ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι σερραϊκές ομάδες στα παρκέ των κλειστών γηπέδων το Σαββατοκύριακο 27/28 Ιανουαρίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι σερραϊκές ομάδες στα παρκέ των κλειστών γηπέδων το Σαββατοκύριακο 27/28 Ιανουαρίου

Οι γυναίκες του ΜΓΣ Πανσερραϊκός αγωνίζονται στην Λάρισα κόντρα στην Ολύμπια στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας, την οποία είχαν κερδίσει στο κλειστό της κοιλάδας στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου με σουτ της Χωλοπούλου.

Τα κορίτσια του Κώστα Δώδου κατεβαίνουν στην Θεσσαλική πρωτεύουσα χωρίς άγχος και ο προπονητής των “λεαινων”, θα έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε όλα τα κορίτσια απέναντι σε μια ομάδα που το δυναμικό της  είναι από τα πιο αξιόμαχα της κατηγορίας.

Οι Ικαροι για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κάνουν μια επικίνδυνη έξοδο στη γειτονική Καβάλα, όπου θα έρθουν αντιμέτωποι με τον φιλόδοξο ΑΟ Καβάλας που θέλει, όπως και οι  «κυανοκίκτρινοι», να διεκδικήσει την άνοδο.

Ο κόουτς των Ικάρων, Στέργιος Ποργιόπουλος, δίνει ένα προβάδισμα στους Καβαλιώτες, δηλώνει όμως πως θα χτυπήσει το παιχνίδι, αφού γνωρίζει πως ενδεχόμενη νίκη, στην έδρα του βασικού αντιπάλου, θα δώσει σημαντικό πλεονέκτημα στη σερραϊκή ομάδα.

Στην Γ’ Εθνική ο Ορφέας Νέου Σκοπού δείχνει να το έχει πάρει απόφαση πως ο υποβιβασμός στα τοπικά πρωταθλήματα είναι αναπόφευκτος, έτσι μετά την συντριβή που δέχτηκε από την πρωτοπόρο Ελευθερούπολη, υποδέχεται τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα Μακεδονικό, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Νέου Σκοπού, χωρίς να ελπίζει κάτι καλό.

Στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ έχουμε δύο ντέρμπι κορυφής, μια και ο πρωτοπόρος Πανσερραϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας το σκληροτράχηλο Παγγαίο που βρίσκεται στην 4η θέση, ενώ ο 3ος ΑΟ Σερρών ταξιδεύει στη Δράμα όπου θα αντιμετωπίσει τον 2ο ΚΑΟΔ.

Στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ έχει λήξει το πρωτάθλημα με τον Πανσερραϊκό και τους Ικάρους να περνάνε στη δεύτερη φάση, οπου θα αντιμετωπίσουν τον Αστέρα Καβάλας ο πρώτος (με πλεονέκτημα έδρας) και την Ελευθερούπολη ο δεύτερος (με μειονέκτημα έδρας). Οι αγώνες θα κριθούν στα δύο νικηφόρα παιχνίδια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων

A2 Εθνική Γυναικών

14η Αγωνιστική (28/1/18)

  • 12μμ. Άρης Θεσσαλονίκης – AE Πυλαίας, Αλεξάνδρειο Μέλαθρο
  • 1μμ. Ασπίδα Ξάνθης – Τιτάνες Δράμας, Γήπεδο Χρ. Χριστοδούλου
  • 1.30μμ Ναύαρχος Βότσης – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου, 1ο Γήπεδο Μίκρας
  • 1.30μμ. ΕΟ Σταυρούπολης – Πιερικός/Αρχέλαος, Γήπεδο Σταυρούπολης
  • 2μμ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Απόλλων Καλαμαριάς, Ιβανώφειο
  • 2μμ. Ολύμπια Λάρισας – Πανσερραϊκός, Γήπεδο Αγίου Θωμά Λάρισας

 

Η Βαθμολογία σε 13 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 25β.836-643
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 23β. 713-594
  3. AE Πυλαίας 22β 837-695
  4. Πανσερραϊκός 22β. 668-649
  5. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 21β. 705-641
  6. Τιτάνες Δράμας 21β. 740-692
  7. Ολύμπια Λάρισας 20β. 703-662
  8. Απόλλων Καλαμαριάς 19β. 681-625
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 17β. 647-713
  10. *Ναύαρχος Βότσης 15β. 659-745
  11. ΕΟ Σταυρούπολης 14β 440-724
  12. Ασπίδα Ξάνθης 13 568-811

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ

 

Β’ Εθνική Ανδρών

15η Αγωνιστική (27-28/1/18) 5μμ.

