Ανεξάρτητος-νέα του ν. Σερρών

ΜΠΑΣΚΕΤ: Συνέχεια ηττών για τα κορίτσια του ΜΓΣ Πανσερραϊκός και τους Ικάρους – Όλα τα αποτελέσματα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ του Σαββατοκύριακου 17/18-11

Βαριά ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός που έχασε την Κυριακή (18/11) από την ομάδα της Αναγέννησης Ν.Ρυσίου με σκορ 74-33 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Πλέον μετά τον τραυματισμό της Χωλοπούλου και την συνεχιζόμενη απουσία των δύο «πύργων» της ομάδας (Μπακιρτζίδου, Κουτουζη) η αγωνιστική κατάσταση των «κόκκινων» δεν δείχνει να μπορεί να ανταπεξέλθει στο φετινό ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Εθνικής κατηγορίας.

Καθοριστικό παιχνίδι θα είναι αυτό της ερχόμενης αγωνιστικής, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει την ομάδα του Πιερικού/Αρχέλαου με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο, διαφορετικά η ομάδα θα μπει από νωρίς σε περιπέτειες.

ΙΚΑΡΟΙ: Ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων

Νέα (άδικη) ήττα (3η  συνεχόμενη) των Ικάρων από τους αήττητους Μαχητές της Δοξας Πεύκων με 57-54. Αυτό που προβληματίζει τους διοικούντες των «κυανοκίτρινων», είναι η εχθρική αντιμετώπιση από τους διαιτητές (τόσο στο παιχνίδι της Κυριακής, όσο και της προηγούμενης αγωνιστικής στο ΔΑΚ).

Η διαιτησία δείχνει μια «ανοχή» τόσο στο σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων ακόμη και σε παίκτες με ιστορία στο μπάσκετ (π.χ Κακιούζη), όσο και στις διαμαρτυρίες τους (χαρακτηριστικότερη τα πηγαδάκια που είχαν στησει στο ΔΑΚ και οι δύο διαιτητές με τους παίκτες του Αστέρα Ιπποδρομίου/Μαντουλίδη).

Αγωνιστικά οι Ικαροι δεν δείχνουν να έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα, ειδικά για μια ομάδα που στηρίζεται σε παίκτες που προέρχονται από τα «σπλάχνα» της και που σαν στόχο έχει θέσει την ανάδειξη νέων παικτών από τις ακαδημίες της ομάδας.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  4η Αγωνιστική Κυριακή 18/11

Βαθμολογία (4 Ματς)

  1. ΑΕ Πυλαιας 8β. 340-172
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 8β. 294-180
  3. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 7β. 248-199
  4. ΠΑΣ Γιάννενα 7β. 223-186
  5. * Παναθλητικός Συκεών 6β. 176-133
  6. Απόλλων Καλαμαριάς 6β. 226-192
  7. Ολύμπια Λάρισας 6β. 184-205
  8. Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης 5β. 200-237
  9. Τιτάνες Δράμας 5β. 178-261
  10. Πανσερραϊκός 4β. 186-276
  11. Ολυμπιακός Βόλου 4β. 155-335
  12. * Πιερικός/Αρχέλαος 3β. 154-188
*Πιερικός/Αρχέλαος και Παναθλητικός Συκεών με ματς λιγότερο

Επόμενη 5η Αγωνιστική (25/11)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  6η Αγωνιστική (17-18/11) 5μμ.

Σάββατο 17/11

Κυριακή 18/11 5μμ.

Βαθμολογία (6 ματς) 

  1. Μαχητές Δόξα Πεύκων 11β. 431-369
  2. ΣΑΑΚ Ανατόλια 11β. 479-432
  3. ΓΣ Νίκη Βόλου 11β. 484-438
  4. ΑΟ Αγρινίου 11β. 451-403
  5. ΧΑΝΘ 10β. 418-421
  6. ΓΣ Φάρσαλα 10β. 450-457
  7. Φαίακας Κέρκυρας 9β. 437-441
  8. Ίκαροι Σερρών 9β. 423-424
  9. Φίλιππος Βέροιας 8β. 408-439
  10. Έσπερος Λαμίας 8β. 431-435
  11. Ερμής Λαγκαδά 8β. 414-423
  12. ΓΣ Ελευθερούπολης 8β. 422-415
  13. Στρατώνι 8β. 413-411
  14. Γέφυρα 8β. 385-440
  15. Χαλκηδόνα 8β. 403-411
  16. Μακεδονικός 6β. 376-466

Επόμενη 7η Αγωνιστική (25/11)

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ

A’ ΟΜΙΛΟΣ 8η Αγωνιστική (17-18/11)

Σάββατο 17/11

Κυριακή 18/11

Ρεπό: ΑΕ Δοξάτου Δράμας

1η Εξ Αναβολής Αγωνιστική

Τετάρτη 21/11

Βαθμολογία (8 Ματς)

