανσερραϊκός για το 2-0, ΑΟΣ για ισοφάριση – Ευκολος αντίπαλος για τους Ικάρους

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΜΓΣ Πανσερραϊκός για το 2-0, ΑΟΣ για ισοφάριση – Ευκολος αντίπαλος για τους Ικάρους

A2 Εθνική Γυναικών

2oς Όμιλος 

Ολυμπιακός Βόλου και Παναθλητικός Συκεών οι νέοι αντίπαλοι του ΜΓΣ Πανσερραϊκός τη νέα χρονιά

Ολοκληρώθηκε το Πρωτάθλημα της κανονικής σεζόν. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης από το Βόρειο Όμιλο και ο Σπόρτιγκ από το Νότιο Όμιλο είναι ο Πρωταθλητές της σεζόν 2017-18 και εξασφάλισαν την Άνοδο στην Α1

Το 3ο εισιτήριο Ανόδου εξασφάλισε ο ΓΑΣ Καλυβίων

Στα Play Out της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε από τις Εσπερίδες, με 77-71, υποβιβάστηκε  και τη σεζόν 2018-19 θα βρίσκεται στην Α2 και θα αγωνίζεται με τον Πανσερραϊκό. Στην Α2 επίσης υποβιβάστηκε και ο Παναθλητικός Συκεών και θα βρίσκεται επίσης στον Όμιλο του Πανσεραϊκού

Τελική Βαθμολογία σε 22 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 43β. 1411-1042
  2. AE Πυλαίας 39β. 1433-1114
  3. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 37β 1233-1086
  4. Άρης Θεσσαλονίκης 36β. 1186-1073
  5. Τιτάνες Δράμας 34β. 1207-1172
  6. Πανσερραϊκός 34β. 1130-1178
  7. Απόλλων Καλαμαριάς 33β. 1184-1095
  8. Ολύμπια Λάρισας 33β. 1200-1155
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 28β. 1147-1291
  10. *Ναύαρχος Βότσης 28β. 1137-1258
  11. Ασπίδα Ξάνθης 25β. 973-1300
  12. ΕΟ Σταυρούπολης 24β. 784-1261

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ 

 

Β’ Εθνική Ανδρών

Η 29η Αγωνιστική (13/5/18) 5μμ.

  • Χαλκηδόνα – Χαρίλαος Τρικούπης
  •  Ευρώπη ’87 – Στρατώνι
  • Ελίμεια – Φάρσαλα
  • Τιτάνες Παλαμά – Ίκαροι Σερρών, Γήπεδο Παλαμά
  •  Ένωση Καβάλας – Ερμής Λαγκαδά
  • Ασπίδα Ξάνθης – Μαχητές Δόξα Πεύκων
  • ΑΟ Αγρινίου – Ανατόλια

Ρεπό Χαλκηδόνα

Βαθμολογία (28 αγώνες)

  1. Χαρίλαος Τρικούπης 49β. 1964-1713
  2. Ένωση Καβάλας 46β.1988-1755
  3. Ίκαροι Σερρών 45β. 1854-1650
  4. Ευρώπη ’87 45β. 1798-1612
  5. Ανατόλια 44β. 2034-1813
  6. ΑΟ Αγρινίου 41β. 1726-1658
  7. Στρατώνι 40β. 1756-1727
  8. Ερμής Λαγκαδά 40β. 1766-1743
  9. Μαχητές Δόξα Πεύκων 38β. 1788-1823
  10. Φάρσαλα 37β. 1834-1915
  11. Χαλκηδόνα 36β. 1778-1923
  12. Γέφυρα 35β. 1641-1810
  13. Ασπίδα Ξάνθης 34β. 1687-1826
  14. Ελίμεια 31β. 1634-1909
  15. Τιτάνες Παλαμά 27β. 1775-2141

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος

25η Αγωνιστική ( 13/5/18) 6μμ.

  • Κένταυρος Καλλικράτειας – Αστέρας Σίνδου
  •  ΓΑΣ Κομοτηνής – ΧΑΝΘ
  •  ΠΣ Ευκαρπίας – Πολύγυρος
  •  ΜΕΝΤ – Μακεδονικός
  •  Καλαμαριά – ΓΣ Ελευθερούπολης
  •  Ορφέας Ν Σκοπού – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής, Γυμναστήριο Ν. Σκοπού
  • Μαντουλίδης – Αίαντας Εύοσμου

Βαθμολογία σε 24 ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 46β. 2049-1654
  2. Μακεδονικός 44β. 1884-1624
  3. Πολύγυρος 41β. 1960-1756
  4. ΜΕΝΤ 39β. 1908-1807
  5. ΧΑΝΘ 39β. 1798-1596
  6. Αίαντας Εύοσμου 39β. 1814-1562
  7. ΠΣ Ευκαρπίας 37β. 1902-1793
  8. Απόλλωνας Καλαμαριάς 36β. 1719-1760
  9. ΓΑΣ Κομοτηνής 36β. 1715-1655
  10. Μαντουλίδης 35β. 1735-1696
  11. Αστέρας Σίνδου 32β. 1611-1719
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 29β. 1583-1819
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 27β. 1497-1854
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 23β. 1216-2096

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών – Β ΦΑΣΗ

Πανσερραϊκός, ΚΑΟ Δράμας, Λεύκιππος Ξάνθης και Αστέρας Καβάλας προηγούνται

1-0 στη σειρά των Αγώνων

2ος Αγώνας

Σάββατο 12 Μαΐου 6μμ.

  • Δημοκρίτειο–Πανσερραϊκός, Γήπ Κομοτηνής
  • ΑΟ Σερρών – Αστέρας Καβάλας, Γυμναστήριο Ομόνοιας
  • Παγγαίο ΠΓΣ – Λεύκιππος Ξάνθης

Κυριακή 13 Μαΐου 6μμ.

  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΚΑΟ Δράμας

 

3ος Αγώνας (αν χρειαστεί)

Τετάρτη 16 Μαΐου

  • ΚΑΟ Δράμας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • Λεύκιππος Ξάνθης – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Πανσερραϊκός – Δημοκρίτειο Κομοτηνής
  • Αστέρας Καβάλας – ΑΟ Σερρών

Η 3η Αναμέτρηση θα διεξαχθεί μόνο αν η σειρά των αγώνων βρίσκεται στο 1-1 και θα γίνει στην έδρα των ομάδων που έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Γ’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ – ΦΑΣΗ
19-20/05/2018

  • ΚΑΟ Δράμας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης / Αστέρας Καβάλας – ΑΟ Σερρών
  • Λεύκιππος Ξάνθης – Παγγαίο / Πανσερραϊκός – Δημοκρίτειο Κομοτηνής

ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:
26-27/05/2018

 

21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΣΕΚΑ

12η Αγωνιστική (12-13/5/18)

  • Τρικάλων «Αστέρας» – Ηρόδικος Κομοτηνής
  • Ίρις Καβάλας – Αργοναύτες Βόλου
  •  Άρης – Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας

Ρεπό: ΜΓΣ Πανσερραϊκός

Βαθμολογία (σε 11 ματς)

  1. Μ. Αλέξανδρος 94 Πυλαίας 18β. 616-295
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 17β. 490-350
  3. Τρικάλων «Αστέρας» 16β. 494-455
  4. Αργοναύτες Βόλου 13β. 405-443
  5. Ίρις Καβάλας 11β. 443-393
  6. Ηρόδικος Κομοτηνής 9β. 231-408
  7. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 9β. 233-568

Πανσερραϊκός, Ηρόδικος Κομοτηνής, Ίρις Καβάλας και Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας με ματς λιγότερο