ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι Ικαροι έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αλλά στην παράταση ο Γκουντζιας καθάρισε τη Χαλκηδόνα (φωτορεπορτάζ)

Τα εύκολα-δύσκολα έκαναν οι Ικαροι στο παιχνίδι – ντέρμπι με τη Χαλκηδόνα, το απόγευμα της Κυριακής (5/2) στο κατάμεστο από κόσμο ΔΑΚ Σερρών, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής στο μπάσκετ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Γκούντζιας σε ρόλο…. Καμπούρη (σ.σ. στο παιχνίδι του 1987 που η Εθνική κατέκτησε το Eurobasket) «καθάρισε» το παιχνίδι από τη γραμμή των φάουλ με 100% ευστοχία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ικάρους στο  πρώτο δεκάλεπτο να «χτίζουν» με ένα σερί μια διαφορά 16 πόντων (24-8), στη συνέχεια όμως, εμφανίστηκαν τα πρώτα κακά σημάδια, καθώς έχαναν τα ρημπάουντ κάτω από τα καλάθι τους, δίνοντας το δικαίωμα στους παίχτες του Οκλαλιώτη να πραγματοποιούν δεύτερες και τρίτες προσπάθειες για καλάθι. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-16.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Λάθη στο ρημπάουντ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκαν τα ίδια λάθη, όμως τα τρίποντα του Τράκα κατόρθωσαν και συντήρησαν τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 41-31, ενώ οι παίκτες της Χαλκηδόνας μη μπορώντας να αντιδράσουν στην ευστοχία των παικτών του Ποριόπουλου, άρχισαν να διαμαρτύρονται με το παραμικρό στους διαιτητές, ακόμη και για καταφανή φάουλ που υπέπιπταν, ξεσηκώνοντας τη μήνη των φιλάθλων στη κερκίδα.

Διαμαρτυρίες με το παραμικρό από τη Χαλκηδόνα

Στο ημίχρονο δε απαίτησαν (ορθώς) την παρουσία αστυνομίας στο γήπεδο για να συνεχιστεί ο αγώνας. Ώσπου να έρθει η απαραίτητη αστυνομική δύναμη (οι οποίοι βρισκόταν στα μπλόκα των αγροτών) πέρασε μισή ώρα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.

Η κροτίδα που εξόργισε τον Ποργιόπουλο

Εν τω μεταξύ στην αρχή της ανάπαυλας του ημιχρόνου κάποιοι ανεγκέφαλοι πέταξαν μια κροτίδα στον αγωνιστικό χώρο κάτι που εξόργισε τον προπονητή των Ικάρων και απεύθυνε αυστηρές συστάσεις ο ίδιος προσωπικά, στους φιλάθλους στην εξέδρα, ζητώντας να μην επαναληφθεί η … βλακεία.

Αστοχία στις ελεύθερες βολές

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση, με τους Ικάρους να συνεχίζουν να χάνουν το ρημπάουντ κάτω από τη ρακέτα τους και να δίνουν την ευκαιρία στους παίκτες της Χαλκηδόνας να πραγματοποιούν δεύτερες επιθέσεις, ενώ και στις βολές από τη γραμμή των φάουλ η ευστοχία ήταν… τραγική.

Παρ’όλα αυτά η λάθος τακτική των αντιπάλων, να ανάγουν τη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές σε τρόπο …παιχνιδιού, ανάγκασαν τους διαιτητές να τους χρεώνουν με τεχνικές ποινές και το δεκάλεπτο να βρίσκει τους Ικάρους με 9 πόντους διαφορά (56-47).

Τα τρίποντα από το… πουθενά!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα δούλεψαν κατά των Ικάρων καθώς ο Μαραπίδης με συνεχόμενα τρίποντα-τούβλα (τρια στη σειρά) κατόρθωσε να ψαλιδίσει τη διαφορά και στο τελευταίο δίλεπτο με νέα βόμβα τριών πόντων να φέρει τη Χαλκηδόνα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 66-68.

Ηταν όμως η σειρά των Ικάρων ν’αντιδράσουν και με διείσδυση του Γεωργιάνου να ισοφαρίσουν σε 68-68, και να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Γκουντζίας έκανε τη διαφορά

Εκεί ο Γκούντζιας σε ρόλο… Καμπούρη εκτέλεσε τη Χαλκηδόνα από τη θέση των φάουλ καθώς ήταν απόλυτα εύστοχος σε πέντε διαδοχικές ελεύθερες βολές (από τεχνικές ποινές των διαιτητών στους παίκτες της Χαλκηδόνας για αντιαθλητικό παιχνίδι), χαρίζοντας τη νίκη στους Ικάρους και δίνοντάς τους αβαντάζ δύο νικών από τους αντιπάλους τους στην κούρσα της ανόδου.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-31, 56-47, 68-68, 84-75.
Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας

Ίκαροι Σερρών (Ποριόπουλος): Πέτρος Γρίψιος 8, Γεωργιανός 25 (2) Τράκας 20 (4), Χρ. Γρίψιος, Γκούντζιας 20 Σταματόπουλος, Παρχαρίδης, Θολιώτης 2, Φώτογλου 9 (1).