ΜΠΑΣΚΕΤ: Στο παρκέ με τις Σερραϊκές ομάδες – Πρόγραμμα αγώνων 16-17/12

ΜΠΑΣΚΕΤ: Στο παρκέ με τις Σερραϊκές ομάδες – Πρόγραμμα αγώνων 16-17/12

Στα χαρακτηριστικά των αγώνων του Σαββατοκύριακου 16-17/12. Τα κορίτσια του ΜΓΣ Πανσερραϊκός αντιμετωπίζουν  την ομάδα του Ναυάρχου Βότση την Κυριακή το μεσημέρι στις 1.00, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας και ζητούν την βοήθεια του κόσμου, για να εδραιώσουν από νωρίς την παραμονή τους στην κατηγορία και να στοχεύσουν απερίσπαστες μια θέση στην πρώτη πεντάδα της Α2.

Οι Ικαροι από την άλλη απολαμβάνουν το ρεπό τους βλέποντας από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τους αντιπάλους, με τον κόυτς να κατασκοπεύει τους αντιπάλους της ομάδας και να κάνει σχέδια για τη νέα χρονιά.

Η ομάδα του Νέου Σκοπού φαίνεται να αποχαιρετά προωρα την Γ’ Εθνική καθώς μετά από 9 αγωνιστικές δεν έχει δει το χρώμα της νίκης. Αντιμετωπίζει την ομάδα του Μαντουλίδη που βρίσκεται δύο θέσεις πιο πάνω από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Το σερραϊκό ντέρμπι μεταξύ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός και του Ρούπελ Σιδηροκάστρου δεσπόζει στην 11η αγωνιστική της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ της Ομόνοιας την Κυριακή στις 5.00μμ.

Στους εφήβους κυριαρχεί το ντέρμπυ κορυφής μεταξύ της ομάδας του Πανσερραϊκού και των Ικάρων το μεσημέρι του Σάββατου (3.00μμ στο ΔΑΚ Σερρών) σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει άν οι “κοκκινοι” θα εδραιώσουν τη θέση τους στην κορυφή ή οι “κυανοκίτρινοι” θα γίνουν “συγκάτοικοί’ τους.

A2 Εθνική Γυναικών

2ος Όμιλος 10η Αγνωστική (17/12)

  • 1μμ. Απόλλων Καλαμαριάς – Αναγέννηση . Ρυσίου, ΔΑΚ Καλαμαριάς
  • 1μμ. Πανσερραϊκός – Ναύαρχος Βότσης, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 1μμ.Ασπίδα Ξάνθης – Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Γήπεδο Χρ. Χριστοδούλου
  • 2μμ. Τιτάνες Δράμας – Άρης Θεσσαλονίκης, Γήπεδο Δ. Κραχτίδης
  • 2μμ. Ολύμπια Λάρισας – ΕΟ Σταυρούπολης, Γήπεδο Αγ. Θωμά
  • 3μμ. Πιερικός/Αρχέλας – ΑΕ Πυλαίας, Κλειστό Νέου Σιδηροδρομικού Σταθμού

Η Βαθμολογία σε 9 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 17β.560-458
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 17β. 524-393
  3. Τιτάνες Δράμας 15β. 524-449
  4. ΑΕ Πυλαίας 15β. 569-497
  5. Πανσερραϊκός 15β. 458-461
  6. Ολύμπια Λάρισας 14β. 487-443
  7. Απόλλων Καλαμαριάς 13β. 492-447
  8. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 13β. 485-453
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 12β.431-486
  10. *Ναύαρχος Βότσης 10β. 439-515
  11. ΕΟ Σταυρούπολης 10β 305-513
  12. Ασπίδα Ξάνθης 9 397-556

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ

 

Β’ Εθνική Ανδρών

2ος Όμιλος  11η Αγωνιστική (17/12) 5μμ.

