X

Mundial 2018: Το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Στις 14 Ιουνίου ξεκινάει το 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου. Το Mundial 2018 (όπως είναι ευρέως γνωστή η διοργάνωση) θα διεξαχθεί σε 12 υπερσύγχρονα γήπεδα της Ρωσίας και θα διαρκέσει κάτι παραπάνω από ένα μήνα, καθώς 15 Ιουλίου είναι προγραμματισμένος ο μεγάλος τελικός.

Όπως και σε όλες τις τελευταίες διοργανώσεις, έτσι και στο Μουντιάλ της Ρωσίας, συμμετέχουν 32 ομάδες οι οποίες είναι χωρισμένες σε 8 ομίλους των τεσσάρων. Στη νοκ άουτ φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε γκρουπ, με τα παιχνίδια της φάσης των «16» για το Μουντιαλ 2018 προγραμμα να ξεκινούν το Σάββατο 30 Ιουνίου.

Στις 6 και 7 Ιουλίου αντίστοιχα διεξάγονται τα προημιτελικά, ενώ το διήμερο 10-11 Ιουλίου θα γίνουν τα ημιτελικά. Τέλος, σημειώνεται πως έχει διατηρηθεί το «άτυπο» ματς του μικρού τελικού, που είναι ορισμένο για τις 14 Ιουλίου στην Αγία Πετρούπολη.

Όσον αφορά το τηλεοπτικό πρόγραμμα, η ΕΡΤ θα καλύψει με μεταδόσεις όλο το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, ενώ στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων όπου διεξάγονται την ίδια ώρα τα παιχνίδια, θα υπάρχει κάλυψη και από τα άλλα κανάλια της ΕΡΤ.

Τέλος, τις περισσότερες ημέρες οι ώρες των αγώνων είναι 15:00, 18:00 και 21:00, ενώ ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί στις 18:00 ώρα Ελλάδος.

Mundial 2018: Πρόγραμμα διοργάνωσης

Φάση των Ομίλων

Πέμπτη 14 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Μόσχα /
Luzhniki Stadium
18:00 Ρωσία Σ. Αραβία 1ος

Παρασκευή 15 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Εκατερίνμπουργκ /
Ekaterinburg Arena
15:00 Αίγυπτος Ουρουγουάη 1ος
Αγία Πετρούπολη/
St. Petersburg Stadium
18:00 Μαρόκο Ιράν 2ος
Σότσι/
Fisht Stadium
21:00 Πορτογαλία Ισπανία 2ος

Σάββατο 16 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Καζάν/
Kazan Arena
13:00 Γαλλία Αυστραλία 3ος
Μόσχα/
Spartak Stadium
16:00 Αργεντινή Ισλανδία 4ος
Σάρανσκ/
Mordovia Arena
19:00 Περού Δανία 3ος
Καλίνινγκραντ/
Kaliningrad Stadium
22:00 Κροατία Νιγηρία 4ος

Κυριακή 17 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Σαμάρα/
Samara Arena
15:00 Κόστα Ρίκα Σερβία 5ος
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
18:00 Γερμανία Μεξικό 6ος
Ροστόφ/
Rostov Arena
21:00 Βραζιλία Ελβετία 5ος

Δευτέρα 18 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
15:00 Σουηδία Ν. Κορέα 6ος
Σότσι/
Fisht Stadium
18:00 Βέλγιο Παναμάς 7ος
Βόλγκοραντ/
Volgograd Arena
21:00 Τυνησία Αγγλία 7ος

Τρίτη 19 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Σάρανσκ/
Mordovia Arena
15:00 Κολομβία Ιαπωνία 8ος
Μόσχα/
Spartak Stadium
18:00 Πολωνία Σενεγάλη 8ος
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
21:00 Ρωσία Αίγυπτος 1ος

Τετάρτη 20 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
15:00 Πορτογαλία Μαρόκο 2ος
Ροστόφ/
Rostov Arena
18:00 Ουρουγουάη Σ. Αραβία 1ος
Καζάν/
Kazan Arena
21:00 Ιράν Ισπανία 2ος

Πέμπτη 21 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Σαμάρα/
Samara Arena
15:00 Δανία Αυστραλία 3ος
Εκατερίνμπουργκ/
Ekaterinburg Arena
18:00 Γαλλία Περού 3ος
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
21:00 Αργεντινή Κροατία 4ος

Παρασκευή 22 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
15:00 Βραζιλία Κόστα Ρίκα 5ος
Βόλγκοραντ/
Volgograd Arena
18:00 Νιγηρία Ισλανδία 4ος
Καλίνινγκραντ/
Kaliningrad Stadium
21:00 Σερβία Ελβετία 5ος

