ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 17/8 Μαρτίου

ΜΠΑΣΚΕΤ: Τα αποτελέσματα των σερραϊκών ομάδων το Σαββατοκύριακο 17/8 Μαρτίου

A2 Εθνική Γυναικών

2oς Όμιλος  – Η 20η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Τιτάνες Δράμας – Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 48-73
  •  Απόλλων Καλαμαριάς – Πιερικός/Αρχέλαος 71-58
  •  Ηρακλής Θεσσαλονίκης – AE Πυλαίας 62-47
  •  Πανσερραϊκός – Άρης Θεσσαλονίκης 58-55
    • Τα Δεκάλεπτα: 8-12, 26-23 Ημίχρονο 44-39, 58-55 ΤΕΛΙΚΟ
  •  Ολύμπια Λάρισας – Ναύαρχος Βότσης 56-44
  •  Ασπίδα Ξάνθης – ΕΟ Σταυρούπολης 43-36

 Η Βαθμολογία σε 20 ματς

  1. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 39β. 1291-939
  2. AE Πυλαίας 34β. 1299-1025
  3. Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου 33β  1117-983  
  4. Άρης Θεσσαλονίκης 32β. 1091-989
  5. Απόλλων Καλαμαριάς 31β. 1093-989
  6. Ολύμπια Λάρισας 31β. 11104-1050
  7. Τιτάνες Δράμας 31β. 1107-1077
  8. Πανσερραϊκός 31β. 1012-1061
  9. Πιερικός/Αρχέλαος 26β. 10143-1167
  10. *Ναύαρχος Βότσης 25β. 1021-1146
  11. Ασπίδα Ξάνθης 23β. 888-1170
  12. ΕΟ Σταυρούπολης 20β. 688-1158

*Ο Ναύαρχος Βότσης έχει αφαίρεση 2 βαθμών γιατί δεν κατέβασε ομάδες Νεανίδων και Κορασίδων στα Πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΘ 

Η Επόμενη 21η Αγωνιστική (1/4/18

  • ΑΕ Πυλαίας – Πιερικός Αρχέλαος
  • Αναγέννηση Νέου Ρυσίου – Απόλλων Καλαμαριάς
  • Άρης Θεσσαλονίκης  -Τιτάνες Δράμας
  • Ναύαρχος Βότσης – Πανσερραϊκός
  • ΕΟ Σταυρούπολης – Ολύμπια Λάρισας
  • Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Ασπίδα Ξάνθης

 

Β’ Εθνική Ανδρών

2ος Όμιλος – 22η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Ανατόλια – Χαρίλαος Τρικούπης 84-70
  •  Μαχητές Δόξα Πεύκων – Χαλκηδόνα 75-69
  •  Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι 53-66
  • Ίκαροι Σερρών – Φάρσαλα 63-54
  •  Τιτάνες Παλαμά – Γέφυρα 76-80
  •  Ασπίδα Ξάνθης – Ευρώπη ’87 49-58
  •  Ένωση Καβάλας – Ελίμεια 71-60

Ρεπό: ΑΟ Αγρινίου

 Η Βαθμολογία (22 αγώνες)

  1. Ίκαροι Σερρών 37β. 1489-1329
  2. Χαρίλαος Τρικούπης 37β. 1504-1344
  3. Ένωση Καβάλας 36β. 1531-1353
  4. Ευρώπη ’87 35β. 1388-1217
  5. Ανατόλια 34β. 1617-1486
  6. Ερμής Λαγκαδά 33β. 1447–1397
  7. Στρατώνι 33β. 1413-1371
  8. ΑΟ Αγρινίου 31β. 1297-1283
  9. Φάρσαλα 31β. 1489-1529
  10. Μαχητές Δόξα Πεύκων 31β. 1458-1469
  11. Γέφυρα 27β. 1242-1394
  12. Ασπίδα Ξάνθης 26β. 1288-1380
  13. Χαλκηδόνα 26β. 1376-1515
  14. Ελίμεια 24β. 1246-1458
  15. Τιτάνες Παλαμά 21β. 1338-1599

