ΜΠΑΣΚΕΤ: Συγκλονιστικοί οι Ίκαροι πέρασαν και από την Κομοτηνή (62-71)

Συγκλονιστικό παιχνίδι μπάσκετ έγινε στη Κομοτηνή τη Κυριακή(27/11) το απόγευμα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους Ικάρους να φεύγουν, παληκαρίσια, με το «ροζ φύλλο» του αγώνα (62-71) κόντρα στο ΓΑΣ Κομοτηνής.

Απουσίαζε ο ένας διαιτητής

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο πρώτος διαιτητής Τρύφωνας Κατρακάρης ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να έρθει και ενημερώθηκε η Αντωνία Λάλλα από την Καβάλα, η οποία και πήρε τη θέση του.

Δυνατά μπήκε ο ΓΑΣ

Ο ΓΑΣ Κομοτηνής ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-13. Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι, συνήρθαν από τον αιφνιδιασμό των αντιπάλων, ισορρόπησαν το παιχνίδι και όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τρίποντο (της «απελπισίας») του Χατζηδημητρίου πίσω από το κέντρο σε νεκρό χρόνο και έτσι ο ΓΑΣ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 38-35.

Η αντεπίθεση των Ικάρων

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε, με δυνατές μάχες κάτω από τα καλάθια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χερι-χέρι» στο σκορ και η 3η περίοδος να τις βρίσκει ισόπαλες 53-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ίκαροι εκμεταλλεύτηκαν  ιδανικά, την αστοχία των παικτών του ΓΑΣ, που έδειξαν εκνευρισμένοι τόσο από τα λάθη τους, όσο και από μερικά σφυρίγματα της διαιτησίας.

Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου βρέθηκαν τρία λεπτά πριν το τέλος να προηγούνται με 57-62.

Από εκεί και μετά μίλησε η εμπειρία των παικτών των Ικάρων, καθώς  κάθε φάουλ των αντιπάλων μετουσιωνόταν σε έμμεσο καλάθι, αφού έδειξαν εξαιρετική ευστοχία στις βολές γράφοντας το τελικό 62-71.

Δεκάλεπτα: 20-13, 38-35 (ημίχρονο), 53-53, 62-71 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κατρακάρης, Λάλλα, Ζαχαριάδης

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 8(2), Σκεμπής 14, Αθανασίου 8(2), Χατζηδημητρίου 4(1), Καναράς 5(1), Σημάκης 7, Καλατζής 5(1), Καραμπέκης 2, Μπίτατζης, Χαλίλ 9.

Ικαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 12, Παπαπασχάλης , Γεωργιανός 14(2),Τράκας 13, Γκούτζιας 9, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 6(1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 11(1).