ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 10/11 Μαρτίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 10/11 Μαρτίου

A2 Εθνική Γυναικών

2oς Όμιλος  – Η 19η Αγωνιστική (11/3/18)

  • Άρης Θεσσαλονίκης – Ολύμπια Λάρισας 64-59
  • ΕΟ Σταυρούπολης – Ηρακλής Θεσσαλονίκης 35-78
  • AE Πυλαίας – Απόλλων Καλαμαριάς 57-54
  • Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου – Πανσερραϊκός 61-46
    • Τα δεκάλεπτα: 23-17, 30-22 Ημίχρονο 46-30, 61-46 ΤΕΛΙΚΟ
    • Πανσερραϊκός Πελτέκη 14(1), Μπακιρτζίδου 6, Βλάχβεη 6, Πιτσιάβα 5(1), Χύσα 3(1), Δαμιανάκου 3(1), Γκανάτσιου 3, Μίχου 2, Νασιάκου 2, Σιδερίδου 2, Κίναλη, Σιάκκα
  •  Πιερικός/Αρχέλαος – Τιτάνες Δράμας 56-75
  • Ναύαρχος Βότσης – Ασπίδα Ξάνθης 53-44

Η Βαθμολογία σε 19 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 37β. 1229-892
  2. AE Πυλαίας 34β. 1252-963
  3. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 31β  1044-935  
  4. Άρης Θεσσαλονίκης 31β. 1036-931
  5. Τιτάνες Δράμας 30β. 1059-1004
  6. Απόλλων Καλαμαριάς 29β. 1022-931
  7. Ολύμπια Λάρισας 29β. 1048-1006
  8. Πανσερραϊκός 29β. 954-1006
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 25β. 985-1096
  10. *Ναύαρχος Βότσης 24β. 977-1090
  11. Ασπίδα Ξάνθης 21β. 845-1134
  12. ΕΟ Σταυρούπολης 20β. 652-1115 

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ 

 

Η Επόμενη 20η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Τιτάνες Δράμας – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου
  •  Απόλλων Καλαμαριάς – Πιερικός/Αρχέλαος
  •  Ηρακλής Θεσσαλονίκης – AE Πυλαίας
  •  Πανσερραϊκός – Άρης Θεσσαλονίκης (ΔΑΚ Ομόνοιας λόγω αγώνων πάλης στο ΔΑΚ της κοιλάδας)
  •  Ολύμπια Λάρισας – Ναύαρχος Βότσης
  •  Ασπίδα Ξάνθης – ΕΟ Σταυρούπολης

 

Β’ Εθνική Ανδρών

2ος Όμιλος – Η 21η (10-11/2/18) 5μμ.

Σάββατο 10/3/18

  • Στρατώνι – Μαχητές Δόξα Πεύκων 77-74

Κυριακή 11/3/18

  • Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 63-58
  •  Χαλκηδόνα – Ανατόλια 68-77
  •  Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά 70-70 κ.δ  78-78 1η παράταση, 95-90 ΤΕΛΙΚΟ
  • Γέφυρα  – Ίκαροι Σερρών 50-68
    • Τα δεκάλεπτα: 19-17, 25-30 Ημίχρονο 42-43, 50-68 ΤΕΛΙΚΟ
  • Ευρώπη ’87 – Ένωση Καβάλας 79-73
  • Ελίμεια – Τιτάνες Παλαμά 89-67

Ρεπό: Ασπίδα Ξάνθης

 

Η Βαθμολογία (21 αγώνες)

  1. Χαρίλαος Τρικούπης 36β. 1434–1260
  2. Ίκαροι Σερρών 35β. 1426-1275  
  3. Ένωση Καβάλας 34β. 1460-1293
  4. Ευρώπη ’87 33β. 1330-1168
  5. Ανατόλια 32β. 1533-1416
  6. Ερμής Λαγκαδά 32β. 1394–1331
  7. Στρατώνι 31β. 1347-1318
  8. ΑΟ Αγρινίου 31β. 1297-1283
  9. Φάρσαλα 30β. 1435-1466
  10. Μαχητές Δόξα Πεύκων 29β. 1383-1399
  11. Γέφυρα 25β. 1162-1318
  12. Ασπίδα Ξάνθης 25β. 1239-1322
  13. Χαλκηδόνα 25β. 1307-1440
  14. Ελίμεια 23β. 1186-1387
  15. Τιτάνες Παλαμά 20β. 1262-1519

