ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη ανάσα για τους Ικάρους-Αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου 23/24 Μαρτίου (400+ κλικ)

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη ανάσα για τους Ικάρους-Αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου 23/24 Μαρτίου (400+ κλικ)

22o ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΟΣΕΚΑ

Η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός στο Εθνικό Πρωτάθλημα μπάσκετ με αμαξίδιο της ΟΣΕΚΑ, δείχνει σιγά-σιγά, να αποκτά αυτοπεποίθηση (μην ξεχνάμε πως πρόκειται για παίκτες που δεν είχαν προηγουμένως ενασχόληση με το μπάσκετ) και την ευστοχία προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ προσαρμόζονται και στις τεχνικές μαρκαρίσματος που τους διδάσκει η προπονήτρια της ομάδας, κυρία Καρυοφυλλάκη.

Να σημειωθεί πως η σερραϊκή ομάδα θα ενισχυθεί με έναν ακόμη παίκτη (θα υπάρξει ανακοίνωση όταν ολοκληρωθούν τα χαρτιά του στην Ομοσπονδία)

Τασος Χατζηβασιλείου και Στέφανος Φωτιάδης κοντά στην ομάδα

Κοντά στην ομάδα βρέθηκαν και παρακολούθησαν το παιχνίδι, τόσο ο υποψήφιος βουλευτής στο ν.Σερρών με τη ΝΔ. Τάσος Χατζηβασιλείου (κάθισε στον πάγκο της ομάδας), όπως και κλιμάκιο από υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους, του υποψήφιου δημάρχου στο Δήμο Σερρών Στέφανου Φωτιάδη.

Βόρειος Όμιλος 4η Αγωνιστική (Σάββατο 23/3)

  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΓΕ Τρικάλων 32-62 (100 φώτος)
    • Τα Δεκάλεπτα 8-16, 12,37, 24-55, 32-62
    • ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Καρυοφυλλάκη) Γέργος 16, Γκέρης 6, Δαμάσκος 6, Καπούλας 4, Βαφειάδης, Γρίψιος, Κανακάρης
    • ΓΕ Τρικάλων
  • ΑΟ Καβάλας – ΑΣ Ηρόδικος Κομοτηνής 56-52

Ρεπό ΑΣ Αργοναύτες Βόλου

ΟΣΕΚΑ-Αμαξίδια: ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Α

Posted by Ανεξάρτητος on Sunday, March 24, 2019

Βαθμολογία (4 ματς)

  1. ΑΟ Καβάλας 6β. 187-133
  2. ΓΕ Τρικάλων 6β. 167-125
  3. ΑΣ Αργοναύτες Βόλου 4β 148-141
  4. ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής 4β. 159-150
  5. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 4β. 133-230

Επόμενη 5η Αγωνιστική

  • ΓΕ Τρικάλων – ΑΟ Καβάλας –
  • ΑΣ Ηρόδικος Κομοτηνής – ΑΣ Αργοναύτες Βόλου

Ρεπό ΜΓΣ Πανσερραϊκός


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  

  • Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (23-24/3/19)

Βαθμολογία (18 Ματς)

  1. Παναθλητικός Συκεών 36β. 1245-896
  2. ΑΕ Πυλαιας 33β. 1334-984
  3. ΠΑΣ Γιάννενα 32β. 1128-811
  4. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 32. 1089-886
  5. Άρης Θεσσαλονίκης 28β. 1119-914
  6. Απόλλων Καλαμαριάς 28β. 987-873
  7. Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης 25β. 1048-1021
  8. Πανσερραϊκός 24β. 934-1066
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 24β. 976-1093
  10. Ολύμπια Λάρισας 23β. 818-1058
  11. Τιτάνες Δράμας 21β. 861-1210
  12. Ολυμπιακός Βόλου 18β. 680-1407

Επόμενη 19η Αγωνιστική (30-31/3/19)

  • Τιτάνες Δράμας – Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης
  • Απόλλων Καλαμαριάς – Παναθλητικός Συκεών
  • Άρης Θεσσαλονίκης – Πανσερραϊκός Αλεξάνδρειο Μέλαθρο
  • Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός/Αρχέλαος
  • ΑΕ Πυλαιας –  Αναγέννηση Ν. Ρυσίου
  • Ολύμπια Λάρισας – ΠΑΣ Γιάννενα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Αγχωτική νίκη πέτυχαν οι Ικαροι απέναντι στην ομάδα των Φαρσάλων, το απόγευμα της Κυριακής 24/3, παίρνοντας μια μικρή ανάσα και εξακολουθούν να έχουν ελπίδες να παραμείνουν στην κατηγορία.

