ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ Εθνική: Πρεμιέρα με το …δεξί για τους Ικάρους που λύγισαν την Ασπίδα στο Β’ ημίχρονο (φωτορεπορταζ)

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών της Β’ Εθνικής, οι «νεοφώτιστοι» Ικαροι χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να κάμψουν την αντίσταση της Ασπίδας Ξάνθης και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το απόγευμα της Κυριακής 8/10 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου, άργησαν ένα δεκάλεπτο να βρουν τα… «πατήματα» στο παρκέ του  γηπέδου, αλλά όταν το κατόρθωσαν «καθάρισαν» με σχετική ευκολία το παιχνίδι.

Οι κορυφαίοι

Γκάτζιας (22 πόντους) και Κακιούζης (18) ήταν οι κορυφαίοι της σερραϊκής ομάδας και έδειξαν ότι η διοίκηση έκανε «διάνα» με την απόκτησή τους το Καλοκαίρι.

Ο Γρίψιος βοήθησε σε κρίσιμες στιγμές στο α’ ημίχρονο, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση πετυχαίνοντας αποφασιστικούς πόντους, ενώ Φώτογλου και Θολιώτης πίεζαν σε άμυνα και επίθεση με τον Γεωργιανο ενορχηστρωτή των επιθέσεων. Ο Ηλίας Τράκας φάνηκε να βρίσκει τον καλό περσινό αγωνιστικό εαυτό του.

1η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ Δεκάλεπτα: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59

Γκάζι στο ημίχρονο

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όπου οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (44-42), οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά και τελικά να πάρουν μια σχετικά εύκολη νίκη.

Από το συγκρότημα του Κώστα Ιωαννίδη, που προσπάθησε να αντισταθεί, αλλά τα κατάφερε μόνο για ένα ημίχρονο, κορυφαίος ήταν ο Τσιώγκας που πέτυχε 14 πόντους ενώ ξεχώρισαν και οι Παπαδάκης (11) και  Γκέλιος (9).

Τρομπέτα στο γήπεδο

Στα χαρακτηριστικά του αγώνα η ύπαρξη στο γήπεδο, φιλάθλου των Ικάρων, με τρομπέτα που έδωσε μια ξεχωριστή νότα στο παιχνίδι, με τους παιάνες, ο κόσμος στην κερκίδα αρκετός (οχι όμως ικανοποιητικός), περίπου 200 φίλοι της ομάδας και καμιά δεκαριά φίλοι της Ασπίδας Ξάνθης, που ακολούθησαν την ομάδα τους στο παιχνίδι της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 76-59

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας 4, Γκάτζιας 22, Φώτογλου 7, Γκούτζιας 1, Θολιώτης 5, Κακιούζης 18.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 11, Τσιώγκας 14, Γρούδος 4, Κλωναράς 3, Σαββίδης 10, Άνθης, Κουτσογιάννης 6, Γκέλιος 9, Μασμανίδης 2.

Πλήρες φωτορεπορταζ στη σελίδα μας στο facebook

Ικαροι-Ασπίδα Ξάνθης 76-591η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο μπάσκετ Δεκάλεπτα: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59