ΜΠΑΣΚΕΤ: Ζευγάρωσαν τις νίκες οι Ικαροι, και τις… ήττες ο Ορφέας, στις Σέρρες

Ζευγάρωσαν τις νίκες οι Ικαροι, ενώ στραβοπάτησε ο Ορφέας Ν.Σκοπού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου Βορρά της Γ’ Εθνικής.

Οι Ικαροι έκαναν το 2χ2 κόντρα στη ΑΕ Κομοτηνής το απόγευμα της Κυριακής 18/10 στο Κλειστό των Αγίων Αναργύρων Σερρών και θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής  κόντρα στη Χαλκηδόνα. Για ακόμη μια φορα, ο κόσμος, στάθηκε κοντά στην Σερραϊκή ομαδα ενώ όλα τα μελη του ΔΣ βρέθηκαν στην κερκίδα και χειροκρότησαν τη νικη των Ικαρων.

Οι Ίκαροι αποδίδοντας καλό μπάσκετ για 28 λεπτά, κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Οι «κυανοκίτρινοι» έδειξαν συνοχή, στο παιχνίδι τους, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και πάτησαν το γκάζι όταν χρειάστηκε για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Στο φινάλε, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, έδειξαν σθένος και υπερασπίστηκαν επιτυχημένα όσα είχαν κερδίσει στο προηγούμενο χρονικό διάστημα του αγώνα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι Ίκαροι μπήκαν με πολύ πάθος στην αναμέτρηση αλλά αυτό ωφέλησε μόνο στον αμυντικό τομέα: αφού στην επίθεση έγιναν πολλά λάθη, η μπάλα δεν κυκλοφορούσε και τα καλάθια δεν έμπαιναν. Ο Στέργιος Ποργιόπουλος, προσπαθούσε από τον πάγκο να ηρεμήσει τους παίκτες του αλλά μάταια, αφού το πλεονέκτημα των κλεψιμάτων, στην άμυνα, δεν κατέληγε σε νικηφόρους αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να έχουν χαθεί τουλάχιστον 4 εύκολες επιθέσεις και το σκορ έμενε κολλημένο στην ισοπαλία. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-10.

Στην 2η περίοδο η εξέλιξη ήταν διαφορετική. Οι «κυανοκίτρινοι» άκουσαν τον πάγκο, συνέχισαν την πολύ καλή και πιεστική άμυνα, μέσα στην ρακέτα, δημιούργησαν και πάλι προϋποθέσεις αιφνιδιασμού, με τα σουτ όμως να καταλήγουν εντός καλαθιού αυτή την φορά. Η ώθηση, από το γρήγορο παιχνίδι και την ευστοχία είτε από κοντά με τον Παπαδόπουλο, είτε από μακριά με τρελά τρίποντα από τον Καλογεράτο, έδωσε και διαφορά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει +10, 26-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής, μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα, και ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση κατεβάζοντας την διαφορά μέχρι το -5 (31-26). Εκεί όμως, οι Ίκαροι με σημαντικά σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ και την διαφορά στο +9 (39-30) χάρη σε τρίποντα του Καλογερατου: που ήταν σε εξαιρετική μέρα αλλά και του Παντελή Γεωργιανού. Το τέμπο συνέχισε ανοδικά για τους παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου και το σκορ έφτασε μέχρι και το +12, (44-32). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-35!

Η τελευταία περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα επιθετικό κρεσέντο από την Σερραίκή ομάδα που ήθελε πολύ αυτή τη νίκη και την πήρε στο τέλος πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι παίκτες των Στοάκη- Κουκοβίνου, μπορεί να ήταν αρκετά αθλητικοί και με δυνατά κορμιά, δεν είχαν όμως συνοχή. Ούτε, βρήκαν αντίδοτο στις παγίδες των «κυανοκίτρινων», που δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για ελεύθερα σουτ, και εφόσον αυτά μπήκαν, δικαιώθηκαν! Το σκορ με συνεχόμενα τρίποντα έφτασε στο 55- 37, ενώ 5’ πριν τη λήξη, η ΑΕΚ έκανε την τελική της αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενοι την κούραση και τα λάθη των Ικάρων. Η διαφορά μειώθηκε από το -22, στο -14, στο -9 για να καταλήξει στο τελικό -5 και το 70-65, χάρη σε 2 απανωτά τρίποντα στα τελευταία 14”.

Ίκαροι Σερρών-Α.Ε. Κομοτηνής 70-65
Διαιτητές: Δαμίγος, Μαραθιώτης.
Δεκάλεπτα: 13-10, 26-16, 46-35, 70-65.
Ίκαροι Σερρών (Ποριόπουλος): Καλογεράτος 22 (6), Γεωργιανός 22 (1), Τράκας 6, Παπαδόπουλος Γ. 10, Γκουντζιάς 2, Φραγκούλης 2, Θολιώτης 6 (1), Δαλαγκόζης, Κάτος.
Α.Ε. Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 4 (1), Χονδρόπουλος 13 (2), Κουτσοβασίλης 15 (2), Γεροντίτης 3, Σιμάκης 19 (1), Τελούδης 7, Καναράς 4, Παπαγεωργίου, Βάκρινος, Θεοδωρίδης, Μεχμέτ Τσαούς.

Καταστροφικη η 4η περίοδος για τον Ορφέα

Μέχρι το 36′ οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (50-46). Στα τελευταία όμως λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» και οι παίκτες της Γέφυρας άδραξαν την ευκαιρία που της δόθηκε και ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 8-0 σερί (50-54, 1:33), με τον Ορφέα να έχει υποστεί «μπλακ άουτ». Δύο άστοχα καθοριστικά τρίποντα από πλευράς Σερραίων (στο 51-54 και 51-55) έβαλαν «ταφόπλακα» στις ελπίδες της ανατροπής και η Γέφυρα σκοράροντας από τη γραμμή των φαουλ πήρε ένα σπουδαίο διπλό.

Ορφέας Ν. Σκοπού-Γέφυρα 53-58
Διαιτητές: Ρούκας, Κολοκυθάς.
Δεκάλεπτα: 13-11, 30-23, 47-38, 53-58.
Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 12 (3), Παππάς 1, Δεμερτζής 9 (1), Σουλούγκας 5 (1), Χατζής 1, Τσανάκας, Καβαργύρης 6, Αποστόλου, Ιωσηφίδης, Κηπουρός 13, Καραμπατζιάκης 6. Κουτσιαντζής.
Γέφυρα (Γ. Τουλούμης): Τουλούμης , Δανάκης 17 (1), Δώνης, Τολιόπουλος 5, Κουλουμπής 7 (1), Μυλωνίδης 13 (3), Μπίσκας 11, Γεράκης 2, Ζαταγιάς 3, Αλμπάντης.