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

  • ΑΟ Αγρινίου – Μαχητές Δόξα Πεύκων, ΔΑΚ Αγρινίου

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

  • Γέφυρα – Ανατόλια, Γήπεδο Γέφυρας
  • Ευρώπη ’87 – Χαλκηδόνα, Γήπεδο Ν. Μουδανιών
  • Ελίμεια – Στρατώνι, ΔΑΚ Κοζάνης
  • Τιτάνες Παλαμά – Φάρσαλα, Γήπεδο Παλαμά
  • Ένωση Καβάλας – Ίκαροι Σερρών, Γήπεδο Καλαμίτσας
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ερμής Λαγκαδά, Γήπεδο Χρ. Χριστοδούλου

Ρεπό: Χαρίλαος Τρικούπης

 Η Βαθμολογία (14 αγώνες)

  1. Χαρίλαος Τρικούπης 26β. 1016-873
  2. Ίκαροι Σερρών 24β. 973-836
  3. Ένωση Καβάλας 23β. 1000-886
  4. Ερμής Λαγκαδά 22β. 898-831
  5. Ευρώπη ’87 21β. 872-831
  6. Ανατόλια 21β.1003-900
  7. Φάρσαλα 20β. 899-912
  8. Μαχητές Δόξα Πεύκων 20β.898-901
  9. Στρατώνι 19β. 855-847
  10. Γέφυρα 18β. 814-873
  11. ΑΟ Αγρινίου 18β. 843-884
  12. Ασπίδα Ξάνθης 18β. 845-898
  13. Χαλκηδόνα 16β. 858-944
  14. Ελίμεια 14β. 756-930
  15. Τιτάνες Παλαμά 14β. 856-1040

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Ικαροι-Τιτάνες Παλαμά 85-52

 Γ’ Εθνική Ανδρών

14η Αγωνιστική (28/1/18)

  • 5μμ. ΠΣ Ευκαρπίας – ΧΑΝΘ, Γήπεδο Ευκαρπίας
  • 5μμ. ΜΕΝΤ – Αστέρας Σίνδου, Γήπεδο ΜΕΝΤ
  • 6μμ. ΓΑΣ Κομοτηνής – Κένταυρος Καλλικράτειας, ΔΑΚ Κομοτηνής
  • 6μμ. Απόλλωνας Καλαμαριάς – Πολύγυρος, ΔΑΚ Καλαμαριάς
  • 6μμ. Ορφέας Νέου Σκοπού – Μακεδονικός, Γυμναστήριο Νέου Σκοπού
  • 6μμ Μαντουλίδης – ΓΣ Ελευθερούπολης, Γήπεδο Μαντουλίδη
  • 6μμ Αίαντας Εύοσμου – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής, Γυμναστήριο Μαντουλίδη

Η Βαθμολογία σε 13  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 25β. 1105-884
  2. Μακεδονικός 24β. 1035-866
  3. Πολύγυρος 23β. 1043-955
  4. Αίαντας Εύοσμου 21β. 945-888
  5. ΜΕΝΤ 21β.1045-951
  6. ΓΑΣ Κομοτηνής 21β. 923-888
  7. ΧΑΝΘ 21β. 971-879
  8. Απόλλωνας Καλαμαριάς 19β. 897-946
  9. ΠΣ Ευκαρπίας 19β. 992-961
  10. Μαντουλίδης 18β. 946-962
  11. Αστέρας Σίνδου 17β. 872-971
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 17β. 856-949
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 14β. 820-1003
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 13β. 694-1111

 

 ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών  Α’ Όμιλος

 14η Αγωνιστική (27-28/1/18)

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

  • 4μμ. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – Απόλλων Δράμας, Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου
  • 5μμ. Παγγαίο ΠΓΣ – Πανσερραϊκός, Γυμναστήριο Ελευθερούπολης
  • 5μμ. Μακεδόνες Κρηνίδων – Τιτάνες Δράμας
  • 6μμ. ΚΑΟ Δράμας – ΑΟ Σερρών, Γήπεδο Δ. Κραχτίδης
  • 6.30μμ. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – ΑΕ Δοξάτου Δράμας

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

  • 6.30μμ ΑΟ Προσοτσάνης – ΑΟ Ηράκλειας

 