Η ομάδα του Κώστα Σίσκου μπήκε με άγχος στο παρκέ και δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, χωρίς βεβαια να χάνει τα πρωτεία (μετά το 15′). Οποτε “έχτιζε” μια διαφορά, με αλλεπάλληλες άστοχες επιλογές στην επίθεση, έδινε το δικαίωμα στους αντιπάλους να ελπίζουν για τη νίκη.

Εφτανε όμως ένα ξέσπασμα από την περιφέρεια στο 3ο δεκάλεπτο με αλλεπάληλλα τρίποντα, που αποδιοργάνωσαν την άμυνα των Φαρσάλων, αποκτώντας ένα “μαξιλάρι” +10 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου. Εφτανε πλέον μια σωστή διαχείριση στο 4ο δεκάλεπτο για πάρουν το ροζ φυλλο αγώνα, συν την διαφορά πόντων (είχαν χάσει στο πρώτο παιχνίδι +2) σε περίπτωση ισοβαθμίας. (θα πρέπει βεβαια να κάνουν δύο επιλέον νίκες στα επτά παιχνίδια που απομένουν.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 23η Αγωνιστική Κυριακή 24/3/19 5μμ.

  • ΧΑΝΘ – Φαίακας Κέρκυρας 100-60
  • Γέφυρα – Μακεδονικός 92-55
  • Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Νίκη Βόλου 69-63
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – Στρατώνι 75-64
  • ΣΑΑΚ Ανατόλια – Έσπερος Λαμίας 92-73
  • ΑΟ Αγρινίου – Μαχητές Δόξα Πεύκων 70-57
  • Ίκαροι Σερρών – ΓΣ Φάρσαλα 71-65
    • Τα Δεκάλεπτα 14-13, 30-27, 52-42, 71-65
    • Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) Καραμπέκης 16, Γεωργιανός 15(2), Κακιούζης 15, Φώτογλου 9(3), Σιδερίδης 7(2), Θολιώτης 5(1), Κάτος 3(1), Κουτσοκώστας 1, Γκούτζιας, Δαλαγκόζης, Παπαδόπουλος
    • ΓΣ Φάρσαλα (
  • Ερμής Λαγκαδά – Χαλκηδόνα 67-60

Βαθμολογία (23 ματς)

  1. ΣΑΑΚ Ανατόλια 44β. 1894-1630
  2. ΑΟ Αγρινίου 39β. 1693-1570
  3. ΓΣ Ελευθερούπολης 39β. 1637-1517
  4. Φίλιππος Βέροιας 37β. 1587-1581
  5. ΧΑΝΘ 36β. 1679-1588
  6. Μαχητές Δόξα Πεύκων 35β. 1568-1539
  7. Ερμής Λαγκαδά 35β. 1632-1568
  8. Χαλκηδόνα 33β. 1526-1585
  9. ΓΣ Φάρσαλα 33β. 1654-1665
  10. Φαίακας Κέρκυρας 33β. 1579-1690
  11. Έσπερος Λαμίας 33β. 1564-1656
  12. ΓΣ Νίκη Βόλου 32β. 1606-1679
  13. Στρατώνι 32β. 1557-1620
  14. Γέφυρα 32β. 1604-1641
  15. Ίκαροι Σερρών 31β. 1556-1590
  16. Μακεδονικός 28β.1488-1705

Επόμενη 24η Αγωνιστική Κυριακή 31/3/19 5μμ.

  • Μακεδονικός – ΧΑΝΘ
  • ΓΣ Νίκη Βόλου – Γέφυρα
  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – Φίλιππος Βέροιας
  • ΓΣ Φάρσαλα – ΑΟ Αγρινίου
  • Χαλκηδόνα – Ίκαροι Σερρών
  • Φαίακας Κέρκυρας – ΓΣ Ελευθερούπολης
  • Στρατώνι – ΣΑΑΚ Ανατόλια
  • Έσπερος Λαμίας – Ερμής Λαγκαδά

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ

A’ ΟΜΙΛΟΣ 25η Αγωνιστική (23-24/3/19)