Σάββατο 23 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Μόσχα/
Spartak Stadium
15:00 Βέλγιο Τυνησία 7ος
Ροστόφ/
Rostov Arena
18:00 Ν. Κορέα Μεξικό 6ος
Σότσι/
Fisht Stadium
21:00 Γερμανία Σουηδία 6ος

Κυριακή 24 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
15:00 Αγγλία Παναμάς 7ος
Εκατερίνμπουργκ/
Ekaterinburg Arena
18:00 Ιαπωνία Σενεγάλη 8ος
Καζάν/
Kazan Arena
21:00 Πολωνία Κολομβία 8ος

Δευτέρα 25 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Σαμάρα/
Samara Arena
17:00 Ουρουγουάη Ρωσία 1ος
Βόλγκοραντ/
Volgograd Arena
17:00 Σ. Αραβία Αίγυπτος 1ος
Καλίνινγκραντ/
Kaliningrad Stadium
21:00 Ιράν Πορτογαλία 2ος
Σάρανσκ/
Mordovia Arena
21:00 Ισπανία Μαρόκο 2ος

Τρίτη 26 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
17:00 Δανία Γαλλία 3ος
Σότσι/
Fisht Stadium
17:00 Αυστραλία Περού 3ος
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
21:00 Νιγηρία Αργεντινή 4ος
Ροστόφ/
Rostov Arena
21:00 Ισλανδία Κροατία 4ος

Τετάρτη 27 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Εκατερίνμπουργκ/
Ekaterinburg Arena
17:00 Ν. Κορέα Γερμανία 6ος
Καζάν/
Kazan Arena
17:00 Μεξικό Σουηδία 6ος
Μόσχα/
Spartak Stadium
21:00 Σερβία Βραζιλία 5ος
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
21:00 Ελβετία Κόστα Ρίκα 5ος

Πέμπτη 28 Ιουνίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Όμιλος
Βόλγκοραντ/
Volgograd Arena
17:00 Ιαπωνία Πολωνία 8ος
Σαμάρα/
Samara Arena
17:00 Σενεγάλη Κολομβία 8ος
Καλίνινγκραντ/
Kaliningrad Stadium
21:00 Αγγλία Βέλγιο 7ος
Σάρανσκ/
Mordovia Arena
21:00 Παναμάς Τυνησία 7ος

Φάση των 16

Σάββατο 30 Ιουνίου

<

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Καζάν/
Kazan Arena
17:00 Γ1 Δ2 1
Σότσι/
Fisht Stadium
21:00 Α1 Β2 2

Κυριακή 1 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
17:00 Β1 Α2 3
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
21:00 Δ1 Γ2 4

Δευτέρα 2 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Σαμάρα/
Samara Arena
17:00 Ε1 ΣΤ2 5
Ροστόφ/
Rostov Arena
21:00 Ζ1 Η2 6

Τρίτη 3 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
17:00 ΣΤ1 Ε2 7
Μόσχα/
Spartak Stadium
21:00 Η1 Ζ2 8

Προημιτελικά

Παρασκευή 6 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Νίζνι Νόβγκοροντ/
Nizhny Novgorod Stadium
17:00 Νικητής ζευγαριού 1 Νικητής ζευγαριού 2 9
Καζάν/
Kazan Arena
21:00 Νικητής ζευγαριού 5 Νικητής ζευγαριού 6 10

Σάββατο 7 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Σαμάρα/
Samara Arena
17:00 Νικητής ζευγαριού 3 Νικητής ζευγαριού 4 11
Σότσι/
Fisht Stadium
21:00 Νικητής ζευγαριού 7 Νικητής ζευγαριού 8 12

Ημιτελικά

Τρίτη 10 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
21:00 Νικητής ζευγαριού 9 Νικητής ζευγαριού 10 13

Τετάρτη 11 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
21:00 Νικητής ζευγαριού 11 Νικητής ζευγαριού 12 14

Μικρός Τελικός

Σάββατο 14 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Αγία Πετρούπολη/
Saint Petersburg Stadium
17:00 Χαμένος ζευγαριού 13 Χαμένος ζευγαριού 14 15

Μεγάλος Τελικός

Κυριακή 15 Ιουλίου

Πόλη/Γήπεδο Ώρα Ομάδα 1 Σκορ Ομάδα 2 Ζευγάρι
Μόσχα/
Luzhniki Stadium
18:00 Νικητής ζευγαριού 13 Νικητής ζευγαριού 14 16

ανεξάρτητος :

Τα σχόλια απενεργοποιημένα