ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι σερραϊκές ομάδες στο παρκέ το Σαββατοκύριακο 10/11 Φεβρουαρίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι σερραϊκές ομάδες στο παρκέ το Σαββατοκύριακο 10/11 Φεβρουαρίου

Η παραίτηση Δωδου από τη θέση του προπονητή της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός, είναι αυτή που ταράζει τα “νερά” των λιονταρινων 48ώρες πριν από το ντέρμπι με τους Τιτάνες Δράμας.

Ο Κώστας Δώδος επικαλούμενος… “προσωπικούς λόγους” υπέβαλε την παραίτησή του στη διοίκηση των “κοκκινων”.

Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών στους 16,

Δεν έχει γίνει γνωστό ποιος θα κοουτσάρει την ομάδα στο παιχνίδι της Κυριακής, όπου αντίπαλος κόουτς με τους Τιτάνες Δράμας είναι ο Κ.Μάρκου ο οποίος πέρυσι είχε οδηγήσει τις “λιονταρίνες” στην άνοδο στην Α2 και ανέλαβε την Δραμινή ομάδα πριν 15 μόλις ημέρες.

Οι Ικαροι στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής υποδέχονται τον ΑΟ Αγρινίου στο ΔΑΚ της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και δεν αναμένεται να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, αν οι παίκτες του Ποργιόπουλου, πιάσουν την απόδοση, που μας έχουν συνηθίσει.

Στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο ΑΟΣ υποδέχεται  τους  Μακεδόνες Κρηνίδων, χωρίς το “βαρύ πυροβολικό” του τον Ασημάκη, που θα απουσιάσει για προσωπικούς λόγους, ενώ οι Χορτομάρης, Λαλιώτης και Στόικος δεν έχουν ξεπεράσει τους τραυματισμούς.

Ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός δύο ώρες αργότερα (7.00μμ) υποδέχεται στο κλειστό της Ομόνοιας την Ηράκλεια και η ομάδα του Φώτη Κοκολιού δεν αναμένεται να συναντήσει πρόβλημα.

Στο Εφηβικό Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ είχαμε την εβδομάδα που πέρασε, την δεύτερη ήττα των Ικάρων από την Ελευθερούπολη, αυτή τη φορά στο ΔΑΚ της Κοιλάδας και με 0-2 αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Ηττα έκανε και η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός από τον Αστέρα στη Καβάλα, ισοφαρίζοντας τη σειρά των αγώνων (1-1) και υποδέχεται στο 3ο και καθοριστικό παιχνίδι την Κυριακή 7.00μμ στην Ομόνοια την Καβαλιώτικη ομάδα. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Ασπίδα Ξάνθης σε αγώνα νοκ-άουτ σε ουδέτερο γήπεδο.

Στο πρωτάθλημα Παίδων μεγάλη η επιτυχία της ομάδας του Νέου Σκοπού που προκρίθηκε μαζί με την ΑΕΣ στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Κώστα Πεχλιβάνη θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας  την Ενωση Καβάλας, ενώ η ΑΕ Σερρών την ομάδα του ΑΟ Καβάλας με πλεονέκτημα έδρας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

A2 Εθνική Γυναικών

 16η Αγωνιστική (10-11/2/18)

Σάββατο 10/2/18

  • 8.30μμ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου, Ιβανώφειο 

Κυριακή 11/2/18

  • 1μμ. Ασπίδα Ξάνθης – Πιερικός/Αρχέλαος, Χρ. Χριστοδούλου
  • 1μμ. Πανσερραϊκός – Τιτάνες Δράμας, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 1.30μμ. Ναύαρχος Βότσης – AE Πυλαίας, 1ο Γήπεδο Μίκρας
  • 1.30μμ. ΕΟ Σταυρούπολης – Άρης Θεσσαλονίκης, ΔΑΚ Σταυρούπολης
  • 2μμ. Ολύμπια Λάρισας – Απόλλων Καλαμαριάς, Γήπεδο Αγ. Θωμά

 

Η Βαθμολογία σε 15 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 29β.961722
  2. AE Πυλαίας 26β  985-773
  3. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 25β. 828-723
  4. Άρης Θεσσαλονίκης 25β. 805-735
  5. Τιτάνες Δράμας 24β. 832-779
  6. Πανσερραϊκός 24β. 751-769
  7. Ολύμπια Λάρισας 23β. 794-758
  8. Απόλλων Καλαμαριάς 22β. 789-729
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 20β. 748-823
  10. *Ναύαρχος Βότσης 18β. 769-866
  11. Ασπίδα Ξάνθης 16 647-919
  12. ΕΟ Σταυρούπολης 16β 528-841

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ

 

Β’ Εθνική Ανδρών

 Η 17η Αγωνιστική (11/2/18) 5μμ.

