ΜΠΑΣΚΕΤ: Πτώση για τους Ικάρους-Πετάει για άνοδο ο Πανσερραϊκός, νίκη του ΓΣ Σέρρες2017 (111 φώτος)

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πτώση για τους Ικάρους-Πετάει για άνοδο ο Πανσερραϊκός, νίκη του ΓΣ Σέρρες2017 (111 φώτος)

Με μια άσχημη εμφάνιση, οι Ικαροι, έχασαν (59-74) από την Γέφυρα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας το απόγευμα της Κυριακής 12/5, επισφραγίζοντας την φετινή άσχημη πορεία που οδήγησε στην πτώση τους στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Μια πτώση που δεν άξιζε στην ομάδα των Ικάρων, αφού στην ομάδα, όλα τα κρίσιμα παιχνίδια πήγαν στραβά και η τύχη, τους  δεν γύρισε ούτε μια στιγμή να τους κοιτάξει στην διάρκεια της αγωνιστικής χρονιάς.

Πετάει για άνοδο ο Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί της φετινής χρονιάς κέρδισε και την Αλεξανδρούπολη 57-62 στην έδρα της, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την άνοδο στην εθνική κατηγορία, ενώ ο ΓΣ Σέρρες 2017 νίκησε μέσα στην Καβάλα τον Αστέρα και απέδειξε ότι η άνοδος θα είναι … σερραϊκή υπόθεση καθώς έμεινε ο μόνος που τρέφει ελπίδες για να «κοντραριστεί» με τον συμπολίτη του Πανσερραϊκό

Αναλυτικά η αθλητική κίνηση στο μπάσκετ το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν:

22o ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΟΣΕΚΑ

Βόρειος Όμιλος

Δεν υπήρχε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο 11-12/5/19

Η Επόμενη 10η Αγωνιστική (18-19/5/19)

  • ΑΟ Καβάλας – ΓΕ Τρικάλων
  • ΑΣ Αργοναύτες Βόλου – ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής
  • Ρεπό ΜΓΣ Πανσερραϊκός

Βαθμολογία (9 ματς)

  1. ΓΕ Τρικάλων 13β. 372-292
  2. ΑΣ  Ηρόδικος Κομοτηνής 12β. 356-304
  3. ΑΟ Καβάλας 12β. 391-325
  4. ΑΣ Αργοναύτες Βόλου 9β 332-342
  5. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 8β. 276-446

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ 29η Αγωνιστική 11-12/5/19

Κυριακή 12/5

  • ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 62-70
  • Στρατώνι – Φαίακας Κέρκυρας 122-88
  • Ίκαροι Σερρών – Γέφυρα 59-74
    • Τα Δεκάλεπτα 22-29, 39-41, 47-60, 59-74
    • Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) Γεωργιανός 11(1), Παπαδόπουλος 11, Καραμπέκης 10(2), Θολιώτης 10, Σιδεριδης 7(1), Φώτογλου 6(1), Κακιούζης 4, Γκούτζιας, Δαλαγκόζης, Κάτος, Κουτσοκώστας
    • Γέφυρα (Παραδάς) Αποστολίδης 24(4), Ζιάκας 14(4), Κουζουξίδης 11(2), Καταβίνης 7, Πουλιανίτης 5(1), Κοτσάνος 4, Σώμος 4, Ψευτογκάς 3(1), Παπαδόπουλος 2, Καραγιαννάκης
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – ΑΟ Αγρινίου 73-62
  • ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΓΣ Φάρσαλα 95-80
  • Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές Δόξα Πεύκων 66-56
  • Χαλκηδόνα – ΓΣ Νίκη Βόλου 55-63
  • Έσπερος Λαμίας – Μακεδονικός 70-70 κ.δ  82-76

Βαθμολογία (29 ματς)

  1. ΣΑΑΚ Ανατόλια 55β. 2415-2035
  2. ΓΣ Ελευθερούπολης 49β. 2057-1867
  3. ΑΟ Αγρινίου 49β. 2137-2002
  4. Φίλιππος Βέροιας 47β. 2038 -2037
  5. Ερμής Λαγκαδά 45β. 2108-1955
  6. ΧΑΝΘ 45β. 2061-1987
  7. Μαχητές Δόξα Πεύκων 44β. 1944-1921
  8. Χαλκηδόνα 43β. 1957-1996
  9. Έσπερος Λαμίας 43β. 2031-2062
  10. ΓΣ Φάρσαλα 41β. 2104-2119
  11. Γέφυρα 41β. 2046-2069
  12. Στρατώνι 41β. 2030-2071
  13. ΓΣ Νίκη Βόλου 41β. 2054-2144
  14. Ίκαροι Σερρών 39β. 1977-2032
  15. Φαίακας Κέρκυρας 39β. 1940-2280
  16. Μακεδονικός 34β.1872-2194

