ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι ΙΚΑΡΟΙ θέλουν νίκη για να ξεκαθαρίσουν την άνοδο – Οι σερραϊκές ομάδες στα παρκέ το Σαββατοκύριακο 4/5 Μαρτίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι ΙΚΑΡΟΙ θέλουν νίκη για να ξεκαθαρίσουν την άνοδο – Οι σερραϊκές ομάδες στα παρκέ το Σαββατοκύριακο 4/5 Μαρτίου

Ενα ακόμη κομβικό παιχνίδι (για την υπόθεση “άνοδος”) δίνουν οι Ικαροι το απόγευμα της Κυριακής 5/3 ώρα 18.00). Αντίπαλός τους στο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, ο Παναθλητικός Συκεών. Η μοναδική ομάδα που τους έχει κερδίσει φέτος στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Καλούνται οι φίλοι της ομάδας να την ενισχύσουν στην προσπάθεια που κάνουν παίκτες και προπονητής για την άνοδο στην Β’ Εθνική. Ενδεχόμενη νίκη των κυανοκίτρινων θα τους φέρει με το “ένα πόδι” από τώρα στην μεγαλύτερη κατηγορία.

Ο προπονητής των Σερραίων, Στέργιος Ποργιόπουλος, σε δηλώσεις του ανέφερε πως με νίκη η ομάδα του κλειδώνει την άμυνα:

«Η διακοπή μας βοήθησε να ξεκουραστούμε σωματικά και ψυχολογικά από το σερί των δύσκολων αγώνων που έχουμε δώσει. Μας έδωσε και το χρόνο να προετοιμαστούμε καλύτερα για το παιχνίδι με τον Παναθλητικό, αγώνας που για μας έχει διπλό κίνητρο: Να κερδίσουμε στην έδρα μας τη μοναδική ομάδα που μας κέρδισε τη φετινή χρονιά, αλλά και το πιο σημαντικό είναι πως με νίκη θα απομακρυνθούμε από αυτή 3 βαθμούς και ουσιαστικά θα κλειδώσουμε την άνοδο. Έμφαση στην τακτική και στο πάθος που μας διακατέχει σε όλα τα παιχνίδια και όλα θα πάνε καλά».

Αναλυτικά τα παιχνίδια των σερραϊκών ομάδων στα παρκε έχουν ως εξής:

Γ’ Εθνική Ανδρών 18η αγωνιστική

4ος Όμιλος  (5/3) 6μμ.

  • Ακτή Ζέφυρος – Ορφέας Νέου Σκοπού 
    • Διαιτητές: Κέτουλας- Δολγύρας Kομισάριος: Φωτιάδης
  • Ίκαροι Σερρών – Παναθλητικός Συκεών, Κλειστό ΔΑΚ Κοιλάδας
    • Διαιτητές:Παπαγερίδης- Ντούρας Kομισάριος: Μπακάλης
  • ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – Μακεδονικός, ΔΑΚ Κομοτηνής
  • Αγία Βαρβάρα – Αστέρας Καβάλας, Κλειστό Ποταμουδίων
  • Χαλκηδόνα-ΓΑΣ Κομοτηνής, ΔΑΚ Χαλκηδόνας 
  • Μαντουλίδης – ΣΑΠΚ Νεάπολης, Κλειστό Γήπεδο Μαντουλίδη
  • Νέα Μουδανιά – Ιωνικός Ιωνίας, Κλειστό Γήπεδο Νέων Μουδανιών

Η βαθμολογία:
1) Ίκαροι Σερρών 33 (16-1)
2) Παναθλητικός 31 (14-3)
3) Α.Ε. Κομοτηνής 31 (14-3)
4) Χαλκηδόνα 30 (13-4)
5) Ζέφυρος 29 (12-5)
6) Μακεδονικός 28 (11-6)
7) Ορφέας 26 (9-8)
8) ΓΑΣ Κομοτηνή 26 (9-8)
9) Ιωνικός Ιωνίας 24 (7-10)
10) Αστέρας Καβάλας 22 (5-12)
11) Νεάπολη 21 (4-13)
12) Μαντουλίδης 20 (3-14)
13) Αγία Βαρβάρα 19 (2-15)
14) Νέα Μουδανιά 17 (0-17)

A2 Εθνική Γυναικών

Η ομάδα του ΑΟ Σερρών κάνει υπεράνθρωπη προσπάθεια να αποφύγει τον υποβιβασμό, μετά την άσχημη εμφάνιση του α’ γυρου, όπου είχε μόνο ήττες, ενώ σε έναν αγώνα μηδενίστηκε λόγω έλλειψης γιατρού αγώνος. Εχει δύσκολο παιχνίδι στην Καλαμαριά. Αναλυτικά τα παιχνίδια του ομίλου:

2ος Όμιλος (5/3/17)