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Η Επόμενη 22η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Ανατόλια – Χαρίλαος Τρικούπης
  •  Μαχητές Δόξα Πεύκων – Χαλκηδόνα
  •  Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι
  • Ίκαροι Σερρών – Φάρσαλα, ΔΑΚ Ομόνοιας
  •  Τιτάνες Παλαμά – Γέφυρα
  •  Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη ’87
  •  Ένωση Καβάλας – Ελίμεια

Ρεπό: ΑΟ Αγρινίου

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος –  Η 19η Αγωνιστική (11/3/18)

  • ΠΣ Ευκαρπίας – Ορφέας Νέου Σκοπού 99-44
    • Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-26 Ημίχρονο 75-32 99-44 ΤΕΛΙΚΟ
  •  ΜΕΝΤ – Απόλλωνας Καλαμαριάς 84-72
  • Κένταυρος Καλλικράτειας – Μαντουλίδης 47-64
  • Αστέρας Σίνδου – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 67-63
  •  Πολύγυρος – ΓΣ Ελευθερούπολης 89-78
  •  ΓΑΣ Κομοτηνής – Μακεδονικός 56-65
  • ΧΑΝΘ – Αίαντας Εύοσμου 82-76

 Η Βαθμολογία σε 19  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 36β. 1575-1277
  2. Μακεδονικός 35β. 1489-1270
  3. Πολύγυρος 34β. 1571-1386
  4. ΧΑΝΘ 31β. 1430-1243
  5. ΠΣ Ευκαρπίας 31β. 1521-1377
  6. ΜΕΝΤ 31β. 1511-1404
  7. Αίαντας Εύοσμου 29β. 1389-1296
  8. ΓΑΣ Κομοτηνής 29β. 1346-1325
  9. Απόλλωνας Καλαμαριάς 28β. 1351-1410
  10. Μαντουλίδης 27β. 1344-1350
  11. Αστέρας Σίνδου 25β. 1245-1318
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 23β. 1220-1422
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 21β. 1199-1425
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 19β. 965-1653

 

Η Επόμενη 20η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Αίαντας Εύοσμου – Κένταυρος Καλλικράτειας
  •  ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΧΑΝΘ
  •  ΓΣ Ελευθερούπολης – Αστέρας Σίνδου
  •  Μακεδονικός – Πολύγυρος
  •  Απόλλωνας Καλαμαριάς – ΓΑΣ Κομοτηνής
  •  Μαντουλίδης – ΠΣ Ευκαρπίας
  • Ορφέας Νέου Σκοπού – ΜΕΝΤ

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος

Η  18η Αγωνιστική (10-11/3/18)

Σάββατο 10/3/18

  • ΑΟ Ηράκλειας – Τιτάνες Δράμας 40-57
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – Παγγαίο ΠΓΣ 61-56
    • Τα δεκάλεπτα: 9-12, 35-24 Ημίχρονο 47-43, 61-56 ΤΕΛΙΚΟ
    • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ Ιωαννίδης: Σκαλιστής 21, Ιωαννίδης Δ.10, Σεφερίδης 7, Ζωηρός 6, Ντούντος 5(1), Γρεασίδης 3(1), Πετράς 3, Κατσικάς 2, Νιφορίδης 2, Ντινούδης 2 ,Κεσέογλου
    • Παγγαίο ΠΓΣ Καφάλης: Ανίσογλου 15(5), Δημητρίου 13(3), Κάργας 9(1), Γουδούτσης 6, Μακρής 4, Μελιάδης 4, Ντιμπ 3, Γούλας 2
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – Πανσερραϊκός 38-93
    • Τα δεκάλεπτα: 8-27, 16-51 Ημίχρονο 20-73, 38-93 ΤΕΛΙΚΟ
    • Μακεδόνες Κρηνίδων Σερεμέτης 8, Φερδερίκος 7,  Ευρώπας 5(1), Γερμανίδης 4, Ηερκουλόπουλος 4, Κρεμύδας 4,  Ακιοζόγλου 2, Γεωργαράκης 2, Κωνσταντινίδης 2, Κώφου, Λεοντιάδης
    • Πανσερραϊκός Κοκολιός: Γεωργιανός 18, Καρασαββίδης 18, Γρίψιος 16, Χατζηστεφάνου 11(1),  Σταματόπουλος 9(1), Παρχαρίδης 6, Γιοβάνης 5, Φραγκούλης 5, Αναστασιάδης 2, Μπουναρτζής 2, Τσανάκας 1
  • Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – ΚΑΟ Δράμας 43-96