Σάββατο 23/3

  • Πανσερραϊκός – Δόξα ΑΓΣ Βώλακα 20-0 α.α
  • ΑΟ Ηράκλειας – ΓΣ Σέρρες 2017 41-81
    • Tα Δεκάλεπτα 8-24, 19-45, 27-63, 41-81
    • ΑΟ Ηράκλειας (Μάντζιος) Κούτλης 16, Ράμναλης 6, Αποστολάκης 4, Ατλάσης 4, Παναγιωτίδης 3(1), Κουντουράς 2, Κουτσάκης 2, Μέσσας 2, Τοπολίγκας 2
    •  ΓΣ Σέρρες 2017 (Μποτάκογλου) Ασημάκης 29(4), Γκολογκίνας 14, Σκαλιστής 10, Πλακανδάρας 11(1), Γιαβρόπουλος 7(1), Ιωαννίδης 6, Καρακώστας 2, Καλπατζίδης 1, Τζήκος, Λαδιάς, Μιτρούδης
  • Αστέρας Καβάλας – Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 93-51
  • Παγγαίο ΠΓΣ – Τιτάνες Δράμας 83-81
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – ΑΕ Δοξάτου Δράμας 0-20 α.α

Κυριακή 24/3

  • ΑΟ Προσοτσάνης – ΚΑΟ Δράμας 66-45

Ρεπό: Ορφέας Νέου Σκοπού

Βαθμολογία (25 Ματς)

  1. Πανσερραϊκός 45β. 1732-990
  2. *ΓΣ Σέρρες 2017 45β. 1696-1146
  3. Αστέρας Καβάλας 43β. 1729-1133
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 38β. 1363-1181
  5. ΑΟ Προσοτσάνης 38β. 1332-1385
  6. ΚΑΟ Δράμας 38β. 1433-1321
  7. Τιτάνες Δράμας 34β. 1527-1611
  8. Παγγαίο ΠΓΣ 31β. 1141-1426
  9. ΑΟ Ηράκλειας 30β. 1197-1482
  10. Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 30β. 1080-1246
  11. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 30β. 1288-1554
  12. ***Δόξα ΑΓΣ Βώλακα 22β. 1070-1628
  13. Μακεδόνες Κρηνίδων 0β. 0-460
Ο Απόλλων Δράμας αποχώρησε από το πρωτάθλημα/*ΓΣ Σέρρες 2017 ΔΕΝ έχει κάνει το ρεπό του/***Η Δόξα ΑΓΣ Βώλακα έχει αφαίρεση 2 βαθμών και ένα μηδενισμό για μη συμμετοχή της ομάδας στα πρωταθλήματα υποδομών

Επόμενη 26η Αγωνιστική (30-31/3/19)

  • ΚΑΟ Δράμας – Πανσερραϊκός
  • ΑΕ Δοξάτου Δράμας – Αστέρας Καβάλας
  • Ορφέας Νέου Σκοπού – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου – ΑΟ Ηράκλειας
  • Δόξα ΑΓΣ Βώλακα – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Τιτάνες Δράμας – Μακεδόνες Κρηνίδων

Ρεπό: ΓΣ Σέρρες 2017


ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Ο Πανσερραϊκός και ο Αστέρας Καβάλας θα αναμετρηθούν στον Μεγάλο Τελικό της Διοργάνωσης


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ 

FINAL-4-Σάββατο 23/3/19

Ο Πανσερραϊκός αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Διοργάνωσης, ενώ στο Μεγάλο Τελικό θα αναμετρηθούν η Ασπίδα Ξάνθης κόντρα στην Ένωση Καβάλας

Ημιτελικός για το πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με ΠΑΝΑΞΙΟΥΣ νικητές τους παίκτες της Ασπίδας Ξάνθης.

Οι μαύρες φωτογραφίες είναι για την ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ συμπεριφορά ΜΕΡΙΚΩΝ από τους “Φιλάθλους” (οπως κακώς ονομάζονται ακόμη και με εισαγωγικά) της Ξανθιώτικης ομάδας προς τον φωτορεπόρτερ του anexartitos.gr.

Εικονίζουν δε επιθέσεις των παικτών της “δικιάς τους ομάδας”.

Να σημειώσουμε οτι δεν έχουμε κανένα παράπονο τόσο από τον πάγκο της Ασπίδας Ξάνθης (Προπονητή, παίκτες), όσο και από την φιλοξενία του γηπέδου του Δήμου Παγγαίου, που ήταν ΑΨΟΓΗ. Ζητούμαι δε συγνώμη από τους παίκτες και τον προπονητή της Ασπίδας Ξάνθης που μαυρίσαμε τις φωτογραφίες όπου εικονίζονται οι επιθέσεις τους και τους ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αλλά είναι η μοναδική μας αντίδραση στους ΜΕΡΙΚΟΥΣ Χουλιγκάνους που υπήρχαν στην κερκίδα.