Ο Πιερικός/Αρχέλαος αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 Η Επόμενη 23η Αγωνιστική (24/3/18)

  • Χαρίλαος Τρικούπης – Μαχητές Δόξα Πεύκων
  •  Χαλκηδόνα – Ερμής Λαγκαδά
  • Στρατώνι – Ίκαροι Σερρών
  • Γέφυρα – Φάρσαλα
  • Ευρώπη ’87 – ΑΟ Αγρινίου
  • Ελίμεια – Ασπίδα Ξάνθης
  •  Τιτάνες Παλαμά – Ένωση Καβάλας

Ρεπό: Ανατόλια

 

Γ’ Εθνική Ανδρών

4ος Όμιλος –  20η Αγωνιστική (18/3/18)

  • Αίαντας Εύοσμου – Κένταυρος Καλλικράτειας 69-37
  •  ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΧΑΝΘ 56-64
  •  ΓΣ Ελευθερούπολης – Αστέρας Σίνδου 94-65
  •  Μακεδονικός – Πολύγυρος 70-68
  •  Απόλλωνας Καλαμαριάς – ΓΑΣ Κομοτηνής 73-69
  •  Μαντουλίδης – ΠΣ Ευκαρπίας 90-73
  • Ορφέας Νέου Σκοπού – ΜΕΝΤ 66-73
    • Τα Δεκάλεπτα: 14-20, 23-38 Ημίχρονο 41-54, 66-73 ΤΕΛΙΚΟ
    • Ορφέας Ν. Σκοπού Κ. Σίσκος: Χατζής 33(2), Δροσινός 11(3), Σίμος 6, Καρπουχτσής, Αχτσής 5(1), Θεοδωρόπουλος 4(1), Καρακάσης 4, Ταΐρης 2, Γάτος 1, Γεωργόπουλος, Δρουμαλιάς, Καραμπατζάκης

 

Η Βαθμολογία σε 20  ματς

  1. ΓΣ Ελευθερούπολης 38β. 1669-1342
  2. Μακεδονικός 37β. 1559-1338
  3. Πολύγυρος 35β. 1639-1456
  4. ΧΑΝΘ 33β. 1494-1299
  5. ΜΕΝΤ 33β.1584-1470
  6. ΠΣ Ευκαρπίας 32β. 1594-1467
  7. Αίαντας Εύοσμου 31β. 1458-1333
  8. Απόλλωνας Καλαμαριάς 30β. 1424-1479
  9. ΓΑΣ Κομοτηνής 30β. 1415-1398
  10. Μαντουλίδης 29β. 1434-1423
  11. 26β. 1310-1412
  12. ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 24β. 1276-1486
  13. Κένταυρος Καλλικράτειας 22β. 1236-1494
  14. Ορφέας Νέου Σκοπού 20β. 1031-1726

Η Επόμενη 21η Αγωνιστική (1/4/18)

  • Κένταυρος Καλλικράτειας – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής
  •  ΧΑΝΘ – ΓΣ Ελευθερούπολης
  •  Αστέρας Σίνδου – Μακεδονικός
  • ΓΑΣ Κομοτηνής – Πολύγυρος
  •  ΠΣ Ευκαρπίας – Αίαντας Εύοσμου
  • Απόλλωνας Καλαμαριάς – Ορφέας Νέου Σκοπού
  • ΜΕΝΤ – Μαντουλίδης

 

ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτάθλημα Ανδρών Α’ Όμιλος

Η  19η Αγωνιστική (17-18/3/18

  • ΑΟ Σερρών – ΑΟ Ηράκλειας 90-41
    • Τα Δεκάλεπτα: 25-13, 43-23 Ημίχρονο  66-32, 90-41 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΑΟ Σερρών  Μπουτάκογλου: Τζουμαϊλής 20(1), Γιαβρόπουλος 15, Ασημάκης 13, Μποζουτσίδης 10(2), Καρακώστας 10, Τερζής 7, Χορτομάρης 6 (2), Κυριακόπουλος 4,  Καρανικόλας 3(1), Μητρούδης 2
    • ΑΟ Ηράκλειας Κούτλης 14 (1), Ράμναλης 7, Κουντουράς 6, Κουτσάκης 6, Μπαμπαχμίδης 3, Παναγιωτίδης 3, Βάκας 2
  • Τιτάνες Δράμας – Απόλλων Δράμας 79-54
  • Πανσερραϊκός – ΑΕ Δοξάτου Δράμας 105-58
    • Τα Δεκάλεπτα: 29-13, 58-28 Ημίχρονο 83-41, 105-58 ΤΕΛΙΚΟ
    • Πανσερραϊκός Κοκολιός: Καρασαββίδης 26(1), Γεωργιανός 20(2), Χατζηστεφάνου 17(2), Παρχαρίδης 11(2), Φραγκούλης 10(2), Τσανάκας(10 ασιστ), Χατζηανδρέου 8, Αποστολίδης 6, Σταματόπολος 4, Γρίψιος 2, Γιοβάνης 1
    • ΑΕ Δοξάτου Δράμας Κοπαράνης 25(2), Ευθυμιάδης 14(4), Κουπατσιάρης 6, Αρβανιτίδης 5(1), Αραβίδης 4, Μαζαράκης 4, Διάκου, Σολάκης
  •  Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΟ Προσοτσάνης 63-60
  •  ΚΑΟ Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 71-47
    • Τα Δεκάλεπτα: 24-10, 39-23 Ημίχρονο 51-35, 71-47 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΚΑΟΔ Γρηγοριάδης: Εξουζίδης 16, Αμπελακιώτης 15(1), Μποβασιάνος 15, Τοσουνίδης 9, Τσαμπράς 5(1), Γιεδίκης 4, Ταχυρίδης 4, Μανιώτης 3(1)
    • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ Ιωαννίδης Σπ.: Ζωηρός 11, Ιωαννίδης Δ.10, Κατσικάς 8(2), Σκαλιστής 8(1), Πετράς 5(1), Ντούντος 3(1), Νιφορίδης 2, Γρεασίδης, Κεσέογλου, Σεφερίδης, Χαραλαμπίδης,
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 78-50

 

Η Βαθμολογία σε 20 ματς

  1. ΚΑΟ Δράμας 37β. 1492-974
  2. Πανσερραϊκός 36β. 1561-1034
  3. ΑΟ Σερρών 35β. 1538-981
  4. Παγγαίο ΠΓΣ 30β. 1144-1162
  5. ΑΟ Προσοτσάνης 29β. 1124-1141
  6. Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ 28β. 1219-1063
  7. Τιτάνες Δράμας 26β. 1149-1207
  8. Απόλλων Δράμας 25β. 1119-1382
  9. ΑΟ Ηράκλειας 24β. 1002-1163
  10. ΑΕ Δοξάτου Δράμας 23β. 971-1319
  11. Μακεδόνες Κρηνίδων 22β. 1092-1406
  12. Δόξα Βώλακα ΑΓΣ 18β. 871-1478
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ και ΑΟ Ηράκλειας με 1 ματς λιγότερο
  • ΑΟ Προσοτσάνης, ΑΕ Δοξάτου Δράμας και Δόξα Βώλακα ΑΓΣ έχουν αφαίρεση 2 βαθμών, λόγω μη συμμετοχής στα Πρωταθλήματα Υποδομών

 Η Επόμενη 21η Αγωνιστική (24-25/3/18)

  • Απόλλων ΔράμαςΑΟ Σερρών
  •  Δόξα Βώλακα ΑΓΣ – Πανσερραϊκός
  •  ΑΟ Ηράκλειας – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου ΑΓΣ – Μακεδόνες Κρηνίδων
  •  ΑΕ Δοξάτου Δράμας – Τιτάνες Δράμας
  •  ΑΟ Προσοτσάνης – ΚΑΟ Δράμας

 

Τελικός του Πρωταθλήματος Εφήβων

Σάββατο 17/3/18

  • ΓΣ Ελευθερούπολης – Ασπίδα Ξάνθης 2001 85-66

Πρωταθλητής στους Έφηβους για το Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ αναδείχθηκε ο ΓΣ Ελευθερούπολης

 