Κυριακή 11/3/18

  •  Απόλλων Δράμας – ΑΕ Δοξάτου Δράμας 51-54
  •  ΑΟ Προσοτσάνης – ΑΟ Σερρών 45-78
    • Τα δεκάλεπτα: 12-29, 33-48 Ημίχρονο  38-68, 45-78 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΑΟ Σερρών Μπουτάκογλου: Γιαβρόπουλος 17(1), Λαδιάς 15(5), Καρακώστας 13(1), Παπαδόπουλος 8, Μποζουτσίδης 6(2), Χορτομάρης 6,  Τζουμαϊλής 5(1), Μητρούδης 5(1), Δεληγιάννης 3(1), Κυριακόπουλος

Η Βαθμολογία σε 18 ματς

  1. ΚΑΟ Δράμας 35β. 1421927
  2. Πανσερραϊκός 34β. 1456-976
  3. ΑΟ Σερρών 33β. 1448-940
  4. ΑΟ Προσοτσάνης 28β. 1064-1078
  5. Παγγαίο ΠΓΣ 28β. 1081-1102
  6. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 27β. 1172-992
  7. Τιτάνες Δράμας 24β. 1070-1153
  8. Απόλλων Δράμας 24β. 1065-1303
  9. ΑΟ Ηράκλειας 23β.961-1073
  10. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 22β. 913-1214
  11. Μακεδόνες Κρηνίδων 20β. 1014-1356
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 17β. 821-1400
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ και ΑΟ Ηράκλειας με 1 ματς λιγότερο
  • ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

Η Επόμενη 19η Αγωνιστική (17-18/3/18

  • ΑΟ Σερρών – ΑΟ Ηράκλειας
  •  Τιτάνες Δράμας – Απόλλων Δράμας
  •  Πανσερραϊκός – ΑΕ Δοξάτου Δράμας
  •  Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΟ Προσοτσάνης
  •  ΚΑΟ Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ
  •  Μακεδόνες Κρηνίδων – Δόξα Βώλακα ΑΓΣ

 

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’ Όμιλος

Στον Τελικό της διοργάνωσης προκρίθηκε ο ΓΣ Ελευθερούπολης και η Ασπίδα Ξάνθης

 

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων

Τρίτες οι Νεανίδες του Πανσερραϊκού – Πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΑΜΘ η Ασπίδα Ξάνθης

Η Τελευταία 10η Αγωνιστική

  • Τιτάνες Δράμας – Ένωση Καβάλας 56-30
  •  Ασπίδα Ξάνθης – Πάνθηρες Καβάλας 47-45

Ρεπό: Πανσερραϊκός

Η  Τελική Βαθμολογία σε 10 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 15β 444-345
  2. Πάνθηρες Καβάλας 14β 445-297
  3. Πανσερραϊκός 12β 274-341
  4. Τιτάνες Δράμας 9β 323-368
  5. Ένωση Καβάλας 8β 252-387

*Η Ένωση Καβάλας και Τιτάνες Δράμας  έχουν από ένα μηδενισμό

**Η Ακαδημία Αλεξανδρούπολης αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

Ο Πανσερραϊκός τερμάτισε στη 3η θέση της βαθμολογίας με 12β. ενώ  η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για τη σεζόν 2017-18 και προκρίθηκε στους αγώνες μπαράζ της Θεσσαλονίκης (31/3-4/4), για να διεκδικήσει την πρόκριση της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων

 

Πρωτάθλημα Παίδων Α’ Όμιλος

Αποκλεισμός για τον Ορφέα Νέου Σκοπού, έγινε γνωστή η 4αδα της Ημιτελικής Φάσης

Τα πρώτα ματς  Προημιτελικής Φάσης (24-25/2/18)

 

Οι 3ες αναμετρήσεις (10-11/3/18)