  • 1μμ. Ασπίδα Ξάνθης 2001 – Σταυρούπολη, Κλειστό Γήπεδο “Χριστίνα Χριστοδούλου
  • 1:30μμ. Πυλαία – Ολύμπια Λάρισας, ΔΑΚ Πυλαίας
  • 2μμ. Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΟ Σερρών, ΔΑΚ Καλαμαριάς
    • Διαιτητές: Τσίρογλου – Ιορδανίδης Κομισάριος Βαφείδης
  • 2μμ. Πιερικός Αρχέλαος – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου, Κλειστό Νέου Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης
  • 2μμ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Ολυμπιακός Βόλου, Ιβανώφειο
  • 2μμ. ΠΑΣ Γιάννενα – Τιτάνες Δράμας,

Η βαθμολογία (Σε 17 αγώνες):
1. Ολυμπιακός Βόλου 34 (17-0)
2. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 32 (15-2)
3. Απόλλων Καλαμαριάς 29 (12-5)
4. Ολύμπια Λάρισας 29 (12-5)
5. Πυλαία 26 (9-8)
6. Σταυρούπολη 24 (7-10)
7. Πιερικός Αρχέλαος 24 (7-10)
8. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 23 (6-11)
9. Ασπίδα Ξάνθης 2001 23 (6-11)
10. Τιτάνες Δράμας 21 (4-13)
11. ΠΑΣ Γιάννενα 20 (3-14)

  1. ΑΟ Σερρών 20 (4-12)

(*)Ο ΑΟ Σέρρών έχει ένα μηδενισμό.

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ:

Παρασκευή 3/3/17

Πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ Όμιλος10η Αγωνιστική

  • 5:30μμ. Πανσερραϊκός – Τιτάνες Δράμας Γυμναστήριο Ομόνοιας

Σάββάτο 4/3/17

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος 17η Αγωνιστική

  • 5μμ. ΑΟ Ηράκλειας – Τιτάνες Δράμας, Γυμναστήριο Ηράκλειας
  • 6μμ. Πανσερραϊκός – ΑΟ Σερρών, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Πρωτάθλημα Εφήβων Προημιτελική Φάση2ος Αγώνας

  • 2μμ. Απόλλων Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ, Κλειστό Γήπεδο Δράμας “Δημήτρης Κραχτίδης”

Πρωτάθλημα Νεανίδων 10η Αγωνιστική

  • Δεν αγωνίζεται κάποια σερραϊκή ομάδα

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α Α’ Όμιλος 1η Αγωνιστική

  • 3μμ. Ορφέας Νέου Σκοπού – Ίκαροι Σερρών1, Κλειστό Νέου Σκοπού

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Β Α’ Όμιλος1η Αγωνιστική 

  • 3μμ.ΓΑΣ Βισάλτης – ΑΕ Σερρών, Γυμναστήριο Νιγρίτας
  • 4μμ.Πανσερραϊκός – Ίκαροι Σερρών1, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Κυριακή 5/3/17

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος17η Αγωνιστική 

  • 5μμ. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – ΑΟ Προσοτσάνης, Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου

Πρωτάθλημα Εφήβων Προημιτελική Φάση 2ος Αγώνας

  • 4μμ. Πανσερραϊκός – ΓΣ Ελευθερούπολης, ΔΑΚ Κοιλάδας

Πρωτάθλημα Παίδων Προημιτελική Φάση 1ος Αγώνας

  • 2μμ.Ίκαροι Σερρών – Τιτάνες Δράμας, Κλειστό ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 3μμ. Αστέρας Καβάλας – ΓΑΣ Βισάλτης Νιγρίτας, Ποταμουδίων

Οι άλλες δύο αναμετρήσεις της Προημιτελικής Φάσης

  • Ασπίδα Ξάνθης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΑΕ Κομοτηνής – Αρίωνας Ξάνθης

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α Α’ Όμιλος 1η Αγωνιστική

  • 2μμ. ΑΕ Σερρών – ΑΟ Ηράκλειας,Γυμναστήριο Ομόνοιας

Τετάρτη 8/3/17

Κύπελλο Ανδρών Προημιτελική Φάση

  • 5:30μμ. ΓΣ Ελευθερούπολης – ΑΟ Σερρών, Κλειστό Γυμναστήριο Ελευθερούπολης
  • 5:30μμ. Αγία Βαρβάρα Κ-20-  Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ, Κλειστό Ποταμουδίων

 Οι άλλες δύο αναμετρήσεις της Προημιτελικής Φάσης

  • Αρίωνας Ξάνθης – Φιλία Ορεστιάδας
  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Λεύκιππος Ξάνθης

Τέλος δεν υπάρχει αγωνιστική δράση  αυτό το Σαββατοκύριακο στο Πρωτάθλημα Γυναικών