Πρωτάθλημα Νεανίδων

Ολοκληρώθηκε το Πρωτάθλημα  Νεανίδων με τον Πανσερραϊκό να τερματίζει στην 3η θέση με 12 βαθμούς

Η  Τελική Βαθμολογία σε 10 ματς

  1. Ασπίδα Ξάνθης 15β 444-345
  2. Πάνθηρες Καβάλας 14β 445-297
  3. Πανσερραϊκός 12β 274-341
  4. Τιτάνες Δράμας 9β 323-368
  5. Ένωση Καβάλας 8β 252-387

*Η Ένωση Καβάλας και Τιτάνες Δράμας  έχουν από ένα μηδενισμό

**Η Ακαδημία Αλεξανδρούπολης αποχώρησε από το Πρωτάθλημα

 

Πρωτάθλημα Παίδων Ημιτελική Φάση

Σάββατο 17/3/18

  • ΑΕ Σερρών – Αστέρας Καβάλας 54-68
    • Τα Δεκάλεπτα: 16-30, 31-39 Ημίχρονο  42-55 54-68 ΤΕΛΙΚΟ
    • ΑΕ Σερρών Χρυσανθίδης: Μορφακίδης 15 (4), Ζαρίμπας 11 (3), Μάγειρας 6 (2), Ξανθόπουλος 5(1), Δημάδης 4, Κυρίτσης 4, Μαντζαρίδης 4, Σαμαράς 3 (1), Βαρούτης 2, Γκουτρουμανίδης,  Δούκας, Κοβανίδης
    • Αστέρας Καβάλας Αϊβαζίδης: Π.Τσάμης 18, Μακαρατζής 14 (1), Κούντας 11, Παράσχου 10 (2), Καρατζίδης 5, Γ.Τσάμης 5, Ποιμενίδης 3, Παπαποστόλου 2, Αϊβαζίδης, Βρεττός , Νικολαΐδης, Φασουλάς
  • Ένωση Καβάλας – Αρίωνας Ξάνθης 51-59

Στον Τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, θα αναμετρηθούν σε νοκ – άουτ ματς και σε ουδέτερη έδρα ο Αστέρας Καβάλας και ο Αρίωνας Ξάνθης

 

Πρωτάθλημα Κορασίδων

Οι τρίτες αναμετρήσεις

Κυριακή 18/3/18

  • Αστέρας Καβάλας – Ένωση Καβάλας 45-48

Δευτέρα 19/3/18

  • Ασπίδα Ξάνθης 2001 – Τιτάνες Δράμας 44-38

Ένωση Καβάλας και Ασπίδα Ξάνθης έκαναν το 2-1 στη σειρά των αγώνων και προκρίθηκαν στον Τελικό της Διοργάνωσης της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

  • Δημοκρίτειο Κομοτηνής – Λεύκιππος Ξάνθης 47-61

Ο Λεύκιππος Ξάνθης αναδείχτηκε Κυπελλούχος ΕΚΑΣΑΜΑΘ για τη σεζόν 2017-2018

 

21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΣΕΚΑ

Η 5η Αγωνιστική (17-18/3/18)

  • Ηρόδικος Κομοτηνής – Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας 37-53
  • Αργοναύτες Βόλου – Ίρις Καβάλας 49-65
  •  Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας – Άρης Θεσσαλονίκης 53-31

Ρεπό: ΜΓΣ Πανσερραϊκός

Η Βαθμολογία (σε 5 ματς)

  1. Μέγας Αλέξανδρος 94 Πυλαίας 8β. 242-119
  2. Γυμν. Εν. Τρικάλων «Αστέρας» 8β. 250-221
  3. Άρης Θεσσαλονίκης 7β. 200-150
  4. Αργοναύτες Βόλου 6β. 185-180
  5. Ηρόδικος Κομοτηνής 5β. 122-169
  6. Ίρις Καβάλας 4β. 150-158
  7. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 4β. 85237

Αργοναύτες Βόλου, Ίριδα Καβάλας Ηρόδικος Κομοτηνής, Άρης Θεσσαλονίκης και ΜΓΣ Πανσερραϊκός έχουν κάνει το ρεπό τους