Ένωση Καβάλας – Ορφέας Νέου Σκοπού 56-44

ΑΕ Σερρών, Αρίωνας Ξάνθης, Αστέρας Καβάλας και Ένωση Καβάλας, προκριθήκαν στους Ημιτελικούς της Διοργάνωσης

 

Τα ζευγάρια των Ημιτελικών

  • ΑΕ Σερρών – Αστέρας Καβάλας
  • Ένωση Καβάλας – Αρίωνας Ξάνθης

 Οι Ημιτελικοί  είναι νοκ άουτ και θα διεξαχθούν σε ουδέτερη έδρα

 

 Πρωτάθλημα Κορασίδων

Τα ματς της Ημιτελικής Φάσης (5-7/3/18)

Κυριακή 4/3/18

  • Αστέρας Καβάλας – Ένωση Καβάλας 40-57

Δευτέρα 5/3/18

  • Ασπίδα Ξάνθης 2001 – Τιτάνες Δράμας 50-28

Τετάρτη 7/3/18

  • Ένωση Καβάλας – Αστέρας Καβάλας 32-35

Τρίτη 13/3/18

  • Τιτάνες Δράμας – Ασπίδα Ξάνθης 2001

 Η Ασπίδα Ξάνθης προηγείται στη σειρά των αγώνων με 1-0

Το 2ο ματς θα διεξαχθεί την Τρίτη 13/3/18 στις 5.30μμ.

Αστέρας Καβάλας και Ένωση Καβάλας βρίσκονται στο 1-1 στη σειρά των αγώνων

Το 3ο ματς μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 17/3/18

Στην Ημιτελική Φάση του θεσμού δεν συνεχίζουν οι σερραϊκές ομάδες. Στην επόμενη Φάση προκρίθηκαν οι: Αστέρας Καβάλας και οι Τιτάνες Δράμας, εκεί που σε χιαστί διασταυρώσεις αντιμετωπίζουν την Ένωση Καβάλας και Ασπίδα Ξάνθης 2001 αντίστοιχα

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Στον Τελικό της διοργάνωσης προκρίθηκε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής και ο Λεύκιππος Ξάνθης

 

21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΣΕΚΑ

Η 4η Αγωνιστική (10-11/3/18)

  • ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Ηρόδικος Κομοτηνής 18-39
    • Τα δεκάλεπτα: 4-19, 10-25 Ημίχρονο 12-33, 18-39 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΜΓΣ Πανσερραϊκός Καριοφυλλάκη: Γέργος 8, Γκέρης 8, Κανακάρης 2, Βαφειάδης, Καπούλας, Γρίψιος
    • Ηρόδικος Κομοτηνής Λεχούδης: Λεχούδης 12, Μιμίκος 11, Τσικουρέλης 8, Μπαλόγλου 6, Λαπαρίδης 2,  Κουαντρατουλάχ, Ραγκούσης, Σαπρανίδης
  • Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας – Αργοναύτες Βόλου 60-43
  • Ίρις Καβάλας – Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας
    • Δεν θα διεξαχθεί το ματς καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει ευρωπαϊκές αγωνιστικές υποχρεώσεις

Ρεπό: Άρης Θεσσαλονίκης

*Αργοναύτες Βόλου, Ίριδα Καβάλας Ηρόδικος Κομοτηνής και Άρης Θεσσαλονίκης έχουν κάνει το ρεπό τους

Η Βαθμολογία (σε 4 ματς)

  1. Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας 6β. 189-88
  2. Άρης Θεσσαλονίκης 6β. 169-97
  3. Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας» 6β. 197-184
  4. *Αργοναύτες Βόλου 5β. 136-115
  5. Ηρόδικος Κομοτηνής 4β. 85116
  6. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 4β. 85237
  7. **Ίρις Καβάλας 2β. 85-109
  • *Αργοναύτες Βόλου, Ίριδα Καβάλας Ηρόδικος Κομοτηνής και Άρης Θεσσαλονίκης έχουν κάνει το ρεπό τους

**Ίρις Καβάλας και Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας με ματς λιγότερο

Η Επόμενη 5η Αγωνιστική (17-18/3/18)

  • Αργοναύτες Βόλου – Ίρις Καβάλας
  •  Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας – Άρης Θεσσαλονίκης
  •  Ηρόδικος Κομοτηνής – Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας

Ρεπό: ΜΓΣ Πανσερραϊκός