  • Χαρίλαος Τρικούπης – Ελίμεια, ΔΑΚ Μεσολογγίου
  • Χαλκηδόνα – Τιτάνες Παλαμά, Γήπεδο Χαλκηδόνας
  • Στρατώνι – Ένωση Καβάλας, Γήπεδο Αρναίας
  • Φάρσαλα – Ασπίδα Ξάνθης, ΔΑΚ  Φαρσάλων
  • Ίκαροι Σερρών  – ΑΟ Αγρινίου, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • Ερμής Λαγκαδά – Ανατόλια, Γήπεδο Λαγκαδά
  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – Γέφυρα, Γήπεδο Πεύκων

Ρεπό: Ευρώπη ’87

 

Η Βαθμολογία (16 αγώνες)

  1. Ένωση Καβάλας 27β. 1155-1017
  2. Ίκαροι Σερρών 27β. 1101-965
  3. Χαρίλαος Τρικούπης 27β. 1072-935
  4. Ανατόλια 25β.1175-1050
  5. Ευρώπη ’87 25β. 1013-940
  6. Ερμής Λαγκαδά 24β. 1050-995
  7. Στρατώνι 23β. 1017-973
  8. Φάρσαλα 23β. 1057-1089
  9. Μαχητές Δόξα Πεύκων 22β. 1033-1054
  10. ΑΟ Αγρινίου 22β. 9921009
  11. Ασπίδα Ξάνθης 21β. 991-1048
  12. Γέφυρα 19β. 887-965
  13. Χαλκηδόνα 18β. 976-1092
  14. Ελίμεια 17β. 909-1101
  15. Τιτάνες Παλαμά 16β. 991-1186

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

Η 16η Αγωνιστική (11/2/18) 6μμ.

  •  ΜΕΝΤ – Κένταυρος Καλλικράτειας, Γήπεδο ΜΕΝΤ (5μμ.)
  • Απόλλωνας Καλαμαριάς – ΧΑΝΘ, ΔΑΚ Καλαμαριάς
  • Ορφέας Νέου Σκοπού – Αστέρας Σίνδου, Γυμναστήριο Ν. Σκοπού
  • Μαντουλίδης – Πολύγυρος, Γυμναστήριο Μαντουλίδη
  • Αίαντας Εύοσμου – Μακεδονικός, ΔΑΚ Εύοσμου
  • ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΓΣ Ελευθερούπολης, ΔΑΚ Κομοτηνής
  • ΠΣ Ευκαρπίας – ΓΑΣ Κομοτηνής, Γήπεδο Ευκαρπίας

Η Βαθμολογία σε 15  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 29β. 12461011
  2. Μακεδονικός 28β. 1215-983
  3. Πολύγυρος 27β. 1236-1085
  4. ΓΑΣ Κομοτηνής 25β. 1076-991
  5. ΧΑΝΘ 24β. 1125-1016
  6. Αίαντας Εύοσμου 24β. 10861012
  7. ΜΕΝΤ 24β.1186-1096
  8. ΠΣ Ευκαρπίας 23β. 1148-1096
  9. Απόλλωνας Καλαμαριάς 22β. 1055-1111
  10. Μαντουλίδης 20β. 1079-1120
  11. Αστέρας Σίνδου 20β. 10071055
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 19β. 969-1105
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 16β. 927-1157
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 15β. 787-1306

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών  Α’ Όμιλος

Η 15η Αγωνιστική (10-11/2/18)

Σάββατο 10/2/18

  • 3μμ. Απόλλων Δράμας – ΑΟ Προσοτσάνης
  • 5μμ. ΑΟ Σερρών – Μακεδόνες Κρηνίδων, Γυμναστήριο Ομόνοιας
  • 5μμ. Παγγαίο ΠΓΣ – ΚΑΟ Δράμας
  • 7μμ. ΑΕ Δοξάτου Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ, ΔΑΚ Δράμας
  • 7μμ. Πανσερραϊκός – ΑΟ Ηράκλειας, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Κυριακή 11/2/18

  • 7μμ. Τιτάνες Δράμας – Δόξα Βώλακα ΑΓΣ

 Η Βαθμολογία σε 14 ματς

  1. Πανσερραϊκός 27β. 1127-757
  2. ΚΑΟ Δράμας 27β. 1102-733
  3. ΑΟ Σερρών 25β. 1101-751
  4. Παγγαίο ΠΓΣ 22β. 838-874
  5. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 21β. 919-731
  6. ΑΟ Προσοτσάνης 21β. 818-828
  7. Απόλλων Δράμας 20β. 827-1006
  8. Τιτάνες Δράμας 19β. 835-910
  9. ΑΟ Ηράκλειας 17β. 754-844
  10. Μακεδόνες Κρηνίδων 16β. 830-1014
  11. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 14β. 662-917
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 11β. 589-1037

Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ και ΑΟ Ηράκλειας  με 1 ματς λιγότερο

ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 

 Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος

(Αποκλείστηκαν οι Ικαροι, 3ο παιχνίδι για τον Πανσερραϊκό)

 

