ΜΠΑΣΚΕΤ: Το πρόγραμμα των σερραϊκών ομάδων στα παρκέ το Σαββατοκύριακο 24/25 Φεβρουαρίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Το πρόγραμμα των σερραϊκών ομάδων στα παρκέ το Σαββατοκύριακο 24/25 Φεβρουαρίου

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ (ΟΣΕΚΑ) με αμαξίδιο

Για το 21ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ (ΟΣΕΚΑ) με αμαξίδιο στο οποίο για πρώτη φορά συμμετέχει η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός υποδέχεται το Σάββατο στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας το Μέγας Αλέξανδρο  94

Η 2η Αγωνιστική 24-25/2/18)
Βόρειος όμιλος:
Σάββατο 24/2/18

  • 2μμ ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Μέγας Αλέξανδρος 94, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 6μμ. Ηρόδικος Κομοτηνής – Αργοναύτες Βόλου
  • Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας» – Άρης Θεσσαλονίκης

Ρεπό Ίρις Καβάλα.

 

A2 Εθνική Γυναικών

2oς Όμιλος – Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (18/2/18)

Η 17η Αγωνιστική (25/2/18)

  • 1.30μμ Ναύαρχος Βότσης – ΕΟ Σταυρούπολης
  • 1.30μμ Απόλλων Καλαμαριάς – Πανσερραϊκός, ΔΑΚ Καλαμαριάς
  • 1.30μμ AE Πυλαίας – Τιτάνες Δράμας
  • 2μμ Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου – Ασπίδα Ξάνθης
  • 2μμ Πιερικός/Αρχέλαος – Ολύμπια Λάρισας
  • 2μμ Άρης Θεσσαλονίκης – Ηρακλής Θεσσαλονίκης

Η Βαθμολογία σε 16 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 31β. 1015-763
  2. AE Πυλαίας 28β  1062-827
  3. Άρης Θεσσαλονίκης 27β. 871-760
  4. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 26β. 869-777
  5. Τιτάνες Δράμας 26β. 888-829
  6. Πανσερραϊκός 25β. 801-825
  7. Απόλλων Καλαμαριάς 24β. 848-784
  8. Ολύμπια Λάρισας 24β. 849-817
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 22β. 809-882
  10. *Ναύαρχος Βότσης 19β. 823-943
  11. Ασπίδα Ξάνθης 17β. 706-980
  12. ΕΟ Σταυρούπολης 17β 553-907

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ

 

Β’ Εθνική Ανδρών

Η 19η Αγωνιστική Κυριακή 25/2/18 (5.00μμ)

  • 4μμ. Στρατώνι – ΑΟ Αγρινίου
  • Χαρίλαος Τρικούπης – Ένωση Καβάλας
  •  Χαλκηδόνα – Ασπίδα Ξάνθης
  • Φάρσαλα – Ανατόλια
  •  Ίκαροι Σερρών – Μαχητές Δόξα Πεύκων, ΔΑΚ Κοιλάδας
  •  Γέφυρα – Ερμής Λαγκαδά
  • Ευρώπη ’87 – Ελίμεια

Ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

Η Βαθμολογία (17 αγώνες)

  1. Ένωση Καβάλας 31β. 1309-1143
  2. Χαρίλαος Τρικούπης 31β. 1225-1064
  3. Ίκαροι Σερρών 30β. 12271094
  4. Ερμής Λαγκαδά 27β. 1175-124
  5. Ευρώπη ’87 27β. 1092-980
  6. Ανατόλια 27β.1311-1200
  7. Φάρσαλα 26β. 1189-1218
  8. ΑΟ Αγρινίου 26β. 1119-1124
  9. Στρατώνι 26β. 1145-104
  10. Μαχητές Δόξα Πεύκων 25β. 1160-1171
  11. Ασπίδα Ξάνθης 23β. 1119-1184
  12. Γέφυρα 22β. 993-1109
  13. Χαλκηδόνα 21β. 1128-1252
  14. Ελίμεια 18β. 969-1177
  15. Τιτάνες Παλαμά 18β. 1131-1348

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

 Γ’ Εθνική Ανδρών

Η 17η Αγωνιστική (25/2/18)

  • 5μμ ΠΣ Ευκαρπίας – ΜΕΝΤ
  • 5μμ. ΧΑΝΘ – Ορφέας Νέου Σκοπού, Γήπεδο Μίμης Τσίκινας
  • Κένταυρος Καλλικράτειας – Απόλλωνας Καλαμαριάς
  • Αστέρας Σίνδου – Μαντουλίδης
  • Πολύγυρος – Αίαντας Εύοσμου
  • Μακεδονικός – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής
  • ΓΑΣ Κομοτηνής – ΓΣ Ελευθερούπολης

