ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Φώτογλου και Γρίψιος «έβγαλαν» τους Ικάρους από τα «ορυχεία» του Στρατονίου (φωτορεπορταζ)

Με τον Φώτογλου να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τον Γρίψιο να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια οι Ικαροι γύρισαν ένα χαμένο (όπως εξελισσόταν) παιχνίδι κόντρα στο Στρατόνι και έκαναν το ροζ φύλλο αγώνα δώρο στον προπονητή τους Στέργιο Ποργιόπουλο ανήμερα της ονομαστικής του εορτής.

Το απόγευμα της Κυριακής 26/11 στο Κλειστό Γυμναστήριο Σερρών παρουσία 300 περίπου φίλων της ομάδας, οι Ικαροι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά, το παιχνίδι κόντρα στο Στρατόνι.

“Αρρυθμίες” στην άμυνα

Το μεγάλο όπλο της ομάδας, η άμυνα, είχε συνεχείς αρρυθμίες, δίνοντας τη δυνατότητα στους παίχτες του Στρατονίου να κάνουν ξεμαρκάριστοι σουτ τριών πόντων και να αποδεικνύονται πολύ εύστοχοι αφού στο πρώτο δεκάλεπτο με τρια σερί ξέφυγαν στο σκορ με 15-21 .

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 23-32, 45-47, 59-54
Κανονικό κόψιμο-τάπα του Γρίψιου, οι διαιτητές το μέτρησαν ως καλάθι,, ενω όπως φαίνεται και στη φωτο η μπάλα είναι κάτω από την στεφάνι
Φωτογλου παρών και την άμυνα
Φώτογλου σε σουτ -off balance
Κάρφωμα του Γρίψιου στον αιφνιδιασμό δίνει το έναυσμα για την ολική ανατροπή στο σκορ του παιχνιδιου

“Αρρυθμίες” και στην επίθεση

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «αρρυθμίες» της άμυνας, “κόλλησαν”και στην επίθεση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν τη διαφορά στο +13 και το ταμπλό να δείχνει 17-30.

Ο Ποργιόπουλος πέρασε Δαλαγκόζη και Σιδερίδη στο παρκέ, η άμυνα φάνηκε να «δένει» και με αντεπιθέσεις μείωσαν σε 23-30, δεν είχε όμως συνέχεια καθώς δύο φορές που έβγαλαν άμυνα είχαν αστοχία στην επίθεση και το Στρατόνι με δίποντο έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (23-32)

Ο Φώτογλου έφερε “φως” σε άμυνα και επίθεση

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου φάνηκε να συνεφέρει τους παίκτες των Ικάρων και με τον Φωτογλου πανταχού παρών σε άμυνα και επίθεση μείωσαν σε 35-39, σε αυτό το σημείο η ψυχολογία των Ικάρων γύρισε και εκμεταλευόμενοι και την αστοχία των αντιπάλων στα σουτ έφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου στα ίσα το παιχνίδι 45-47.

Γρίψιος η … αιχμή

Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το καλάθι από την περιφέρεια χωρίς όμως επιτυχία. Οι Ίκαροι από την άλλη πλευρά βρήκαν την περιφερειακή ευστοχία και με δύο τρίποντα ισοφάρισαν σε 51-51 (5΄20΄) πριν το φινάλε. Το ματς πλέον είχε γυρίσει καθώς οι παίχτες του Ποργιόπουλου με αιχμή τον Γρίψιο που σημείωσε 5 σερί πόντους και ένα καλάθι από τον Κακιούζη (που σήμερα δεν ήταν στη φόρμα που μας είχε συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια) έκαναν το 59-51 και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι, καθώς το μόνο που κατάφερε το Στρατώνι ήταν να μειώσει σε 59-54.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης Ιωάν.

Δεκάλεπτα: 15-21, 23-32, 45-47, 59-54

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκοζης 2, Γριψιος 10 (2) , Γεωργιανός, Σιδεριδης, Φωτογλου 26 (3), Στρατής 2, Γκατζιας 13 (1), Θολιωτης, Κακιούζης 6.

Σ.Α. Στρατωνίου (Χατζούλης): Μητσάκης 8(1), Σπυρας 2, Καραμανώλης 3(1), Δελλιδης 6 (1), Στοιτσης, Σαμαράς 2, Φλιατης Ι. 2, Φλιατης Γ. 4, Πολιτόπουλος 11 (1), Δασκαλόπουλος 16 (1).

Πλήρες φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook

Με τον Φώτογλου να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τον Γρίψιο να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια οι Ικαροι γύρισαν …