  • ΓΣ Ελευθερούπολης – Ίκαροι Σερρών 77-46
  • Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 71-67
  • Αστέρας Καβάλας – Πανσερραϊκός 74-62
  • Ίκαροι Σερρών – ΓΣ Ελευθερούπολης 58-72
    • Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 40-36 Ημίχρονο 44-56, 58-72 ΤΕΛΙΚΟ
    • Ίκαροι Σερρών(Ποργιόπουλος): Τοπάλης 13 (3), Τσέλιος 13, Κεμανετζής 11 (1), Πιπιλιός 9 (3), Καρούσης 8, Καμηλάλης 2, Τσιάμης 2, Μάντζος,
    • ΓΣ Ελευθερούπολης(Μουλλάκης–Λογοθέτης): Απαζίδης 23 (2), Καραγιαννίδης 20 (3), Μασάδης 15 (1), Λογοθέτης 10 (2), Κωνσταντάρας 2, Σφουγγάρης 2, Κελαηδάκης, Σταυρίδης

Απομένει ο τρίτος αγώνας της σειράς των αγώνων μεταξύ του  Πανσερραϊκού και του Αστέρα Καβάλας για να ολοκληρωθούν τα Play Offs.

Προημιτελική Φάση 10-11/2/18 – 3ος Αγώνας

 Κυριακή 11 Φεβρουαρίου  2018

  • 7μμ. Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Στις άλλες αναμετρήσεις, Ασπίδα Ξάνθης και ΓΑΣ Κομοτηνής έκαναν το 2-0 στη σειρά των αγώνων κόντρα σε Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης και Αρίωνα Ξάνθης και προκρίθηκαν στους Ημιτελικούς

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στα Ημιτελικά και τα μέχρι στιγμής ζευγάρια

  • Πανσερραϊκός/Αστέρας Καβάλας – Ασπίδα Ξάνθης
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – ΓΑΣ Κομοτηνής

Οι αγώνες είναι μονοί και θα διεξαχθούν σε ουδέτερο γήπεδο

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων

  • Ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του Πανσερραϊκού

Η Βαθμολογία σε 7 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 11β 340-263
  2. Πάνθηρες Καβάλας 11β 345-213
  3. Πανσερραϊκός 8β 212-305
  4. Τιτάνες Δράμας 6β 230-263
  5. Ένωση Καβάλας 5β 149-232

*Η Ένωση Καβάλας έχει ένα μηδενισμό

**Η Ακαδημία Αλεξανδρούπολης αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Πρωτάθλημα Παίδων Α’ Όμιλος

Προημιτελική Φάση

  • ΑΕ Σερρών – ΑΟ Καβάλα
  • Ένωση Καβάλας – Ορφέας Ν. Σκοπού
  • Αστέρας Καβάλας – Αίαντας Κομοτηνής
  • ΓΑΣ Κομοτηνής – Αρίωνας Ξάνθης

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες έχουν πλεονέκτημα έδρας και η πρόκριση στα Ημιτελικά κρίνεται στις 2 νίκες

Η 14η Αγωνιστική (3-7/2/18)

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου

Πανσερραϊκός – Ορφέας Νέου Σκοπού 43-67

Η Βαθμολογία σε 14 ματς

  1. ΑΕ Σερρών 28β. 1212-385
  2. Ορφέας Νέου Σκοπού 25β. 941-558
  3. Ίκαροι Σερρών 25β. 862-581
  4. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 21β. 642-868
  5. ΑΟ Ηράκλειας 20β. 706746
  6. Πανσερραϊκός 20β. 680-884
  7. ΑΕ Λευκώνα 15β. 526901
  8. ΓΣ Σέρρες 2017 15β. 461-1118

Στα Προημιτελικά του θεσμού προκρίθηκαν η ΑΕ Σερρών και ο Ορφέας Νέου Σκοπού

 

Πρωτάθλημα Κορασίδων Α’ Όμιλος

H 10η Αγωνιστική (10-11/2/18)

Σάββατο 10/2/18

  • 2μμ. Αστέρας Καβάλας – Τιτάνες Γυναικών Δράμας
  • 3μμ. Πανσερραϊκός – Τιτάνες Δράμας, ΔΑΚ Κοιλάδας

Ρεπό : Ίκαροι Σερρών

Η Βαθμολογία σε 9 αγωνιστικές

  1. Αστέρας Καβάλας 13β. 433-243
  2. Τιτάνες Δράμας 13β. 428-268
  3. Πανσερραϊκός 9β. 269-285
  4. Ίκαροι Σερρών 9β. 195-334
  5. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 8β.187-362

Πανσερραϊκός και Ίκαροι Σερρών έχουν από ένα μηδενισμό

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Τέλος στην Κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, για την Ημιτελική Φάση του Κυπέλλου, η ομάδα U-20 του Ορφέα Νέου Σκοπού θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (14/2 5μμ.) εντός έδρας το Δημοκρίτειο Κομοτηνής, ενώ την Κυριακή (17/2) ο ΚΑΟΔ θα φιλοξενηθεί στην Ξάνθη  από τον τοπικό Λεύκιππο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα ματς είναι νοκ-αουτ και οι νικητές θα βρεθούν στον ΤΕΛΙΚΟ.

Ημιτελική Φάση ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Τετάρτη 14/2/18

  • 5μμ. Ορφέας Ν. Σκοπού U-20 – Δημοκρίτειο Κομοτηνής, Γυμναστήριο Νέου Σκοπού

Γράψτε το σχόλιό σας...