Η Βαθμολογία σε 16  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 31β. 1331-1069
  2. Μακεδονικός 30β. 1288-1054
  3. Πολύγυρος 28β. 1308-1165
  4. ΓΑΣ Κομοτηνής 26β. 1154-1099
  5. ΜΕΝΤ 26β.1259-1164
  6. ΧΑΝΘ 25β. 1195-1089
  7. Αίαντας Εύοσμου 25β. 1157-1085
  8. ΠΣ Ευκαρπίας 25β. 1256-1174
  9. Απόλλωνας Καλαμαριάς 24β. 1128-1181
  10. Μαντουλίδης 22β. 1159-1190
  11. Αστέρας Σίνδου 21β. 1078-1106
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 20β. 1027-1190
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 17β. 995-1230
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 16β. 838-1377

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Η 16η Αγωνιστική (24-25/2/18)

  • Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – ΑΟ Σερρών (18:30 γηπεδο Βώλακα)
  •  Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – Τιτάνες Δράμας (17.00  γηπεδο Σιδηροκάστρου)
  • ΑΟ Προσοτσάνης- ΑΕ Δοξάτου Δράμας
  • ΑΟ Ηράκλειας – Απόλλων Δράμας(17:00 γήπεδο Ηράκλειας)
  • ΚΑΟ Δράμας – Πανσερραϊκός (17:00 γηπεδο Δράμας Κραχτίδη)
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – Παγγαίο ΠΓΣ

Η Βαθμολογία σε 15 ματς

  1. Πανσερραϊκός 29β. 1200-811
  2. ΚΑΟ Δράμας 29β. 1172-785
  3. ΑΟ Σερρών 27β. 1196-799
  4. Παγγαίο ΠΓΣ 23β. 890-944
  5. ΑΟ Προσοτσάνης 23β. 892-893
  6. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 22β. 983-800
  7. Απόλλων Δράμας 21β. 892-1080
  8. Τιτάνες Δράμας 19β. 835-910
  9. ΑΟ Ηράκλειας 18β. 808-917
  10. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 18β. 775-1054
  11. Μακεδόνες Κρηνίδων 17β. 878-1109
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 12β. 632-1081

Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ και ΑΟ Ηράκλειας  με 1 ματς λιγότερο

ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος

  • Στον Τελικό της διοργάνωσης προκρίθηκε ο ΓΣ Ελευθερούπολης και η Ασπίδα Ξάνθης

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων

Η 8η Αγωνιστική (24-25/2/18)

  • Ασπίδα Ξάνθης – Ένωση Καβάλας
  • Πανσερραϊκός – Τιτάνες Δράμας (16:00 ΔΑΚ Σερρών)

Ρεπό: Πάνθηρες Καβάλας

Η Βαθμολογία σε 7 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 11β 340-263
  2. Πάνθηρες Καβάλας 11β 345-213
  3. Πανσερραϊκός 8β 212-305
  4. Τιτάνες Δράμας 6β 230-263
  5. Ένωση Καβάλας 5β 149-232

*Η Ένωση Καβάλας έχει ένα μηδενισμό

**Η Ακαδημία Αλεξανδρούπολης αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Πρωτάθλημα Παίδων Α’ Όμιλος

Τα ζευγάρια της  Προημιτελικής Φάσης (24-25/2/18)

Σάββατο 24/2/18

  • 3.00μμ ΓΑΣ Κομοτηνής – Αρίωνας Ξάνθης
  • 4.00μμ Ένωση Καβάλας – Ορφέας Ν. Σκοπού, ΔΑΚ Ποταμουδίων
  • 8.00μμ ΑΕ Σερρών – ΑΟ Καβάλα, ΔΑΚ Κοιλάδας

Κυριακή 25/2/18

  • 7.00μμ. Αστέρας Καβάλας – Αίαντας Κομοτηνής

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες έχουν πλεονέκτημα έδρας και η πρόκριση στα Ημιτελικά κρίνεται στις 2 νίκες

Πρωτάθλημα Κορασίδων

Στην επόμενη Φάση του θεσμού δεν συνεχίζουν οι σερραϊκές ομάδες. Στην επόμενη Φάση προκρίθηκαν οι: Αστέρας Καβάλας και οι Τιτάνες Δράμας, εκεί που σε χιαστί διασταυρώσεις θα αντιμετωπίσουν την Ένωση Καβάλας και Ασπίδα Ξάνθης 2001 αντίστοιχα

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Ημιτελική Φάση ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Τετάρτη 14/2/18

  • Ορφέας Ν. Σκοπού U-20 – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 40-65,

Τετάρτη 28/2/18

  • 6μμ. Λεύκιππος Ξάνθης – ΚΑΟ Δράμας, Κλειστό Ξάνθης Φ. Αμοιρίδης