ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι «λιονταρίνες» του Πανσερραϊκού πέρασαν το 1ο εμπόδιο για την άνοδο στην Α2

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι «λιονταρίνες» του Πανσερραϊκού πέρασαν το 1ο εμπόδιο για την άνοδο στην Α2

Με το «καλημέρα» οι λιονταρίνες του ΜΓΣ Πανσερραϊκός «έδειξαν» τα «νύχια» τους και κέρδισαν 58-54 τον Απόλλωνα Πτολεμαϊδας στον πρώτο από τους πέντε συνεχόμενους αγώνες μπαράζ που οδηγούν στην Α2 κατηγορία του μπάσκετ.

Τα κορίτσια του Κώστα Μάρκου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας πρώτα βιολιά στην επίθεση τις Πελτέκη (4 τρίποντα και 20 πόντους) και Κουτούση (17 πόντους)  πήραν προβάδισμα στο σκορ από την πρώτη περίοδο (εφτασε και τους 10 πόντους) το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κ.Μάρκου: Ξεπεράσαμε το άγχος της πρεμιέρας

Ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του Πανσερραϊκού σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ Σερρών είπε χαρακτηριστικά:

Ο προπονητής Κώστας Μάρκου

«Είναι μια πολύ σημαντική νίκη γιατί καταφέραμε να ξεπεράσουμε το άγχος της πρεμιέρας και νικήσαμε μια δυνατή κι έμπειρη ομάδα. Αν καταφέρναμε να αποφύγουμε και τα λάθη θα μπορούσαμε να πετύχουμε μια εύκολη νίκη. Τα κορίτσια έπαιξαν με ψυχή»

Την προσπάθεια των κοριτσιών ενίσχυσαν με φωνές φίλοι της ομάδας από τις Σέρρες  

Πανσερραϊκός (Μάρκου): Πελτέκη 20 (4), Κουτούση 17,  Τσάντα 7 (1), Πιτσιάβα 5 (1), Κουζάλη 1, Χύσα 8, Κίναλη, Σιδερίδου, Πλεύρη, Μανάφη, Μηλιούδη.

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Καψάλης): Χωλοπούλου Ν. 6 (1), Κοτζαΐτη 14 (1), Δεληγιώργη 6, Κρανιωτάκη 3 (1), Ντάλλα 15 (1), Χωλοπούλου Μ. 4, Τσακμάκη 6, Γρηγοριάδου, Δανιηλίδου, Τσιανάκα, Παπαγρηγορίου

Οι αντίπαλοι μας

Ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει τη Πέμπτη (22/6) στις 17:00 μ.μ. στο γήπεδο του Επταπυργίου την ομάδα της Α.Γ. Ε. Πιερίας, η οποία ηττήθηκε την 1η αγωνιστική από την ομάδα της Κέρκυρας.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα του Ειδικού Πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Γυναικών, στον 2ο Όμιλο, είναι το εξής:

Τετάρτη 21 Ιουνίου

  • 17.00 Απόλλων Καρδίτσας-Ν. Μουδανιά 83-25
  • 18.45 Πανσερραϊκός-Απόλλων Πτ. 58-54
  • 20.30 ΑΓΕ Πιερίας-Σχερία Κέρκυρας  31-52

Πέμπτη 22 Ιουνίου

  • 17.00 Πανσερραϊκός-ΑΓΕ Πιερίας
  • 18.45 Απόλλων Πτ.-Απόλλων Καρδίτσας
  • 20.30 Ν. Μουδανιά-Σχερία Κέρκυρας

Παρασκευή 23 Ιουνίου

  • 17.00 Απόλλων Καρδίτσας-Πανσερραϊκός
  • 18.45 ΑΓΕ Πιερίας-Ν. Μουδανιά
  • 20.30 Σχερία Κέρκυρας-Απόλλων Πτ.

Σάββατο 24 Ιουνίου

  • 17.00 ΑΓΕ Πιερίας-Απόλλων Καρδίτσας
  • 18.45 Απόλλων Πτ.-Ν. Μουδανιά
  • 20.30 Πανσερραϊκός-Σχερία Κέρκυρας

Κυριακή 25 Ιουνίου

  • 12.00 Απόλλων Πτ.-ΑΓΕ Πιερίας
  • 13.45 Σχερία Κέρκυρας-Απόλλων Καρδίτσας
  • 15.30 Ν. Μουδανιά-Πανσερραϊκός