ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Με φινάλε θρίλερ οι Ίκαροι κατέκτησαν 3η σερί νίκη! (φωτορεπορταζ)

Είτε δύσκολα είτε εύκολα, οι Ίκαροι δείχνουν ασταμάτητοι στο ξεκίνημα της Β΄ Εθνικής και κόντρα στο Ανατόλια, υπό το βλέμμα 300 και πλέον φιλάθλων που γέμισαν το κλειστό της κοιλάδας και τους στήριξαν, πήραν μία σπουδαία νίκη κόντρα στο Κολλέγιο Ανατόλια με 71-70, σε ένα… παιχνίδι που στο τέλος εξελίχθηκε … χιτσκοκικό!

Μπορεί το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα να μην σημαίνει κάτι, καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη, αλλά οι Σερραίοι κέρδισαν μία ομάδα που αναμένεται να κάνει ζημιές στο πρωτάθλημα, ενώ ταυτόχρονα απέδειξαν, ότι για να τους κερδίσει κάποιος, θα πρέπει να χύσει πολύ ιδρώτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα γίνει ένα παιχνίδι ενδιαφέρων. Καλές άμυνες, μονομαχίες και χαμηλό σκορ. Ο Γρίψιος ήταν καλός στο πρώτο 10λεπτο με συνεχόμενα τρίποντα και το Ανατόλια ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ με λύσεις, τόσο κάτω από το καλάθι, όσο και από την περιφέρεια.

Μάλιστα ενώ το σκορ ήταν 19-11 για τους Ικάρους, οι Θεσσαλονικείς, έκαναν σερί 8-0 και με buzzer beater στο τέλος πήγαν στον πάγκο με το σκορ στο 19-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν πιο σοβαροί, αλλά και το Ανατόλια είχε απαντήσεις σε όλα. Ο Γκάτζιας πήρε πρωτοβουλίες πηγαίνοντας σε επιθέσεις, ενώ η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε στους Σερραίους να παίξουν το αγαπημένο παιχνίδι των αιφνιδιασμών. Κάποια στιγμή το σκορ άνοιξε, οι Ίκαροι έδειχναν να πατάνε καλύτερα, να έχουν ψυχολογία, να είναι ανώτεροι στα σημεία και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ με 42-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν με την προσοχή τους στραμένη στην άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι χαμηλό. Το Ανατόλια βρήκε στο πρόσωπο του Καραποστόλου αυτό που του έλειπε και πήρε και οργάνωση και πόντους από τον έμπειρο γκαρντ και κατάφερε να εναλλάσσεται στο σκορ με τους Ικάρους προβληματίζοντας τους,  χωρίς όμως να απειλούνται. Οι παίκτες του Ποργιόπουλου αντέδρασαν στο τέλος του δεκαλέπτου με Γεωργιανό και Θολιώτη, που μπήκε, έδωσε μάχες και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση και πήραν διαφορά με +7, 59-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι το +12, οι «κυανοκίτρινοι» πήραν βοήθειες από εύστοχα σουτ των Τράκα-Γρίψιου και του έμπειρου Γιάννη Κακιούζη που ήταν απολαυστικός σε όλο το ματς και καθοριστικός στο φινάλε. Το Ανατόλια έδειχνε να έχει σιγήσει επιθετικά, αλλά στα τελευταία 40” οι Ίκαροι είχαν μόλις 2/8 βολές, η διαφορά έφτασε από το 70-65, στο 71-70 με μία βολή του Γεωργιανού ενώ στα τελευταία 3,3΄΄ δευτερόλεπτα ο Καραποστόλου αστόχησε στην προσπάθειά του να καθαρίσει το ματς με …τρίποντο, και έβαλε τις καρδιές των φιλάθλων στη θέση τους και  το ροζ φύλλο αγώνα  στους κυανοκίτρινους.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

• Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε από τον πρόεδρο των Ικάρων Άρη Αθανασιάδη, ο Σερραίος μπασκετμπολίστας του Ανατόλια Φίλιππος Συμεωνίδης, για την 5ετη προσφορά του στην ομάδα όταν αυτή ήταν στην Α2.
  • Τα παιχνίδια της μοίρας, δεν άφησαν τον Φίλιππο να αγωνιστεί παραπάνω από 5΄ λεπτά κόντρα στην παλιά του ομάδα και ενώ αυτό συνέβαινε για πρώτη φόρα, διότι έπαθε θλάση στην γάμπα και παρακολούθησε το υπόλοιπο ματς από τον πάγκο.
  • Βράβευση υπήρχε και για έναν ακόμη Σερραίο, τον παλαίμαχο Μάκη Τενεκετζή, από τον αντιπρόεδρο του Ανατόλια Νίκο Χαϊτογλου (που έχει δεσμούς με τις Σέρρες λόγω της μητέρας του), καθώς αγωνίστηκε στην ομάδα τη σεζόν 1980-81.
  • Χωρίς το άγχος στο φινάλε οι Ίκαροι δείχνουν να μην έχουν ταβάνι στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας λύση στην κάθε δυσκολία που προκύπτει μέχρι στιγμής στους τρεις αγώνες.
  • Βρετανικό… το κοινό στις κερκίδες του ΔΑΚ Σερρών, όπου γεμίζει ακριβώς με το τζάμπολ, και σε κάνει να απορείς που είναι όλο αυτό το πλήθος πριν. Ενώ με ευγένεια στήριξε την ομάδα σε όλο το παιχνίδι και φιλοξένησε τους φίλους και τις οικογένειες των παικτών του κολλεγίου Ανατολία που συνόδευσαν από την Θεσσαλονίκη την αποστολή της ομάδας τους.
  • Αγώνας ξεκίνησε με μισάωρη καθυστέρηση διότι άργησε να τελειώσει ο αγώνας του παιδικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στα Ικαρόπουλα και τον Ορφέα Νέου Σκοπού.