  • Χαρίλαος Τρικούπης – Φάρσαλα, ΔΑΚ Μεσολλογγίου
  • Χαλκηδόνα – Στρατώνι, Γήπεδο Χαλκηδόνας
  • Γέφυρα – Ασπίδα Ξάνθης, Γήπεδο Γέφυρας
  • Ευρώπη’87 – Ερμής Λαγκαδά, Γυμναστήριο Ν. Μουδανιών
  • Ελίμεια – Μαχητές Δόξα Πεύκων, Γήπεδο Κοζάνης
  • Τιτάνες Παλαμά – Ανατόλια, Γήπεδο Παλαμά
  • Ένωση Καβάλας – ΑΟ Αγρινίου, Γήπεδο Καλαμίτσας

Ρεπό: Ίκαροι Σερρών

Η Βαθμολογία (10 αγώνες)

  1. Ίκαροι Σερρών 18β. 741-675
  2. Χαρίλαος Τρικούπης 18β. 700-641
  3. Φάρσαλα 16β. 719-718
    Ένωση Καβάλας 16β. 698-601
  4. Ερμής Λαγκαδά 15β. 597-577
  5. Στρατώνι 15β. 658-629
  6. Ευρώπη ’87 15β. 630-597
  7. Μαχητές Δόξα Πεύκων 14β.625-633
  8. Χαλκηδόνα 13β. 675-721
  9. Ανατόλια 13β.683-625
  10. Ασπίδα Ξάνθης 13β. 605-620
  11. ΑΟ Αγρινίου 13β.589-616
  12. Γέφυρα 11β. 557-615
  13. Ελίμεια 10 β. 529-635
  14. Tιτάνες Παλαμά 10β. 595-698

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα 

 

 Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος 10η Αγωνιστική (17/12) 6μμ.

  • Μακεδονικός – Κένταυρος Καλλικράτειας, Γήπεδο Μακεδονικού
  • Αστέρας Σίνδου – ΓΑΣ Κομοτηνής, Γήπεδο Σίνδου
  • ΓΣ Ελευθερούπολης – ΠΣ Ευκαρπίας, Γήπεδο Ελευθερούπολης
  • ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΜΕΝΤ, ΔΑΚ Κομοτηνής
  • Αίαντας Ευόσμου – Απόλλων Καλαμαριάς, ΔΑΚ Ευόσμου
  • Μαντουλίδης – Ορφέας Νέου Σκοπού

Τετάρτη 20/12 6μμ.

  • Πολύγυρος – ΧΑΝΘ, Γήπεδο Πολυγύρου

Η Βαθμολογία σε 9  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 17β. 727-616
  2. Πολύγυρος 16β.738-640
  3. Μακεδονικός 16β. 728-605
  4. ΜΕΝΤ 15β.708-644
  5. ΧΑΝΘ 14β. 675-628
  6. Απόλλωνας Καλαμαριάς 14β. 647-637
  7. ΠΣ Ευκαρπίας 14β. 694-634
  8. Αίαντας Εύοσμου 14β. 630-631
  9. ΓΑΣ Κομοτηνής 14β. 623-612
  10. Αστέρας Σίνδου 12β. 612-612
  11. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 12β. 569 -660
  12. Μαντουλίδης 12β. 636-699
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 10β. 572-691
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 9β. 488-738

 

 ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος – 11η Αγωνιστική

Σάββατο 16 Δεκεμβρίου

  • 5μμ. Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΕ Δοξάτο Δράμας
  • 5μμ. ΚΑΟ Δράμας – Απόλλων Δράμας
  • 6.30μμ. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – ΑΟ Προσοτσάνης

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου

  •  4μμ. Μακεδόνες Κρηνίδων – ΑΟ Ηράκλειας, Γυμναστήριο Αμυγδαλεώνα
  • 5μμ. ΑΟ Σερρών – Τιτάνες Δράμας, Γυμναστήριο Ομόνοιας
  • 7μμ. Πανσερραϊκός – Ρούπελ ΑΓΣ, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Η Βαθμολογία σε 10 ματς

  1. Πανσερραϊκός 20β. 823-517 
  2. ΚΑΟ Δράμας 19β.758-495 
  3. ΑΟ Σερρών 18β. 790-532 
  4. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 16β. 714-560 
  5. Παγγαίο ΠΓΣ 16β. 624-590 
  6. Απόλλων Δράμας 14β. 583-728 
  7. ΑΟ Προσοτσάνης 15β. 580-584
  8. Τιτάνες Δράμας 14β. 603-636 
  9. ΑΟ Ηράκλειας 12β. 564-688
  10. Μακεδόνες Κρηνίδων 12β. 603-741
  11. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 9β. 459-635 
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 8β. 458-833 

ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 

Πρωτάθλημα Εφήβων 

Α’ Όμιλος 8η Αγωνιστική

Σαββάτο 16 Δεκεμβρίου

  • 3.00μμ. Ίκαροι Σερρών – Πανσερραϊκός, ΔΑΚ Κοιλάδας

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου

  • 3.00μμ. Ρούπελ ΑΓΣ – ΑΕ Σερρών, Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου

Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου

  • 3.00μμ.Ορφέας Ν. Σκοπού – ΑΟ Σερρών, Γυμναστήριο Ν. Σκοπού

H Βαθμολογία σε 7 ματς

  1. Πανσερραϊκός 14β. 511-367 
  2. Ίκαροι Σερρών 13β. 482-320
  3. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 10β. 376–423
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 10β. 397-397
  5. ΑΕ Σερρών 9β. 401-405
  6. ΑΟ Σερρών 7β. 249–505

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων Τελική Φάση 

 – 4η Αγωνιστική

Σαββάτο 16 Δεκεμβρίου

  • 3μμ. Τιτάνες Δράμας – Πάνθηρες Καβάλας

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου

  • Πανσερραϊκός – Ένωση Καβάλας 20-0 α.α

Ρεπό: Ασπίδα Ξάνθης 2001

 Η Βαθμολογία σε 3 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 5β 168-131
  2. Πάνθηρες Καβάλας 4β 121-49
  3. Πανσερραϊκός 4β 113-183
  4. Τιτάνες Δράμας 3β 94-87
  5. Ένωση Καβάλας 2β 54-100

 

 Πρωτάθλημα Παίδων 

Α’ Όμιλος   10η Αγωνιστική

Σαββάτο 16 Δεκεμβρίου

  • 2μμ. ΓΣ Σέρρες 2017 – Πανσεραϊκός, Γυμναστήριο Ομόνοιας
  • 5μμ. ΑΕ Σερρών – ΑΟ Ηράκλειας, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 5μμ. ΑΕ Λευκώνα – Ρούπελ ΑΓΣ, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου

  • 30μμ. Ορφέας Ν. Σκοπού – Ίκαροι Σερρών, Γυμναστήριο Ομόνοιας

Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου – 9η Εξ αναβολής Αγωνιστική

  • 6μμ. Ρούπελ ΑΓΣ – ΑΕ Σερρών, Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου

Η Βαθμολογία σε 9 ματς

  1. Ορφέας Νέου Σκοπού 17β. 579-337
  2. ΑΕ Σερρών 16β. 719-217
  3. Ίκαροι Σερρών 16β. 547-349
  4. Πανσερραϊκός 13β. 420-576
  5. ΑΟ Ηράκλειας 12β. 407-473
  6. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 11β. 355-510
  7. ΑΕ Λευκώνα 10β. 323-516
  8. ΓΣ Σέρρες 2017 10β. 302-674

Ρούπελ ΑΓΣ και ΑΕ Σερρών με ματς λιγότερο

 

Πρωτάθλημα Κορασίδων

Α’ Όμιλος  Η 6η Αγωνιστική

Σαββάτο 16 Δεκεμβρίου

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου

  • 30μμ. Ίκαροι Σερρών – Πανσερραϊκός, ΔΑΚ Κοιλάδας
  • 4μμ.Τιτάνες Δράμας – Αστέρας Καβάλας

Ρεπό: Tιτάνες Γυναικών Δράμας

Η Βαθμολογία σε 5 ματς

  1. Αστέρας Καβάλας 8β. 266 -140
  2. Τιτάνες Δράμας 7β. 278-188
  3. Πανσερραϊκός 6β. 197-176
  4. Ίκαροι Σερρών 5β. 116-207
  5. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 4β.111-257

 

Ακαδημίες – Φιλικά με τον ΚΑΟΔ

Λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων τα “λιονταράκια”  του ΜΓΣ Πανσερραίκός, φοράνε τις στολές τους και αντιμετωπίζουν τους αθλητές της Ακαδημίας του Κ.Α.Ο.Δ. στους 6ους κατά σειρά Φιλικούς τους Αγώνες.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ν. Σκοπού.

Το πρόγραμμα θα έχει ως εξής:

  • Στις 10:00 (γεννηθέντες 2005/2006)
  • Στις 11:00 (γεννηθέντες 2007)
  • Στις 12:00 (γεννηθέντες 2008)

Μέγας Χορηγός: Γατίδης Fresh