Επόμενη 30η Αγωνιστική 18-19/5/19

  • Γέφυρα – ΧΑΝΘ
  • Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών
  • Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Ελευθερούπολης
  • ΑΟ Αγρινίου – ΣΑΑΚ Ανατόλια
  • ΓΣ Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά
  • Μαχητές Δόξα Πεύκων – Χαλκηδόνα
  • ΓΣ Νίκη Βόλου – Έσπερος Λαμίας
  • Μακεδονικός – Στρατώνι

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

3η Αγωνιστική (11-12/5/19)

Σάββατο 11/5

  • Αστέρας Καβάλας – ΓΣ Σέρρες 2017 68-69
    • Τα Δεκάλεπτα 18-24, 42-41, 61-54, 68-69
    • Αστέρας Καβάλας (Μαγγιάννης) Αθανασιάδης 38(4), Γεωργιάδης 8, Παπαζώτος 6(1), Ιωαννίδης 4, Μακαρατζής 3(1), Σουλίδης 3(1), Σιδράς 3, Σαμαράς 2, Παπαποστόλου 1, Αϊβαζίδης, Θανάσης, Χαριζάνης
    • ΓΣ Σέρρες 2017 (Μπουτάκογλου) Ασημάκης 22(1), Χατζής 14(4), Γιαβρόπουλος 11(2), Σκαλιστής 8(2) Καρακώστας 7(1), Ντινούδης 3(1), Ιωαννίδης 2, Λαδιάς 2, Ιακωβίδης, Μητρούδης, Ντίκογλου

Κυριακή 12/5

  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Πανσερραϊκός 57-62
    • Τα Δεκάλεπτα 17-18, 30-35, 39-42, 57-62

Βαθμολογία (3 Ματς)

  1. Πανσερραϊκός 6β (205-166)
  2. ΓΣ Σέρρες 2017 5β (188-192)
  3. Αστέρας Καβάλας 4β (198-193)
  4. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3β (162-202)

4η Αγωνιστική (17-18/5/19)

  • Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας
  • Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΓΣ Σέρρες 2017

5η Αγωνιστική (24-25/5)

  • Αστέρας Καβάλας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Πανσερραϊκός

 6η Αγωνιστική (1-2/6/19)

  • Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΓΣ Σέρρες 2017 – Αστέρας Καβάλας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-19

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Δεν υπάρχει αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (11-12/5/19)

Βαθμολογία (5 Ματς)

  1. Ασπίδα Ξάνθης 17β. 274-200
  2. Ένωση Καβάλας 17β 266-184
  3. Αστέρας Καβάλας 15β 322-205
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 13β. 192-314
  5. Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 10β 183-263
  6. Πάνθηρες Καβάλας 9β 200-281

6η Αγωνιστική

  • Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Νέου Σκοπού
  • Αστέρας Καβάλας – Ένωση Καβάλας
  • Ασπίδα Ξάνθης – Πάνθηρες Καβάλας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-19

Α’ ΌΜΙΛΟΣ – 11-15/5/19

12η Αγωνιστική

Σάββατο 11/5

  • ΓΑΣ Βισάλτης – ΑΕ Σερρών
  • Ίκαροι Σερρών – Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου
  • ΑΟ Ηράκλειας – Πανσερραϊκός, Γήπεδο Ηράκλειας

4η Εξ Αναβολής Αγωνιστική

Τετάρτη 15/5

  • 7.30μμ. ΓΑΣ Βισάλτης – Πανσερραϊκός, Γήπεδο Νιγρίτας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-19

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

Δεν υπάρχει αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (11-12/5/19)


ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-19

Α’ ΌΜΙΛΟΣ -11-12/5/19 8η Αγωνιστική

Κυριακή 12/5

  • Ίκαροι Σερρών – Ορφέας Ν. Σκοπού

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2018-19

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

  • Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο 11-12/5/19