ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Θρίαμβος των Ικάρων μέσα στο Αγρίνιο 65-87

Συντάραξαν η Ικαροι τα «μπασκετικά νερά»  με την μεγαλειώδη εμφάνισή τους και νίκη επί του ΑΟ Αγρινίου, μια ομάδα που πριν την έναρξη του πρωταθλήματος θεωρούνταν στα φαβορί για τη διεκδίκηση της ανόδου. Η παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου είχαν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα με το τέλος του α’ ημιχρόνου έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων(+13).

Κακιούζης, Φώτογλου και Γκάτζιας οι σκόρερ της σερραϊκής ομάδας

Το ματς ξεκίνησε με το Αγρίνιο να παίρνει μία μικρή διαφορά, ωστόσο από την στιγμή που το σκορ έγινε 16-17 οι Ίκαροι βρήκαν τις ισορροπίες τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 22-25.

Στο 2ο δεκάλεπτο έτρεξαν στο γήπεδο, βρήκαν ρυθμό, πήραν κάποια εύκολα καλάθια εντός και εκτός παιδιάς και ανέβασαν τη διαφορά στο 36-49. Οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να αμυνθούν και αυτό έδωσε ψυχολογία στην Σερραϊκή ομάδα, που χτύπησε με το αγαπημένο της παιχνίδι στον αιφνιδιασμό.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκάτζιας με δύο τρίποντα πήγε την διαφορά στο +19 και εκεί το ματς άνοιξε. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 13, αλλά με ένα σερί 8-0, με 4 πόντους από τον Κακιούζη, 2 από τον Φώτογλου και 2 από τον Γρίψιο, η διαφορά ξέφυγε και πάλι στο +20 (71-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Αγρίνιο δεν μπόρεσε να επανέλθει, ο Φώτογλου πήρε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και με δεύτερες επιθέσεις οι Ίκαροι έκαναν την διαφορά και εξασφάλισαν τελικά μία άνετη νίκη, με σκορ 87-65, καταφέρνοντας ίσως το πιο σημαντικό διπλό των Ικάρων επί ημερών Στέργιου Ποργιόπουλου τα τελευταία 4 χρόνια!

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη δεν μπορεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει τους «κυανοκίτρινους». Οι Αγρινιώτες έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία και ειδικά από τον δεύτερο διαιτητή κ.Λογοθέτη, κάτι που επεσήμανε και με σχετικό του σχόλιο στο Facebook ο πρόεδρος του συλλόγου, Περικλής Γερμανός.

Η ανακοίνωση του ΑΟ Αγρινίου

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα μας ηττήθηκε από τους Ίκαρους Σερρών με σκορ 65 – 87.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε στο ξεκίνημα, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 3 στο φινάλε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό 65 – 87.
Η ομάδα μας έχει αρκετά παράπονα από τη διαιτησία και ειδικά από το δεύτερο διαιτητή Λογοθέτη, ο οποίος ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο σφύριζε προκλητικά εναντίον μας κλείνοντας τα μάτια σε αρκετές παραβάσεις.

Τα Δεκάλεπτα: 22-25, 36-49 Ημίχρονο, 51-71, 65-87 Τελικό

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 13, Κυριλής Θ. 3, Μουρατίδης 10 (2), Γκρέκας 15 (3), Κυριλής Δ., Ρέντζιος, Κασαμπαλής 4, Μήτσου 4, Σταύρου 6, Τάγκας 2.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 10, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9 (2), Τράκας 2, Γκάτζιας 17 (3), Φώτογλου 22, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 4 (1), Κακιούζης 23