ΕΚΑΣΑΜΑΘ-Εφηβικό-final4-ΜΓΣ Πανσερραϊ

Posted by Ανεξάρτητος on Monday, March 25, 2019

 


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

13η Αγωνιστική (Σάββατο 23/3)

  • Τιτάνες Γυναικών Δράμας – Ένωση Καβάλας 37-43
  • Ίκαροι Σερρών – ΓΑΣ Κομοτηνής Δ.Δ
  • Ασπίδα Ξάνθης – Πανσερραϊκός 20-0 α.α

Ρεπό: Αστέρας Καβάλας

Βαθμολογία (13 Ματς)

  1. Αστέρας Καβάλας 22β. 538-322
  2. Ένωση Καβάλας 22β. 476-288
  3. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 16β.355-393
  4. Ασπίδα Ξάνθης 2001 17β. 380-304
  5. Πανσερραϊκός 14β. 267-349
  6. ΓΑΣ Κομοτηνής 0β. 0-180
  7. Ίκαροι Σερρών 0β. 0-200

Επόμενη 14η Αγωνιστική (6-7/4/19)

  • Αστέρας Καβάλας – Ίκαροι Σερρών
  • ΓΑΣ Κομοτηνής – Ασπίδα Ξάνθης
  • Πανσερραϊκός – Τιτάνες Γυναικών Δράμας

Ρεπό: Ένωση Καβάλας


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 

FINAL-4-Σάββατο 30/3

  • 7.30μμ. Πανσερραϊκός/Αριστοτέλειο – Αρίωνας Ξάνθης, Γήπεδο Γεωργιανής
  • Αστέρας Καβάλας – Λεύκιππος Ξάνθης

Οι αναμετρήσεις είναι μονές νοκ άουτ και θα διεξαχθούν σε ουδέτερη έδρα


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

Τελική Φάση

2η Αγωνιστική (23-24/3/19)

Σάββατο 23/3

  • Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Νέου Σκοπού 66-29
    • Τα Δεκάλεπτα 18-6, 31-14, 50-20, 66-29
    • Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ) Ευθυμίου, Θεοδωρίδου, Καρταλίδου, Κούδρου, Μαυρίδου, Μπίκου, Παυλάκη, Πετρίδου, Τασελαρίδου, Τονικίδου, Τσερπίδου, Χαλκίδου
    • Ορφέας Νέου Σκοπού (Καράγκουτης) Βλάχου, Γκαβανόζη, Γκάλιου, Δημητριάδου Α. Δημητριάδου Φ. Elezi, Κουτσαντζή, Μανδανά, Στρατή, Τσουλούφα, Χριστοδούλου

Κυριακή 24/3

  • Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Ένωση Καβάλας 32-83
  • Αστέρας Καβάλας – Πάνθηρες Καβάλας 65-41

Βαθμολογία (2 Ματς)

  1. Ένωση Καβάλας 12β 138-81
  2. Ασπίδα Ξάνθης 11β. 115-84
  3. Αστέρας Καβάλας 10β 135-71
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 8β. 59-136
  5. Πάνθηρες Καβάλας 7β 91-108
  6. Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 6β 75-133

3η Αγωνιστική

  • Ορφέας Νέου Σκοπού – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης
  • Ένωση Καβάλας – Αστέρας Καβάλας
  • Πάνθηρες Καβάλας – Ασπίδα Ξάνθης

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ  4η Αγωνιστική (23-24-3/19)

Σάββατο 23/3

  • ΑΟ Ηράκλειας – Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 37-49
  • ΑΕ Λευκώνα – ΑΕ Σερρών 55-80
    • Τα Δεκάλεπτα 21-16, 33-22, 43-57, 55-80

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ 2η Αγωνιστική (23-24-3/19)

Κυριακή 24/3

  • Λευκώνας LSA1 – Ορφέας Νέου Σκοπού 62-52
    • Τα Δεκάλεπτα 14-10, 32-22, 45-33, 62-52

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ 

Α’ ΌΜΙΛΟΣ 2η Αγωνιστική (23-24-3/19)

Σάββατο 23/3

  • Πανσερραϊκός1 – Ίκαροι Σερρών 41-27
    • Τα Δεκάλεπτα 12-10, 20-15, 37,17, 41-27