ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Συγκλονιστικός ο Κακιούζης οδήγησε τους Ικάρους σε νίκη στην παράταση με τον Ερμή Λαγκαδά 79-77 (φωτορεπορταζ)

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, οι Ικαροι έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κακιούζη νίκησαν στην παράταση τον Ερμή Λαγκαδά με 79-77 (κανονικός αγώνας 63-63). Το νικητήριο καλάθι πέτυχε σε νεκρό χρόνο ο Γιάννης Κακιούζης με λέι άπ κάτω από το καλάθι, ανάμεσα από δύο αντιπάλους

Το απόγευμα της Κυριακής 5/11 το Κλειστό Γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ήταν γεμάτο ασφυκτικά, από φίλους της ομάδας των Ικάρων, που παρακολούθησαν ένα παιχνίδι γεμάτο διακυμάνσεις στο σκορ και ένα φινάλε γεμάτο ένταση και αγωνία με τελικό νικητή τους Ικάρους, που με πρωταγωνιστή τον MVP του αγώνα Γιάννη Κακιούζη στο τέλος ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Καλάθι-καλάθι

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο παρκέ με απόλυτη ισορροπία πόντο-ποντο και τους παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου να καταφέρνουν να ξεφεύγουν στο τέλος με 20-18, έχοντας πρωταγωνιστή και εκτελεστή τον Κακιούζη.

στην παράταση (63-63)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν ελαφρώς την απόδοση τους, προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα και να επιτεθούν με καθαρό μυαλό, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, αλλά και πάλι η πιο αξιόπιστη λύση ήταν ο Κακιούζης που είχε 13 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Ερμής είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τρεις παίκτες κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων και τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-37, χάρη σε τρίποντο που πέτυχε ο Ερμής Λαγκαδά με τη λήξη του χρόνου.

Κακιούζης & Γρίψιος πρωταγωνιστές σε άμυνα και επίθεση

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου οι Ίκαροι παίρνοντας βραχεία κεφαλή προηγήθηκαν με 45-42 και 54-53, είχαν κάποια ξεσπάσματα με τον Κακιούζη να έχει συμπαραστάτη τον Γρίψιο, σε άμυνα και επίθεση, αλλά δεν υπήρχαν βοήθειες από τον Γεωργιανό που έδειξε επηρεασμένος από το πρόβλημα στην μέση, ενώ και ο Γκάτζιας αν και έκανε επελάσεις δεν ήταν αποτελεσματικός.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ωστόσο ο Λαγκαδάς προηγήθηκε με 56-57 5΄ πριν το φινάλε και έφτασε κοντά στο να «κλέψει» το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μέταλλο και έκαναν την μερική ανατροπή. Το σκορ ήταν στο 61-59 μέχρι και 16’’ πριν το φινάλε και επαναλήφθηκε το θρίλερ του προηγούμενου ματς με το Ανατόλια.

Υποδειγματική κομπίνα και τρίποντο ισοφάρισης απο τον Λαγκαδά

Η αστοχία του Γεωργιανού συνεχίστηκε καθώς έχασε δύο κρίσιμες βολές και στην επόμενη υποδειγματική άμυνα πήραν φάουλ με τον Θολιώτη να κάνει το 63-60 και στην επίθεση των 4’’ που έμενε ο Ερμής, με υποδειγματική κομπίνα βρήκε το τρίποντο που ισοφάριζε το ματς και πάγωνε το ΔΑΚ.

Ο Στέργιος Ποργιόπουλος πήρε ταϊμ άουτ, στο 1,5’’ του χρόνου που απέμεινε, οι Ίκαροι εκδήλωσαν επίθεση μισού γηπέδου και ο φορμαρισμένος Γρίψιος πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε «σίδερο», με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση και το σκορ να είναι 63-63.

Παράταση στην αγωνία

Στην παράταση οι δύο ομάδες φάνηκε να λύνονται από το άγχος και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, με καλές προσπάθειες και εκατέρωθεν τρίποντα.

Στα 2,5΄ ο Ερμής πήρε προβάδισμα τρεις πόντους, αλλά οι Ικαροι απάντησαν με τον Άγγελο Γκάτζια να ισοφαρίζει με τρίποντο και να κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για νίκη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο φινάλε ο Ερμής δεν ήταν ψύχραιμος στις βολές, με το ματς να μοιάζει να πηγαίνει για 2η παράταση.

Εκεί καθάρισε όμως ο Γιάννης Κακιούζης που στην εκπνοή με ανάποδο λεϊ απ διαμόρφωσε το τελικό 79-77.

Τα Δεκάλεπτα: 20-18, 37-37 Ημίχρονο,  54-53,  63-63 κ.α. 79-77 ΤΕΛΙΚΟ

Διαιτητές: Τερανίδης – Μελανίδης

Ίκαροι Σερρών(Ποργιόπουλος):Γριψιός 22, Κακιούζης 22, Γκατζιάς 14, Θολιώτης 9, Γεωραγιάνος 8, Φώτογλου 2, Γκούζιας, Δαλαγκούδης

Ερμής Λαγκαδά(Τσούρμας):Γκαμούρας 26, Μάρουσιτς 18,  Παρίτσης 10,  Πηλικούδης 8, Κοτσάνος 8, Μήνου 4, Δημητρακάς,Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης,  Αβοκάτο

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ στη σελίδα μας στο facebook

Ικαροι-Ερμής Λαγκαδά 79-77στην παράταση (63-63)

Posted by Ανεξάρτητος on Sunday, November 5, 2017

Τα ΤΕΛΙΚΑ Αποτελέσματα της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Ανδρών – 2ος Όμιλος