ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι “λιονταρίνες” του Πανσερραϊκού 1,5 σκαλοπάτι πριν την Α2 (φωτορεπορτάζ)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν το απόγευμα της Παρασκευής (23/6) οι “λιονταρίνες” του Πανσερραϊκού στο μίνι πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 που διεξάγεται στο κλειστό του Επταπυργίου στη Θεσσαλονίκη, από την περασμένη Τετάρτη (21/6).

Αυτή τη φορά τα κορίτσια του Κώστα Μάρκου νίκησαν 41-49 την αήττητη με σήμερα ομάδα του Απόλλωνα Καρδίτσας.

Οι “λιονταρίνες” μπήκαν αρχικά μουδιασμένες στον αγώνα που ξεκίνησε στις 17.00 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-7, με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου όμως έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με “αιχμη του δόρατος” την Κουτούση στο 11′.50” πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν αέρα πέντε πόντων 14-19. Απο το σημείο αυτό και μετά αυτές οδηγούσαν την ροή του αγώνα.

Το ημίχρονο βρήκε τα κορίτσια του Κώστα Μάρκου να προηγούνται με 20-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η καταιγιστική επίθεση που είχε ως αποτέλεσμα να εκτοξευτεί η διαφορά στο σκορ στους +12 (25-37 στο 27′.30”). Ηταν η σειρά της Καρδίτσας να αντιδράσει και με ένα σερί 8-2 κατόρθωσε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (33-39).

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα παιχνίδι τακτικής από τον προπονητή Κώστα Μάρκου που φρόντισε οι παίκτριές του να αναλώνουν τον χρόνο, μη επιτρέποντας στις αντιπάλους να μπουν με αξιώσεις στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό οι λίγοι πόντοι που μπήκαν στην τελευταία περίοδο (8-10). Ετσι η λήξη του αγώνα βρήκε τις λιονταρίνες με το ροζ φύλο αγώνα 41-49.

Δεκάλεπτα: 14-14, 20-26 (ημ.), 33-39, 41-49
Πανσερραϊκός (Μάρκου): Κουτούση 24, Πιτσιάβα 7 (1), Πελτέκη 9 (1), Κουζάλη 2, Τσάντα 7 (1), Χύσα, Μανάφη, Κίναλη, Μηλιούδη, Πλεύρη, Σιδερίδου, Παππούδα, Γιαουράκη.

Μόνο αήττητος ο Πανσερραϊκός

Την ήττα γνώρισε ο ΑΟ Σχέρια Κέρκυρας στο βραδυνό παιχνίδι από την Πτολεμαϊδα 35-45. Ετσι ο Πανσερραίκός είναι η μόνη αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος ανόδου στην Α2.

Ολα πλέον θα κριθούν (εκτός απρόοπτου) στον σημερινό αγώνα  (Σάββατο 24/6 ώρα 20.30) με τον ΑΟ Σχέρια Κέρκυρας όπου με νίκη (πιθανόν και με ήττα με λίγους πόντους) ο Πανσερραϊκός θα βρεθεί στην Α2 κατηγορία (Ο τελευταίος αγώνας με τα Μουδανιά θα είναι καθαρά διαδικαστικός).

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ! στα κορίτσια της ομάδας

Φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν το απόγευμα της Παρασκευής (23/6) οι "λιονταρίνες" του Πανσερραϊκού στο μίνι πρωτ…