ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Κέρδισε βαθμούς και θεατές

Την νίκη και τους τρεις βαθμούς πήρε ο Εθνικός Γαζώρου από την Καλλιθέα, με σκόρ 2-0. Τα γκολ πέτυχαν οι: Γκόγκας και Αλεξάντροβιτς, σε ένα παιχνίδι που την υπεροχή είχε ο Εθνικός Γαζώρου καθ όλη την διάρκεια του αγώνα, με την στήριξη 1000 περίπου φιλάθλων.

Ο Εθνικός Γαζώρου μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 3ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπεκιάρης ο Γεωργιάδης σούταρε από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εκτός εστίας. Στο 7ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Ναλμπάντη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας. Άλλη μία καλή στιγμή για τον Εθνικό Γαζώρου στο 18΄λεπτό όταν ο Γκόγκας έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μία καλή ευκαιρία για την ομάδα της Καλλιθέας ήρθε στο 24΄ όταν κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή αλλά βρήκε στο τοίχος. Στο 30΄ άλλη μια ευκαιρία για τον Εθνικό Γαζώρου όταν ο Κωνσταντινίδης δεν κατάφερε, από κοντά, να ανοίξει το σκορ. Ο Εθνικός Γαζώρου συνέχισε να έχει την υπεροχή στο παιχνίδι, ενώ στο 40΄ ο Ναλμπάντης έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κοσμίδη αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το πρώτο κόρνερ για την Καλλιθέα στο 43΄ το εκτέλεσε ο Ντα Σίλβα αλλά ο Αποστολίδης μπλόκαρε. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Ο Εθνικός Γαζώρου μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες και τον κόσμο να ζητούν πέναλτι, όταν ο Γκόγκας έπεσε στην περιοχή προσπαθώντας να πάρει την κεφαλιά από τον Ναλμπάντη. Στο 8ο λεπτό η Καλλιθέα κερδίζει ένα κόρνερ μετά την απόκρουση του Αποστολίδη σε σουτ του Φαρινόλα. Στο 56ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης βρήκε τον Γκόγκα στην πλάτη της άμυνας της Καλλιθέας, όμως η υπόδειξη οφσαϊντ, του Α΄ βοηθού σταμάτησε την φάση και προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Παναγιώτη Διλμπέρη.

Η δικαίωση στις προσπάθειες του Εθνικού Γαζώρου ήρθε στο 61ο λεπτό, όταν ο Γκόγκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ναλμπάντη, και σημείωσε το 1-0. Καλή στιγμή για την Καλλιθέα στο 63΄ όταν ο Αποστολίδης αναγκάστηκε να διώξει σε κόρνερ μετά από σουτ του Σταύρου. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κοσμίδης κέρδισε την μπάλα και σέντραρε ωραία στον Αλεξάντροβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για τον Εθνικό Γαζώρου, στο 68΄. Οι παίκτες της Καλλιθέας προσπάθησαν να πιέσουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο σκορ.