Η Βαθμολογία σε 12 ματς

  1. Πανσερραϊκός 25β. 1039-718
  2. ΚΑΟ Δράμας 25β. 1023-659
  3. ΑΟ Σερρών 24β. 1027-672
  4. Παγγαίο ΠΓΣ 21β. 799-786
  5. Απόλλων Δράμας 19β. 782-932
  6. ΑΟ Προσοτσάνης 18β. 709-704
  7. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 17β. 778-637
  8. Τιτάνες Δράμας 17β. 762-862
  9. ΑΟ Ηράκλειας 16β. 697-784
  10. Μακεδόνες Κρηνίδων 15β. 782-941
  11. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 14β. 662-917
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 11β. 589-1037

Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ με 2 ματς λιγότερα, ΑΟ Προσοτσάνης και ΑΟ Ηράκλειας  με 1 ματς λιγότερο

ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 

ΜΓΣ Πανσερραϊκός-Ασπίδα Ξάνθης (54-41)

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος

Πανσερραϊκός και Ίκαροι Σερρών προκρίνονται στη Β’ Φάση του θεσμού

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες έχουν πλεονέκτημα έδρας και η πρόκριση στους Ημιτελικούς, κρίνεται στις 2 νίκες

Προημιτελική Φάση (27-28/1/18) – 1ος Αγώνας

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

  • 3μμ. ΓΣ Ελευθερούπολης – Ίκαροι Σερρών, Γυμναστήριο Ελευθερούπολης

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

  • 5μμ. Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας, Γυμναστήριο Ομόνοιας

H Βαθμολογία σε 10 ματς

  1. Πανσερραϊκός 19β. 758544
  2. Ίκαροι Σερρών 19β. 711-491
  3. ΑΕ Σερρών 15β. 593524
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 14β. 579-589
  5. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 13β. 528-668
  6. ΑΟ Σερρών 10β. 378-731

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων

Δεν υπάρχει αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (27-28/1/18)

Η Επόμενη 7η Αγωνιστική (3-4/2/18)

  • Τιτάνες Δράμας – Ασπίδα Ξάνθης
  • Πανσερραϊκός – Πάνθηρες Καβάλας

Ρεπό: Ένωση Καβάλας

Η Βαθμολογία σε 6 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 9β 275-212
  2. Πάνθηρες Καβάλας 9β 284-170
  3. Πανσερραϊκός 7β 169-244
  4. Τιτάνες Δράμας 5β 179-198
  5. Ένωση Καβάλας 5β 149-232

*Η Ένωση Καβάλας έχει ένα μηδενισμό

**Η Ακαδημία Αλεξανδρούπολης αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

 Πρωτάθλημα Παίδων Α’ Όμιλος

13η Αγωνιστική (27-28/1/18)

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

  • 3μμ. ΑΕ Σερρών – ΑΕ Λευκώνα, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 3μμ. ΑΟ Ηράκλειας – Πανσερραϊκός, Γυμναστήριο Ηράκλειας

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

  • 3μμ. Ίκαροι Σερρών – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 3μμ. Ορφέας Νέου Σκοπού – ΓΣ Σέρρες 2017, Γυμναστήριο Νέου Σκοπού

 Η Βαθμολογία σε 12 ματς

  1. ΑΕ Σερρών 24β. 1011-355
  2. Ορφέας Νέου Σκοπού 21β. 766-494
  3. Ίκαροι Σερρών 21β. 718-502
  4. Πανσερραϊκός 18β. 586-759
  5. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 17β. 558-732
  6. ΑΟ Ηράκλειας 17β. 599-644
  7. ΑΕ Λευκώνα 13β. 463-753
  8. ΓΣ Σέρρες 2017 13β. 426-900

 

 Πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ Όμιλος

9η Αγωνιστική (27-28/1/18)

Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

  • Τιτάνες Γυναικών Δράμας – Πανσερραϊκός Δ.Δ 0-20 α.α
  • 6μμ. Τιτάνες Δράμας – Ίκαροι Σερρών, Γήπεδο Δ. Κραχτίδης

Ρεπό: Αστέρας Καβάλας

 

Η Βαθμολογία σε 7 αγωνιστικές

  1. Αστέρας Καβάλας 13β. 433-243
  2. Τιτάνες Δράμας 11β. 408-268
  3. Πανσερραϊκός 9β. 269-265
  4. Ίκαροι Σερρών 9β. 195-334
  5. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 5β.133-289