  1. Πανσερραϊκός 14β. 569-310
  1. ΚΑΟ Δράμας 14β. 532-421
  2. Αστέρας Καβάλας 13β. 563-382
  3. Ορφέας Νέου Σκοπού 13β 457-438
  4. ΓΣ Σέρρες 2017 13β. 502-316
  5. Τιτάνες Δράμας 12β. 558-594
  6. ΑΟ Ηράκλειας 10β. 376-434
  7. Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 10β. 328-335
  8. ΑΟ Προσοτσάνης 10β. 313-351
  9. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 8β. 401-487
  10. Παγγαίο ΠΓΣ 8β. 294-458
  11. ****Δόξα ΑΓΣ Βώλακα 7β. 361-582
  12. Μακεδόνες Κρηνίδων 0β. 0-140
*Ο Απόλλων Δράμας αποχώρησε από το πρωτάθλημα
** Πανσερραϊκός, Αστέρας Καβάλας, ΑΟ Ηράκλειας, Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου, ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Παγγαίο ΠΓΣ, έχουν κάνει το ρεπό τους.
*** ΓΣ Σέρρες 2017 και ΑΟ Προσοτσάνης με ματς λιγότερο
****Η Δόξα ΑΓΣ Βώλακα έχει αφαίρεση 2 βαθμών για μη συμμετοχή της ομάδας στα πρωταθλήματα υποδομών

Επόμενη 9η Αγωνιστική (24-25/11)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΦΗΒΩΝ 

A’  ΌΜΙΛΟΣ 

Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (17-18/11)

Βαθμολογία (5 Ματς)

  1. Ίκαροι Σερρών 10β. 350-218
  2. Πανσερραϊκός 9β. 341-269
  3. ΑΕ Σερρών 7β. 265-267
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 7β. 254-262
  5. Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 7β. 254-286
  6. ΓΣ Σέρρες 2017 5β. 188-350

Ολοκληρώθηκε ο 1ος Γύρος

Επόμενη 6η Αγωνιστική (24-25/11)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Δεν υπήρξε αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο (17-18/11)

Βαθμολογία (5 Ματς)

  1. Αστέρας Καβάλας 10β. 232-171
  2. Ένωση Καβάλας 9β. 175-82
  3. Πανσερραϊκός 6β. 119-122
  4. Τιτάνες Γυναικών Δράμας 6β. 107-106
  5. Ασπίδα Ξάνθης 2001 5β. 109-101
  6. ΓΑΣ Κομοτηνής 0β. 0-80
  7. Ίκαροι Σερρών 0β. 0-100

 

6η Αγωνιστική (24-25/11)

Ρεπό: Αστέρας Καβάλας

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΩΝ 

A’ ΟΜΙΛΟΣ 7η Αγωνιστική (16-18/11)

Παρασκευή 16/11

Σάββατο 17/11

[justified_image_grid facebook_id=113233932096891 facebook_album=1951726108247655 facebook_image_size=normal]

[justified_image_grid facebook_id=113233932096891 facebook_album=1953830918037174 facebook_image_size=normal]

Κυριακή 18/11

Ρεπό: ΓΑΣ Βισάλτης

 

Βαθμολογία (7 Ματς)

  1. Πανσερραϊκός 12β. 410-215
  2. ΑΟ Ηράκλειας 12β. 456-392
  3. Ίκαροι Σερρών 11β. 556-276
  4. Ορφέας Νέου Σκοπού 11β. 399-295
  5. ΑΕ Λευκώνα 9β. 339-318
  6. ΑΕ Σερρών 9β. 320-331
  7. Ρούπελ ΑΓΣ Σιδηροκάστρου 7β. 274-478
  8. ΓΣ Σέρρες 2017 7β. 210-412
  9. ΓΑΣ Βισάλτης 7β. 195-440
 * Πανσερραϊκός, Ίκαροι Σερρών, ΑΕ Λευκώνα, Ορφέας Νέου Σκοπού, ΑΕ Σερρών, ΓΑΣ Βισάλτης και ΓΣ Σέρρες 2017 έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη 8η Αγωνιστική (24-25/11)

Ρεπό: ΑΟ Ηράκλειας

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

4η Αγωνιστική (17-20/11)

Σάββατο 17/11

Τρίτη 20/11

Ρεπό: Ένωση Καβάλας

Βαθμολογία (4 Ματς)

  1. Ένωση Καβάλας 6β.218-84
  2. Ορφέας Νέου Σκοπού 5β. 147-202
  3. Πάνθηρες Καβάλας 4β. 111-147
  4. *Τιτάνες Γυναικών Δράμας 3β. 69-75
  5. *Ίκαροι Σερρών 3β. 87-121
*Τιτάνες Γυναικών Δράμας και Ίκαροι Σερρών με ματς λιγότερο

Επόμενη 5η Αγωνιστική (1-2/12)

Ρεπό: Ορφέας Νέου Σκοπού